Niedermayer: Zaměřím se na vysvětlení fungování EU a úkolů jejího parlamentu

Rozhovor s kandidátem TOP 09 do EP Luďkem Niedermayerem

21. 3. 2014

Ukázat lidem, jak skutečně funguje Evropská unie a co je úkolem jejího parlamentu. To bude hlavní úkol, který si dává pro nadcházející kampaň do evropských voleb jednička na kandidátce TOP 09 a bývalý dlouholetý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Jak říká v rozhovoru pro ECHO24.cz, nebude lidem slibovat levnější volání nebo rušení sídla ve Štrasburku. Jeho tématy budou především jednotný finanční trh a srozumitelná legislativa.

Jdete do kampaně jako politický nováček. Co od ní čekáte?
Z mého backgroundu je asi jasné, že nejsem úplně kampaňový typ. Ale je to nová zkušenost a patří to k tomu. Já jsem i v České národní bance vyhledával možnost mluvit s lidmi, i když tehdy to byli lidé zejména z oblasti byznysu. Ale diskuze jsem se nikdy nebál. Novum pro mě je, že ta témata budou mnohem širší. Mám určitý strach z toho, když člověk vidí, že je v politice zcela běžné vyjadřovat se ochotně ke všemu. A já jsem zvyklý vyjadřovat se především k věcem, o nichž něco vím.

Na co především chcete v kampani zacílit?
Toto nejsou volby, které vyžadují nejintenzivnější kampaň. Nejvíce přemýšlíme, jak přesvědčit více lidí, aby k těm volbám vůbec šli. To je asi největší výzva. Záleží samozřejmě také na tom, jakými tématy debatu o Evropě otvíráte. My bychom mohli volit témata, jako že lidem zařídíme levné telefonování, zrušíme neoblíbené sídlo ve Štrasburku a tak dále, ale to jsou všechno mystifikace. Ty věci buď už běží, nebo jsou mimo rámec odpovědnosti Evropského parlamentu. Je to jako s eurem. Jde o zásadní věc a myslím, že už letos se o tom začne více diskutovat. Ale přijetí eura je věcí domácí politiky. A ne toho, co bude dělat 21 nových poslanců v Evropském parlamentu. To je podobné, jako když se tématem krajských voleb v minulosti staly poplatky ve zdravotnictví.

Co tedy chcete lidem na náměstích říkat?
Chtěli bychom jim přiblížit, jak to v Evropě opravdu funguje. Co se tam rozhoduje a proč je to pro nás tak důležité. Trochu té tezi, že je pro nás Evropa významně podstatnější, než si možná myslíme, nahrává dnešní politická situace ve světě. Kdybychom nebyli členy EU a NATO, tak bychom asi na dění na Ukrajině nahlíželi úplně jinak.

Prioritami TOP 09 jsou bezpečný finanční trh, zjednodušení legislativy, ochrana lidských práv a životního prostředí. Pokud se ale dostanete do Evropského parlamentu, co konkrétně chcete změnit?
Bude to asi znít nudně, ale hlavní důraz bychom měli klást na to, aby legislativa byla kvalitní, abychom nepřijímali zbytečné normy. Samozřejmě bych mohl říkat, že budu bojovat proti splachovacím záchodům, to zní mnohem atraktivněji. Ale já k tomu chci přistoupit odpovědně. Takže budu chtít pracovat na zjednodušení legislativy.

Promítne se v kampani a případně i v bruselském angažmá vaše ekonomická minulost? Co jsou vaše priority v oblasti evropské ekonomiky?
Já si především myslím, že je důležité, aby tu byl jeden finanční trh s co nejsrozumitelnější a jednotnou regulací. A jsem trochu vyděšený z toho, že v minulých letech opravdu došlo k rozpadu evropského finančního trhu, což považuji za vysoce alarmující. Měli bychom chtít jednotný trh s jasnými pravidly. Druhou oblastí je otázka regulace. Jako o vinících krize se hodně mluví o bankách. Tlak na regulaci šel směrem na ně. Ale finanční sektor 21. století je výrazně bohatší. Máme banky, ale také pojišťovny, velký investiční sektor a další. A poté, co došlo k regulaci a výraznému zpřísnění u bank, se musíme podívat i na ten zbytek.

Tak jako pro vás jsou evropské volby prvními i pro celou TOP 09. Co budete brát jako úspěch?
Mám pocit, že aritmetika říká, že tři mandáty by asi byly to, co bychom očekávali.

Jak jako lídr hodnotíte celou kandidátku?
Když jsem přemýšlel, zda do toho mám jít, tak jsem uvažoval, jak Evropský parlament funguje. Že je tam masa více než 700 lidí a do ní se vám dostane jeden nebo několik poslanců. Jediná cesta, jak se pak prosadit, je podle mě vysoká míra odbornosti. A tu my na kandidátce máme. Když topka ten seznam jmen skládala, přemýšlela, co jsou v Evropě hlavní témata. A došla k tomu, že jsou jimi oblast ekonomická, kterou zastupuji já, jsou to právní otázky, které řeší Jiří Pospíšil a Stanislav Polčák a pak otázky udržitelnosti a životního prostředí, kterými se zabývá Bořivoj Šarapatka. A pan Štětina reprezentuje akcent, o němž jsme si možná před několika měsíci mysleli, že není tak důležitý, ale teď se ukazuje, že je naopak velmi důležitý. To jsou lidská práva. Pokud se tito lidé do Evropského parlamentu dostanou, budou prezentovat velkou odbornost.

Není naopak problém, že je na čele kandidátní listiny tolik nestraníků? Jak pak mají prosazovat postoje TOP 09?
Rozhodnout se pro to být lídrem do Evropského parlamentu, pro mě znamenalo zcela zásadní krok a těžké rozhodnutí. A proto jsem celkem podrobně sledoval chování topky a její volební program. Mohu říct, že s ní mám velmi hluboký průnik. Největší z kandidujících stan. Takže kdyby se mě někdo ptal na to, zda jdu do voleb jen jako ekonom, nebo i jako nositel myšlenek a programu TOP 09, tak odpovím jasně: jdu do toho jako nositel myšlenek.

Co u vás nakonec rozhodlo, že půjdete do politiky? Je to dost riskantní podnik...
Bylo to složité rozhodování. Ale tím, že jsem se ve veřejném prostoru trochu angažoval už v ČNB a poté více, když jsem psal pro Respekt a Hospodářské noviny, jsem si postupně začal uvědomovat, že je to sice velmi komfortní pozice, ale že zároveň nemám možnost neustále odmítat nabídky se angažovat. Několikrát jsem třeba dostal nabídku do exekutivy, asi dvakrát na ministra financí. Říkal jsem si, že by nebylo správné si neustále udržovat onu pozici soudce, který hru píská, ale nezapojuje se do ní. A že pokud nějaké volby, tak ty evropské. Jsou pro mě nejvhodnější. V ČNB jsem se evropskými záležitostmi dlouhodobě zabýval.

Museli vás Karel Schwarzenberg s Miroslavem Kalouskem dlouho přesvědčovat?
Strávili jsme nad tím několik obědů. Nejdůležitější pro mě bylo, jak se k tomu postaví rodina.

echo24.cz, 20. 3. 2014, rubrika: Domov

ŠTÍTKY

Volby:
2014 evropský parlament - 1. Luděk Niedermayer
Témata:
EU
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme