Niedermayer: Pokud uspěji, zvážím členství v TOP 09

Rozhovor s lídrem TOP 09 do EP Luďkem Niedermayerem

Straníci TOP 09 nelibě nesou, že v čele kandidátky je prezentují nestraník Niedermayer a bývalý člen ODS Pospíšil. Ještě než se ekonom Luděk Niedermayer utká o křeslo europoslance s ostatními stranami, musí si vybojovat první zápas přímo v TOP 09, za niž jako nestraník kandiduje.

12. 5. 2014

Členové TOP 09 nejsou příliš nadšení tím, že se lídrem nestal straník a na druhém místě za ně kandiduje bývalý člen euroskeptické ODS Jiří Pospíšil. Část kampaně tak necílí na přesvědčení voličů, ale spíše straníků. "Věnujeme v rámci volební kampaně dost energie na to, abychom se s lidmi z topky setkávali a vysvětlovali pohled na Evropu a jistou logiku kandidátky,“ řekl Niedermayer v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Niedermayer, který až dosud nebyl v politice aktivní, podle svých slov v případě volebního úspěchu zváží, zda do strany nevstoupit.

Až dosud jste se v politice nijak neangažoval, měl jste dobře placené místo v poradenské firmě Deloitte. Proč jste se rozhodl najednou kandidovat do europarlamentu?
Kdyby nešlo o evropské volby, tak bych o tom vůbec vážně nepřemýšlel. Dostal jsem různé nabídky, abych šel třeba do exekutivy, ale protože mám pocit, že česká situace je celkem komplikovaná, tak bych na ni asi neměl odvahu. V minulých letech jsem se snažil angažovat ve společenských otázkách jak přes celkem intenzivní psaní do médií a vystupování, tak přes spolupráci s neziskovým sektorem. Stále to ve mně nějak tu gravitaci posouvalo od čistě privátního sektoru k řekněme veřejným věcem. A pak jsem si začal říkat: Jak dlouho chceš zůstat v pozici, kdy to jen komentuješ a kritizuješ a sám s tím nechceš mít nic společného? To rozhodnutí odejít z celkem příjemného profesního života do politiky ale bylo rozhodnutí nelehké.

Říkáte, že jste dostal různé nabídky, proč nakonec zvítězila TOP 09?
Jsem přesvědčen, že se TOP 09 posouvá a bude se posouvat proevropsky, což je jeden z hlavních dělicích bodů mezi ODS a TOP 09. Je podle mě nejčitelnější v tom, jak se staví k Evropě, pozitivně, nemystifikuje. To je rozdíl mezi ostatními stranami, které se staví do pozice, že Brusel nám sem něco posílá a my pod tím tady úpíme. Topka je jediná, která říká, že se na tom podílíme, že bez nás se v Evropě nic neudá. Na tom bychom měli stavět a začít toho aktivně využívat.

Jak vás přijali v TOP 09 jako nestranického lídra?
Já jsem o tom na začátku nepřemýšlel, ale poměrně rychle jsem si uvědomil, jak je pro stranu něco takového složité. Proto třeba věnujeme v rámci volební kampaně dost energie na to, abychom se s lidmi z topky setkávali a vysvětlovali pohled na Evropu a jistou logiku kandidátky.

Je problém i v tom, že kromě vás ani dvojka kandidátky Jiří Pospíšil není straník a navíc přišel z euroskeptické ODS?
Kdyby pan Pospíšil byl členem ODS, tak by na kandidátce samozřejmě nebyl. Našich zástupců v Evropském parlamentu je málo, takže způsob, jak se prosadit, je odborností. A mám pocit, že tam nebude mnoho lidí, kteří předsedali Radě Unie v oblasti spravedlnosti jako pan Pospíšil. V agendě spravedlnosti tam může udělat poměrně podstatné věci. ODS je v těchto dnech, kdy běží kampaň, vnímána tak, že jsou to ti největší eurobijci. Ale vždycky to tak nebylo. Uvědomme si třeba rok 2008, kdy se premiér Topolánek vlivem toho, že jsme byli předsednická země, začal k EU stavět úplně jinak, a dokonce vláda reálně uvažovala o tom, že začne přípravy na přijetí eura.

Jak se s Pospíšilem shodnete právě na euru? Vy jste velký zastánce jeho přijetí, Pospíšil si myslí, že by mu mělo předcházet referendum…
Pan Pospíšil řekl, že svůj názor na referendum nezměnil, ale že to není oblast, ve které se hodlá jakkoli politicky angažovat. Je to jeho osobní pohled, a protože se takto vyjadřoval dřív, bylo by velmi divné, kdyby najednou jen proto, že je na nějaké kandidátce, říkal opak. V žádném případě to není něco, s čím jde do politiky. Pokud spolu budeme trávit nějaký čas, tak já se určitě dovzdělám ohledně otázek justice a spravedlnosti a třeba pana Pospíšila trochu přesvědčím o tom, jak funguje ekonomický rámec Evropské unie a že referendum není zas tak skvělý nápad.

Říkáte, že do české politiky jste jít nechtěl. Neuvažoval byste o ní, ani kdyby kandidatura do europarlamentu nevyšla?
Spíš jsem si říkal, že kdyby kandidatura vyšla, tak bych přemýšlel o tom, jestli se začnu víc angažovat i v té české politice tím, že vstoupím do TOP 09. Já svoji kandidaturu nevnímám jako útěk odsud do Bruselu. Je velmi podstatné, aby poslanci, kteří uspějí, nezapomínali na Českou republiku, ale sloužili jako můstek. Má představa je, že kdybych to dělal, tak prostřednictvím topky. 

Lucie Kudláčková

aktualne.cz, 11. 5. 2014, rubrika: Domácí 

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme