× Pohněme s tím. Společně!

Niedermayer: Králík z klobouku brexit nevyřeší, Británii je třeba dát čas

9. 9. 2019

Britský chaos kolem odchodu z Evropské unie se dostává do další fáze, kdy horní sněmovna přijala návrh zákona, který má zabránit, aby Velká Británie opustila společenství bez dohody. Kam se řítí britské impérium a jak se k tomu má postavit zbytek Unie? Nad tím se v Interview ČT24 zamýšlel europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Podle Niedermayera je těžké předvídat, jak se situace s odcházením Velké Británie z Evropské unie bude dál vyvíjet. „Hádat, cokoliv se stane dokonce zítra, natožpak za mnoho týdnů, je hrozně těžké, ale myslím, že pravděpodobnost tvrdého brexitu se výrazně snížila,“ uvedl.

„Je to dobré pro Brity, protože tenhle naprosto nekompromisní, totální přístup k politice by poškodil statisíce Britů, jejichž práce a životní úroveň by byla ohrožena. Nemluvě o tom, že se Borisu Johnsonovi daří úspěšně rozkládat parlamentní systém, který byl vzorem pro parlamenty po celém světě a byl považován za kolébku parlamentní demokracie,“ dodal český europoslanec.

„Je trochu charakteristické, že Boris Johnson pokračuje v rétorice, že irská pojistka je něco absolutně nepřijatelného – a zároveň se na veřejnost dostala studie jeho kabinetu, jakými technickými či organizačními opatřeními by se irská pojistka mohla nahradit,“ dodal.

Podle europoslance ale ve Spojeném království neexistuje žádný alternativní plán, jak najít cestu ven z Unie. „Nedovedu si představit, že tam je nějaký magický králík v klobouku, který se vytáhne a řešení bude,“ použil přirovnání Niedermayer. „Britové už řešení hledají skoro tři roky a zatím jsme se nedostali ani do bodu nula, ze kterého by se rozvíjelo nějaké řešení, a jsem velmi skeptický k tomu, že za pár týdnů se nějaké řešení objeví.“

Firmy podle Nidermayera na tvrdý brexit nejsou připraveny. „Je to mimo jakoukoliv ekonomickou realitu, mám pocit, že na to nikde nemůže být úplně připravený,“ dodal s tím, že to je zcela absurdní myšlenka. „Ne náhodou se v Británii mluví o tom, že nikdo neví, jak by to bylo s potravinami, léky,“ dodal.

Je dobře, že se Unie postavila za Irsko

Podle Niedermayera je nicméně podstatné, že Unie jasně stojí za Irskem v otázce vztahů mezi Dublinem a Belfastem. „Není možné hodit přes palubu Irsko s tím, že se nějak s Londýnem dohodneme. To by byla fatální škoda pro Evropskou unii, její hodnotu a soudržnost. Jsem moc rád, že se o tom hlasitě, snad až na výjimky, nemluví,“ ocenil.

Nekontrolovaná hranice by podle něj totiž znamenala riziko přílivu zboží, které by na společném evropském trhu být nemělo. „Není možné, aby na společný trh začalo proudit zboží, které přijde s jiným clem, jinými zdravotními standardy nebo jinými normami přes hranici, která není kontrolovaná,“ podotkl.

Další odklad brexitu se ale zástupci TOP 09 nezdá jako příliš pravděpodobný. „Už při minulém odkladu od některých politiků – myslím, že nejhlasitější v tomto byl francouzský prezident Macron – zaznělo, že pokud odklad, tak chceme vědět, k čemu bude. Že je nějaký plán, že se něco ve Spojeném království změní a rozhodne se, kterým směrem půjde,“ připomněl.

A považoval by za „nešťastné“, kdyby o tvrdém brexitu rozhodly hlavy evropských zemí. „Naštvání je velké, brzdí to Evropskou unii od rozhodování v jiných důležitých věcech, ale přesto si myslím, že jakkoliv mi chování na druhé straně kanálu přijde dětinské a neprediktabilní, my bychom měli být ti, kdo dají Britům čas na to, aby nalezli pro ně přijatelné řešení. A také snížili škody, které bychom utrpěli my sami,“ dodal europoslanec TOP 09 Niedermayer.

Podívejte se na celý rozhovor s europoslancem TOP 09 Luďkem Niedermayerem

Zdroj: ČT24, 6.9.2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
Témata:
EU
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme