Miroslav Kalousek: TOP 09 není žádný trpaslík, ale velká strana

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

16. 6. 2009 | 12:44

Exministr financí Miroslav Kalousek doslova září radostí. Působí dojmem člověka, kterému se splnil životní sen. „Nikdy jsem politickou stranu nezakládal, je to nesmírně zajímavé. A hlavně si můžu říkat, co chci, a nemusím se ohlížet na nějaké hejhuly a stranické sekretariáty,“ pochvaluje si jeden z duchovních otců nové strany Tradice Odpovědnost Prosperita 09.

* E15: Jak se vám podařilo přesvědčit Karla Schwarzenberga, aby s vámi šel – řečeno jeho slovy – do hazardu a vedl přípravný výbor TOP 09 s tím, že po stranickém sněmu se stane předsedou?

Kdo trochu zná Karla Schwarzenberga, ví, že to není člověk, který by se nechal přesvědčit někým jiným než Karlem Schwarzenbergem. Myslím, že dávno předtím, než se začalo hovořit o TOP, bylo zřejmé, že je mezi námi poměrně velké názorové souznění a vzájemný respekt. Já si ho nesmírně vážím. Neskrývám, že jsem velmi stál o to, aby se na projektu TOP podílel.

* E15: Je pravda, že se rozhodl až na poslední chvíli?

Kdyby nebyly předčasné volby, rozhodlo by se o TOP až po ukončení českého předsednictví Evropské unii. Nejen v přípravě nové strany, ale i v našem osobním rozhodování jsme byli všichni ve velkém časovém tlaku.

* E15: Proč jste stranu založili?

Řada z nás už měla dost naprosto nevěcného hašteření a urážení, účelového napadání a negativní energie. Řekli jsme si, že zkusíme dělat politiku jinak. To znamená mírně s nadhledem a také s úsměvem.

* E15: V čem se podle vás liší TOP od malých politických stran, které propadly v eurovolbách?


Malé strany mají malou šanci na úspěch. Proto jsme se rozhodli vybudovat ne malou, ale velkou stranu.

* E15: Když už jsme u malých stran, kam se – jak jsem se právě dozvěděl - nepočítáte, budete s nimi spolupracovat? Například tak, že by alespoň ty proevropské TOP sjednotila, abyste společně využili potenciál, který je v součtu docela zajímavý?


Nevyhýbáme se žádné diskuzi, spolupracovat můžeme různým způsobem. Slučování ale nepřipadá v úvahu. Z našich programových priorit je zřejmé, že chceme budovat ideově pevně zakotvený subjekt. To znamená, že nemůžeme být jakousi zastřešující organizací pro poněkud nepřehlednou a nesrozumitelnou politickou reprezentaci. Budeme si velmi bránit ideovou čitelnost.

* E15: K eurovolbám nepřišlo přes sedmdesát procent lidí, hlasy více než půl milionu voličů pak propadly. Jak chcete získat část tohoto portfolia?

Jedním z důvodů založení TOP je právě nízká volební účast. Velká část veřejnosti – především mladí vzdělaní lidé – mají pocit, že jim politické strany ukradly veřejný prostor, protože o ně mají zájem jen před volbami. A proto tato část voličů nechodí k volbám, což považuji za oprávněný vzdor. Chceme se pokusit získat mladé lidi přímo na univerzitách, politická diskuze se nesmí omezit jen na Poslaneckou sněmovnu.

* E15: Budete pořádat mítinky na vysokých školách?

Ano a samozřejmě budeme využívat také internet, i když vím, že nemůže nahradit osobní setkání.

* E15: Než jste oficiálně představili novou stranu, spekulovalo se o následujícím scénáři: TOP sebere hlasy lidovcům, ale ani jedna ze stran se nedostane do parlamentu. A o voliče přijde i ODS. Skutečně něco takového nehrozí?

Demokratický systém je založen na volné soutěži politických stran. Podobnými názory se nemůžeme nechat ovlivňovat.

* E15: Bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík prohlásil, že TOP je přestupní stranou Miroslava Kalouska do ODS a že se Karel Schwarzenberg dopustil „strašného omylu“.


V našich programových principech píšeme, že úsměvů není nikdy dost. Tyto výroky prostě nebudu komentovat. Co vypovídá prohlášení, že se Karel Schwarzenberg mýlí, o nabídce zelených pro voliče a co o nabídce TOP? Vůbec nic. To je právě ono hašteření, kterého se nechceme účastnit.

* E15: Není to tedy tak, že by se Mirek Topolánek dohodl s Miroslavem Kalouskem na založení nové strany, aby ODS měla po volbách koaličního partnera?


Opravdu to tak nebylo a není. Nevznikáme proto, abychom doplňovali ODS. Nejsme žádný její klon nebo mladší bratr.

* E15: Neuvažoval jste někdy v minulosti, že vstoupíte do ODS?


Skutečně ne. Pokládám se za konzervativce a ODS není konzervativní strana. Kromě toho mám jiný vztah k budoucímu vývoji v Evropě. Pochopitelně, že i mně vadí mechanismy bruselské byrokracie a stejně i já vnímám jinou váhu malých a velkých členských států. A jako bývalý předseda rady ministrů financí o tom – prosím pěkně – něco vím. Zároveň si ale uvědomuji, že svět je velmi malý a dochází k rozdělování sfér vlivu. Buď bude jen Amerika, Asie a Rusko, anebo se k těmto třem hráčům přidá ještě Evropa. Aby se to ale podařilo, musí mít Evropa dostatečně silný, a tudíž jednotný hlas. Proto jsem byl jednoznačně pro Lisabonskou smlouvu, a proto je TOP proevropská.

* E15: Souhlasíte s názorem, že vaše programové principy jsou pravicovější než dosavadní politika ODS?

Tento názor snad ani nestojí za komentář. My se absolutně nechceme vymezovat proti ostatním politickým subjektům. Říkáme jen jedno: Jsme odpovědná strana a nabízíme konkrétní řešení. A jestli ho někdo vidí vpravo nebo vlevo od ODS, je mi úplně jedno.

* E15: TOP je některými politology vnímána jako v pořadí třetí pokus, jak přilákat voliče, kteří odmítají komunisty a zároveň se jim příliš nechce volit ODS ani ČSSD. Prvním pokusem byla Unie svobody, druhým Strana zelených. Nebo je to jinak?

Pokud nám lidé dají přednost z důvodů, které uvádíte, bránit se nebudu. Nesouhlasím ale, že jsme jakousi alternativou proti velkým stranám. To by bylo velmi málo. A navíc nejsme třetím pokusem. Troufám si tvrdit, že jsme prvním skutečně seriózním pokusem o moderní konzervativní a proevropskou stranu. A s Unií svobody a zelenými nás určitě nelze srovnávat. Ze snahy uzákonit měkké drogy nebo eutanazii snad konzervativce nikdo podezřívat nemůže.

* E15: Zkuste charakterizovat své možné voliče.

Nemohu říci, že bychom byli primárně zaměřeni na městského nebo venkovského voliče, na mladé či staré a já nevím na koho ještě. Náš program se pokusí odpovědět na všechny společenské výzvy. Zaměřujeme se na voliče, který při výběru svých kandidátů nepoužívá jen první, ale i druhou signální soustavu. To znamená, že se nerozhoduje podle barvy billboardu či podle toho, jestli se mu ta dáma nebo ten pán na plakátu líbí. Chceme se zaměřit na lidi, kteří dokáží rozlišit formu od obsahu. Proto říkáme, že nechceme být populární za každou cenu a že budeme prosazovat i věci, které nemusejí být líbivé. Bezbolestné řešení nepříjemných problémů prostě neexistuje. Tímto postojem se určitých voličů dopředu vzdáváme.

* E15: Jak vznikla spolupráce se Starosty a nezávislými, kteří jsou vaším strategickým partnerem? Lze za její prvopočátky považovat novelu zákona o rozpočtovém určení daní?

V té době jsem byl ministrem financí a lze říci, že od diskuzí nad návrhem novely pochází naše vzájemná důvěra. Jakkoliv jsem starostům nemohl ve všem vyhovět. Novelou tato problematika neskončila, určitě existuje model, na němž bychom se měli domluvit. Tedy na logickém rozdělení daní pro obce od malých až po ty největší města. Určitě je třeba zvažovat počty studentů a žáků nebo nadmořskou výšku dané obce, protože na Šumavě jsou jiné náklady na úklid sněhu než na Kolínsku. Jinak mám starosty rád pro jejich naprostou věcnost. Kanalizace není levicová, či pravicová, ale buď v obci je, anebo není. Dohoda se Starosty a nezávislými zatím není písemně stvrzena, ale pokládám ji za pevnou. Jejich zástupci budou na kandidátkách TOP. Chceme nabídnout skutečné profesionály, kterými starostové na rozdíl od aktivistů zcela jistě jsou.

* E15: Jedním z vašich témat jako ministra financí byly i rovné pracovní příležitosti, tedy daňové zvýhodnění těch, kteří dojíždějí za prací. Bude součástí programu TOP?


Zatím jsme zveřejnili svoje programová východiska a principy, na programu ještě pracujeme. Snad ho stihneme dokončit spolu s kandidátkami. Doufám, že rovné pracovní příležitosti nová strana převezme. V řadě odvětví jsou různé daňové benefity podle toho, jak měly silné odborové svazy. Třeba kunsthistorici či vrátní v muzeích žádné daňové výhody nemají, protože tito lidé zkrátka nestávkují, a nikdo se jich proto nebojí. Pokládám za férové zrušit všechny parciální daňové benefity a nahradit je jedním zaměstnaneckým paušálem. Je zajímavé, že odboráři, kteří by chtěli pro všechny stejné podmínky, jsou proti. Náročnost zaměstnání má být odměňována mzdou, nikoliv daňovými úlevami.

* E15: Jak to bude s daněmi obecně? Budete jako pravicová strana navrhovat jejich snížení?


K naprosto jasným a nepopulistickým opatřením patří vzhledem k ekonomické krizi nezbytnost stabilizovat veřejné rozpočty. V příštím volebním období tedy není prostor ke snižování daní a odvodů. A alespoň za sebe prohlašuji, že ve stranické diskuzi něco takového navrhovat nebudu. Samozřejmě může dojít k dílčím úpravám některých sazeb. TOP se chce soustředit na zjednodušení a zpřehlednění celého procesu, tedy na výrazné úspory nákladů jak na straně správce, tak poplatníka. Cílem je vznik jednoho inkasního místa a také mnohem jednodušší daňová legislativa.

* E15: A co spoluúčast pacientů? Chcete se vrátit k modelu exministra zdravotnictví Tomáše Julínka?


Z kapitoly programového prohlášení, kterou právě píši, jsem vám udělal dvě ukázky. To nestačí?

* E15: Dobře. Poplatky tedy ano, ale v jaké formě je budete navrhovat, se teprve uvidí?

Spoluúčast pacientů je nutná, aby kvalitní zdravotní péče byla dostupná pro všechny. Stejně tak je nutný kvalitní penzijní systém. Nesmí se stát, aby tyto systémy zkolabovaly. Poplatky, proti nimž osobně vůbec nic nemám, nejsou alfou a omegou zdravotnické reformy. Řešení je mnohem víc. Určitě je třeba definovat standard, na který má každý nárok, aby se vědělo, co je nadstandard. V opačném případě je to socialistické rovnostářství.

* E15: Zeptám se vás jako bývalého politika KDU-ČSL ještě na jedno konkrétní téma. Jak se TOP postaví k církevním restitucím?

Všichni v TOP si myslíme, že je mimořádnou mezinárodní ostudou, že jsme poslední postkomunistická země, která se majetkově dosud nevyrovnala s církvemi a zároveň neučinila jasnou dohodu, jak budou financovány v následujícím období.

* E15: Zatím jste řekli, že TOP financujete z příspěvků členů přípravného výboru. Z čeho chcete hradit kampaň?

Máme příslib od určitých osob, které jsou před vámi novináři politicky bezpečné, že nám poskytnou prostředky. Dopředu ale budou muset souhlasit, že jejich jména a firmy zveřejníme na internetových stránkách. Tato podmínka seznam možných dárců značně seškrtala. Ti, co zbyli, by se nám ale na kampaň složit mohli.

* E15: To znamená, že už musíte mít alespoň hrubou představu, kolik chcete do kampaně investovat.

Nezlobte se, ale žádné číslo neřeknu. Oficiálně ještě neexistujeme, nejsme zaregistrováni na ministerstvu vnitra. Také musíme počkat, jestli budou všechny přísliby naplněny. Až mi Franta dá 300 tisíc a já mu poděkuji, zveřejním ho jako dárce na internetu.

* E15: Proč není předsedou strany Miroslav Kalousek?

Největší respekt doma i v zahraničí a zároveň největší zkušenosti má Karel Schwarzenberg. V této zemi neexistuje lepší předseda politické strany, než je on. Bude-li strana chtít, abych byl místopředsedou, budiž. I na tento post ale může být lepší kandidát, než jsem já.

* E15: Nemáte obavy, že vás politická konkurence obviní z nějaké nepravosti, že budete čelit nějaké kauze jako v minulosti?


Nemohu vyloučit, že se v českých novinách objeví zpráva, že jsem znásilnil nezletilého jezevčíka. To by mohlo být pro moji politickou kariéru opravdu nebezpečné, protože všichni milují psy a zároveň nesnášejí pedofily.

***

Miroslav Kalousek (48)

Ve státní správě působí od roku 1990. Na počátku devadesátých let byl poradcem (později ředitelem odboru poradců) místopředsedů vlád. V letech 1993–1998 působil na ministerstvu obrany jako náměstek ministra pro rozpočet a akviziční procesy. Poté byl poslancem, později i šéfem rozpočtového výboru sněmovny. Předsedou KDU-ČSL byl v letech 2003–2006. Ve druhé Topolánkově vládě byl ministrem financí. Z KDU-ČSL nedávno vystoupil a nyní zakládá politickou stranu TOP 09. Je ženatý, má dvě děti. Jeho koníčky jsou historie, literatura, cestování a film.

Pavel Otto
E15, 16. 6. 2009, rubrika: Rozhovor, strana: 16
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme