Můj vstup do politiky ovlivnila i šance zvítězit

Rozhovor s kandidátem TOP 09 na pražského primátora Zdeňkem Tůmou

6. 8. 2010

* HN: Ministr Kalousek přiznal, že vám o projektu TOP 09 řekl už před jejím vznikem. Vy jste se prý k tomu stavěl pozitivně - jak přijetí kandidatury na primátora souviselo s vaší předčasnou rezignací na pozici v ČNB?

- Časová shoda vypadá zajímavě a řada lidí si to může myslet, ale nebylo to tak. Myslel jsem, že půjdu spíš do soukromého sektoru, nebo ho zkombinuji s působením v akademické oblasti. Když jsem úvahu o primátorovi slyšel poprvé, smál jsem se tomu. Nechtělo se mi kvůli ztrátě soukromí, měl jsem i obavu, zda je to vratný krok. Odchod z politiky do soukromého sektoru by byl asi obtížnější, než z centrální banky. Ale nakonec jsem se rozhodl takto.

* HN: Hrál v tom nějakou roli i fakt, že TOP 09 v Praze vyhrála a můžete se cítit jako favorit?

- Nebyla to explicitní úvaha, ale svoji roli to sehrát muselo. Kdybych měl kandidovat s tím, že asi skončím v opozici, byla by to menší výzva.

* HN: Oslovil vás Kalousek hned po rezignaci v ČNB?

- Ne. Podlemě to jako prvního napadlo Vladimíra Mlynáře. Potkal jsem ho před několika týdny a on se mě ptal, zda bych byl ochoten o něčem takovém uvažovat. Já na to řekl: „Ty jsi se zbláznil“. Tím to jakoby skončilo. Až koncem června mě kontaktoval pan Schwarzenberg.

* HN: Jednal jste zvlášť s Kalouskem a se Schwarzenbergem, jak se ta jednání lišila, jak vás kdo přemlouval?

- Nebylo to o nějakém přemlouvání, nepřednášeli mi argumenty, co všechno dokážeme...

* HN: Žádné přemlouvání? Před oznámením vaší kandidatury jsme měli informaci, že jste tu nabídku odmítl, takže tam byla fáze, kdy jste to nechtěl dělat.

- Když jsem se sešel s Karlem Schwarzenbergem, říkal jsem mu, že do toho nejdu. Vyzval mě, ať popřemýšlím o té možnosti něco změnit, která se už nemusí opakovat, a na to já už nenašel dobrou odpověď. Spolupráce s ODS se zříci nelze.

* HN: Pokud byl impulzem argument, že je šance něco měnit, co konkrétně? Co je v pražské politice špatně?

- Mám dojem, a slyším to z mnoha stran, že reputace vedení Prahy i některých částí je poměrně špatná. Většina lidí je přesvědčena, že to má reálný základ.

* HN: Mluví se o tom, že je magistrát zkorumpovaný, a proto ODS v Praze ztrácí. Každý politik to chce změnit. V čem je rozdíl mluvit o tom a skutečně to dělat?

- V tom, kdo to říká. Pokud ten, kdo to říká, má pošramocenou pověst, nebude důvěryhodný přes sebelepší návrhy. Samotná pravidla nezabrání tomu, aby se nekradlo. Kdo chce krást, dokáže to. Nemám iluze, že nebudou velké tlaky, ale věřím, že jsem jim schopen čelit. Narozdíl od většiny politiků jsem třikrát prověřen na nejvyšší stupeň přísně tajné.

* HN: Ale připouštíte, že se po volbách můžete spojit i s těmi, kteří pošramocenou pověst mají. Jakou má volič výhodu, když zvolí vás a nemá jistotu, že po volbách ODS vládnout nebude?

- Jdu do toho s tím, že získáme dostatečnou podporu, abychom my byli tou hnací silou v případné koalici.

* HN: V květnu ODS zaútočila, že Kalousek se spojí s kýmkoliv, jako předseda lidovců zkoušel dohodnout i vládu s ČSSD za podpory komunistů. Proto ještě před volbami vystoupilo vedení TOP 09 a řeklo, že s ČSSD koalici nesestaví. Pokud mají mít pražští voliči jistotu, neřeknete jim, že s ODS do koalice nepůjdete?

- Nemám manévrovací prostor. S komunisty a ČSSD jít nechci. Kdybych řekl, že s ODS v žádném případě, což by možná voliči rádi slyšeli, tak to může znamenat, že budu jen silný v opozici. Beru to tak, že ODS není jednotná a nemůžu s ní vyloučit koalici. Nechci teď předjímat možné koalice.

* HN: Slyšel jste jména jako Roman Janoušek nebo Tomáš Hrdlička?

- Slyšel jsem to, co se píše v novinách, nebo co se povídá. Rozhodně z toho, co člověk slyší, nemám pocit, že by to byli pánové, s kterými bych měl potřebu se potkat.

* HN: A máte potřebu stýkat se s politiky, kteří jsou pod jejich vlivem a vnímaní jako jejich loutky?

- Nejde o potřebu. Pokud je někdo zvoleným politikem, nemůžu se tvářit, že ho nevidím. Nemyslím, že já bych se mohl stát loutkou kohokoli.

* HN: Vazby mezi pražskou ODS a byznysmeny se budovaly velmi dlouho. Lze je vůbec zpřetrhat?

- Všichni, kdo vědí, jak Praha funguje, říkají, že to bude těžké. Nemám iluze. Ale věřím tomu, že pokud to vedení začne dělat jinak, tak to může otočit i to vnímání ze strany veřejnosti, i to skutečné fungování.

* HN: Tyto vztahy se ale budovaly napříč politickým spektrem.

- Proto chci voliče přesvědčit, aby nám dali co nejsilnější podporu.

* HN: Hodláte tohle téma v kampani využít?

- Ne. Nemám potřebu to hrát. Nechci silácké výroky. Blbé smlouvy podepisovat nebudu

* HN: ODS ústy manažera kampaně Richarda Svobody oznámila, že je připravená na konfrontační kampaň. Přemýšlel jste o tom, jak by vůči vám taková konfrontační kampaň mohla vypadat?

- Přemýšlel, a na nic nepřišel. Nechám se překvapit. Nemám potřebu konfrontační kampaně, parlamentní volby ukázaly, že se to nemá přehánět. Voliči dali najevo, že je zajímá, co politici chtějí dělat, ne, co vidí špatného na ostatních.

* HN: Nebylo to tak idylické: ODS vinila vaši stranu z pravicového populismu, TOP zase ODS dala nálepku umírněné sociální demokracie...

- Ale to je pořád fér. Měl jsem na mysli, kdyby mě chtěli nějak dehonestovat. Pokud by chtěli v komunální kampani říkat jen „Podívejte se, vždyť on tomu vůbec nerozumí,“ tak to jsou věci, s kterými se umím vypořádat.

* HN: Jak? Už vám to vzkázala i kandidátka Věcí veřejných Markéta Reedová, že komunální kampaň je o komunálních tématech, ne o makroekonomice.

- Myslíte si, že když jsem přišel do ČNB, věděl jsem, jak se řídí devizové rezervy? Měl jsem představu tak o deseti procentech agendy, kterou ČNB má. Platí to o každé velké instituci - je tam tak široký záběr, že když jste na nejvyšší pozici, neznáte úplně všechno. Opíráte se o odborníky, profesionální aparát. Představu, jak funguje magistrát, mám. Nebudu sypat z hlavy, jaká je plánovaná průjezdnost okruhu, ale to se dá naučit.

* HN: Co se vám vybaví, když se řekne Kaplického blob?

- Celkem obehrané téma. Ale je to typ staveb, které by se tu měly stavět. Praha by měla být živé a moderně se rozvíjející město.

* HN: Minulý týden jste řekl, že chcete skloubit kulturní dědictví Prahy s moderní dobou. To by mohl říct jakýkoliv kandidát. Co si pod tím představit?

- Není to o tom, že tu bude jeden velký projekt. Jde o to podpořit kulturu včetně menších projektů, být flexibilnější z hlediska grantové politiky.

* HN: Kultura je v Praze bouřlivé téma, současné vedení města zastává zjednodušeně řečeno názor, že kultura si má na sebe vydělat sama...

- Neříkám, že do toho dáme víc peněz, ale chceme je více přerozdělovat grantovým systémem. Jsme poměrně bohatá společnost, mám za to, že ochotná na kulturu přispět.

* HN: Máte Opencard?

- Nemám. Až zjistím, že je k něčemu dobrá, možná si ji pořídím.

* HN: Je to jeden ze symbolů špatné pověsti Prahy. Budete ji prověřovat?

- Že byl ten projekt předražen, o tom není sporu. Vím, co jsme dávali do IT v ČNB, co dávají do IT jiné banky. Patří to mezi projekty, o kterých už jsem říkal „příliš mnoho peněz za málo muziky“. Ale nechci mluvit o jednotlivých kauzách a říkat přesně, co budu dělat. Bez aparátu magistrátu to nejde dělat pořádně.

* HN: Tak čistě obecně - pokud budete primátor, podepsal byste smlouvu na tunel, jehož stavba se prodražuje, prodlužuje, za poslední dva roky se třikrát propadl, a přitom za to stále nikdo nenese odpovědnost?

- Jestli stojí otázka tak, zda bych nepodepsal blbou smlouvu, tak doufám, že nepodepíšu blbou smlouvu.

* HN: Spekulace po vašem vstupu do politiky jdou dál. Jak uvažujete o své politické kariéře?

- Jako jsem byl přesvědčen, že do politiky nevstoupím a názor jsem změnil, nechci říkat, že za čtyři roky budu dělat to či ono. Teď mám projekt vyhrát volby v Praze, dostat se na pozici primátora, dělat věci jinak a získat důvěru veřejnosti. Pak budu řešit, co dál.

* HN: Nemusíte nechat běžet spekulace, stačí říct: „Chci se jednou stát předsedou TOP 09“.

- Ale takového výroku momentálně nejsem schopen.

* HN: Mluví se i o tom, zda nebudete kandidátem na hlavu státu. Jak se díváte na přímou volbu prezidenta?

- Důležitější je otázka politického systému. Nechal bych ten dnešní, nejsem proto, aby se měnily prezidentovy pravomoce. Až druhá věc je způsob volby. Stojí to sice peníze, ale já bych dával přednost přímé volbě.

Martin Jašminský, Jakub Kalenský

Hospodářské noviny, 6. 8. 2010, Rubrika: Rozhovor, Strana: 9

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme