Niedermayer: Babišova politika vůči Evropské unii je nesrozumitelná a nekompetentní

Evropský parlament potvrdil v čele Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Na řady nyní přichází výběr jednotlivých eurokomisařů – Česko ale zatím nikoho oficiálně nejmenovalo, přestože neoficiálně se mluví o tom, že by měla pokračovat současná komisařka Věra Jourová (ANO). Není to chyba?

18. 7. 2019

„Nepůsobí to na mě úplně dobře. Ale hlavně celá politika vlády a pana premiéra k Evropské unii je mi naprosto nesrozumitelná, nepřináší dobré výsledky a označil bych ji za nekompetentní,“ kritizuje europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) a v této souvislosti naopak vyzdvihuje Slovensko.

Pozastavuje se i nad spekulací, že premiér Andrej Babiš (ANO) chtěl na post nominovat některého svého konkurenta, podle zdrojů serveru Seznam Zprávy mělo jít o ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), sociální demokraté ale nabídku odmítli.

„Kvůli finančním aférám našeho premiéra je prakticky vyloučeno, aby Česku bylo přiděleno některé z portfolií, o které bychom jinak měli zájem. Například kohezní politika ve chvíli, kdy je premiér vyšetřován pro zneužití kohezních fondů,“ dodává s tím, že větší šanci by měl případný kandidát bez vazeb na hnutí ANO.

Premiér se často profiluje jako velký Evropan, je součástí nejvíce prounijní frakce v europarlamentu. A pak ve volbách přijde se sloganem ochráníme Česko – zjevně proti Evropské unii.Luděk Niedermayer

Negativní podíl prý měl český premiér i při jednání o předsedkyni Komise, v němž země našeho regionu „utrpěly nebývalý debakl“. „Babiš tvrdí, že zvítězil tím, že Frans Timmermans nebude šéfem Komise. On ale bude jasná dvojka v Komisi – jeho pozice možná dokonce posílí – a její předsedkyně ohledně budoucnosti Unie zastává úplně jiné názory než náš premiér,“ upozorňuje europoslanec zvolený za TOP 09 a STAN.

Naopak podle europoslance Ondřeje Kovaříka za hnutí ANO není chybou, že Česko stále nenominovalo svého kandidáta do Komise. „Nemám pocit, že by docházelo k nějakému výraznému prodlení,“ říká s odkazem na průběh vyjednávání před pěti lety, kdy byla Věra Jourová vládou nominována až 23. července.

„Nevidím ani jednoznačně přímou souvislost mezi včasnou nominací kandidáta na eurokomisaře a jeho šancí získat nějakou agendu, o kterou má zájem,“ podotýká Kovařík a zpochybňuje i vliv návrhů auditních zpráv Komise týkajících se možného střetu zájmů Andreje Babiše.

Česko má jasně definované priority a zájmy. Je schopné prosazovat věci, které mu leží na srdci, například reverse charge, prohlubování jednotného trhu a důraz na kohezní politiku.Ondřej Kovařík

Kovařík navíc s odkazem na svůj rozhovor s pravděpodobnou budoucí místopředsedkyní Komise Margrethe Vestagerovou tvrdí, že o rozdělení agend v tuto chvíli zdaleka není rozhodnuto a jednání se teprve rozbíhají.

Česko prý má zájem o témata jednotného trhu, digitalizace nebo volný obchod, u nichž Kovařík nevidí souvislost s kauzami českého premiéra.

Poslechněte si celý díl pořadu Pro a Proti s europoslancem Luďkem Niedermayerem. 

Zdroj: Český rozhlas Plus, Pro a Proti, 18.7.2019

Štítky
Osobnosti: Luděk Niedermayer
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme