„Mé čestné slovo, nic jsem nevěděl“

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

29. 9. 2009
Miroslav Kalousek vysvětluje, jak se mohlo stát, že příznivec jeho strany Ladislav Šustr selhal v testu financování stran

Kauzu poslance Ladislava Šustra „milion za změnu zákona" řešil od páteční půlnoci do sobotních čtyř ráno. Výsledek? Šustr, který tvrdil, že tím, že reportérovi MF DNES a iDNES.cz v roli majitele kasin slíbil za milion pro stranu změnu loterijního zákona, neudělal nic špatného, odchází ze Sněmovny i z dozorčí rady Sazky. Předák TOP 09 Miroslav Kalousek je sám podezříván ze spojení s lobbisty, on to však odmítá. Jaké má vztahy se Šustrem?

* Se Šustrem se znáte dvacet let, hlavně vy jste ho přetáhl od lidovců do TOP 09. Mezi novináři se s nadsázkou říká, že Šustr je vaše dvojče. Jak si to selhání vysvětlujete?

Lidsky je to hrozně těžké, když se dopustí selhání někdo, koho máte rád. To ještě neznamená, že jste ho přestal mít rád. Já jsem mu dvacet let, co ho znám, věřil a neměl jsem sebemenší důvod věřit, že by tohle udělal. Pro mě to byl šok. Když jsem se o tom v pátek večer dozvěděl z upoutávek na iDNES.cz, přijel jsem si o půlnoci k vám do redakce pro čerstvý výtisk novin a začali jsme to řešit ještě v noci. Jediné, co jsem mohl udělat, je, že jsem v následujících hodinách udělal kroky, aby už nikdy nemohl být žádný důvod k nedůvěře.

* Argumentujete, že šlo o ojedinělé selhání poslance Šustra. Jak on, tak i komunisté Dolejš s Milotou s námi však jednali tak samozřejmě a bez zábran, že to působilo dojmem, že je to pro ně úplně běžné. Neodhalili jsme spíše než ojedinělé selhání korupční systém?

V případě TOP 09 jste žádný systém odhalit nemohli, protože náš systém je jediný: darovací smlouvy, které zveřejňujete na internetu. Je možné, že jste pomohli nasvítit nějakou individuální praxi, která je nepřijatelná. A my, jakkoli je to pro nás nepříjemné, vlastně můžeme být rádi, že se to stalo. Protože můžeme viditelně, ve spolupráci s vámi, do vlastní strany, která teď teprve začíná a hlásí se do ní lidi, říci úplně jasný signál: Tato praxe v žádném případě ne. A pokud má někdo pocit, že si může zahrát malou domů, tak u nás skončí v řádu hodin. Ze strany TOP 09 Šustra vyloučit nemůžeme, protože nebyl členem.

* Šustr na schůzce s naším figurantem řekl: „Musím říct Mirkovi Kalouskovi, že jste nám pomohl, aby měl pocit, že je povinovanej nějak reagovat, že jo?" Opravdu to s vámi nekonzultoval? Nic jste nevěděl?

Ne, na mé čestné slovo, samozřejmě nevím, jak to prokázat. To, že zmínil mé jméno, mě upřímně řečeno mrzí nejvíc. Pro mě by, tak jako pro každého politika, nebyla překvapivá informace, že někdo chodí po Praze a bez mého vědomí prodává mé jméno. To je v lobbistických salonech běžná praxe. Ale že to udělá člověk, se kterým mám blízký přátelský vztah, to pro mě samozřejmě není žádná příjemná informace.

* Můžete garantovat, že nikdo z přípravného výboru TOP 09 o Šustrově jednání s „majitelem heren" nevěděl?

Tím jsem si absolutně jist. Jsem si naprosto jist, že poslanec Šustr jednal zcela sám a svévolně.

* Překvapilo by vás hodně, kdyby se v TOP 09 objevilo více takových Šustrů, kteří jsou ochotni slíbit za peníze úpravu zákona?

To je, jako bych se vás zeptal, jestli máte nějaké náznaky, že by vám vaše žena mohla zahnout. Můžete to vyloučit? Nemůžete. Pokud na to přijdete, tak to pravděpodobně budete nějak řešit. Jedinou odpověď, kterou na to můžu dát, je, že politická strana je společenství lidí. A u lidí nemůžete předpokládat, že jsou stoprocentní lilie, nemůžete vědět, kdy někdo selže. Nemáme žádné prověrkové komise ani testy integrity. Selhání nemůžete nikdy vyloučit. Vy jste odvedli kus práce ve prospěch české politiky. Ta kauza to téma otevřela a doufám, že to způsobí ostrou a blahodárnou diskusi uvnitř politických stran o tom, co se smí, a co ne.

Stranického sekretáře vyhodil

* Když se náš figurant sekretáře TOP 09 Luďka Kudláčka zeptal, kdo má u vás na starosti sponzory a hazard, odkázal nás automaticky právě na Šustra. Není tedy pravda, že měl k jednání zmocnění?

Je mi velmi líto, ale obávám se, že bývalý zaměstnanec aparátu KDU-ČSL (tajemník TOP 09 Kudláček - pozn. red.) zapnul mozek na neutrál a řekl jméno bývalého lidovce, u kterého tušil, že se touto problematikou zabývá. Darovací smlouvu mohou jménem TOP 09 podepsat jen tři lidé: Schwarzenberg, Motyčka a já. Nikdo jiný. Šustr byl čtvrtým nestranickým kandidátem na jihomoravské kandidátce TOP 09. Tečka, nic víc. Když jsem se Kudláčka ptal, co se stalo, řekl: Někdo přišel, chtěl něco o loteriích, a já si pamatuju, že loterie dělá Šustr. Tak jsem ho poslal za Šustrem. Já mu řekl: To tě bohužel neomlouvá, máš vědět, kdo za stranu jedná. A vyhodil jsem ho.

* Jaké má TOP 09 účetnictví?

Účetnictví nám vedou profesionálové, jsem si naprosto jist našimi dárci a darovacími smlouvami. Pokud chcete, najměte si auditora a my ho pustíme do našeho účetnictví, do všeho. Ať řekne, jestli je, nebo není průhledné.

* Ale Šustr našemu figurantovi na skryté kameře radil skrýt sponzoring tak, abychom peníze předali agentuře, která vám dělá předvolební kampaň. Tohle by neodhalil ani auditor.

Promiňte, ale nám ta agentura nedělá kampaň. To byla pravděpodobně nějaká Šustrova dohoda v jeho regionu. Nevím.

* Šustr byl dlouhé roky ve Sněmovně jedním z nejúspěšnějších „porcovačů medvěda". Dokázal přihrát v rámci jednání o státním rozpočtu desítky milionů korun tělovýchovnému sdružení Orel, jehož je šéfem.

Velmi intenzivně bojoval za to, aby Orel dostal dotace. Já jsem v tom nikdy neviděl nic nemravného. Orel je organizace, u které kdyby se Šustrovým tempem pokračovalo v renovaci zničených orloven (tělocvičen - pozn. red.), tak by se tímto tempem muselo pokračovat ještě sto padesát let. Aby tomu sdružení bylo kompenzováno, co mu komunisté ukradli.

Orlovny proti drogám

* Vy jste byl v té době ministr financí a předtím vlivný šéf rozpočtového výboru Sněmovny. Pomáhal jste nějak Šustrovi prosadil ty milionové dotace?

Pokud tam byla dotace pro Orla, tak jsem určitě nebyl proti. Podpoře venkovského sportu jsem v rozpočťáku fandil vždycky. Pojeďte se mnou na turné po moravských vesnicích a já vám ukážu ty orlovny a ty stovky dětí kolem nich, které dělají něco jiného, než že si chodí šlehat do křoví.

* Nedávno jste navrhl výrazné snížení státního příspěvku na financování politických stran. Není tohle otvírání dveří větší závislosti politiků na soukromých sponzorech?

Ale bože, o čem to mluvíte? To jste naskočili na naprosto šílenou argumentaci.

* Tak nám to vysvětlete.

To je absurdní informace od zelených a sociálních demokratů, že demokracie něco stojí a že tohle zvýší závislost stran na sponzorech. Máme krizi. Po její dobu se musí každá firma uskromnit o desítky procent. Lidé si snižují výplaty, ořezávají se investice, firmy snižují náklady. Já neříkám nic jiného, než že by se i politické strany měly na tři roky uskromnit o padesát procent. Já jsem byl tři roky předseda jedné politické strany a ujišťuji vás, že demokracie tím neutrpí ani o deset haléřů. Jenom v té kanceláři nebudou placeni dva zasloužilí straníci, ale jen jedna výkonná síla. A některé akce nebudou tak bombastické. Kdo stranám tvrdí, že musí dávat stamiliony na kampaň? Jestliže divadla, památky, věda nebo výzkum se obejdou s méně penězi, proč by se bez nich, proboha, neobešly politické strany!

* Žijeme přece v českých poměrech. Když strany dostanou méně peněz od státu, nebude jejich vůle sáhnout po nějakém ilegálním sponzoringu větší?

Jde hlavně o to, jakou mají strany pozici vůči sobě. Teď ta pozice zůstane stejná, jen se peníze vydělí dvěma. Koukněte se do světa. V Německu se za hlas dává jedno euro, u nás je to sto korun, tedy skoro čtyřikrát víc. A ještě tam mají záklopku, že státní příspěvek nesmí být vyšší než členské příspěvky a dary. Máte pocit, že kvůli tomu je demokracie v Německu horší než u nás? Nevěřím, že to může nějakým zásadním způsobem změnit míru lobbingu a klientelismu v České republice.

* S podezřením z podléhání lobbingu bylo loni v prosinci spojováno i vaše jméno. Tehdy jste coby lidovecký ministr financí překvapivě názorově otočil a urychleně prosadil zákon umožňující sázení po internetu. Nebyl to důsledek nějakého lobbistického tlaku?

Nebyl. Tady se strašným způsobem rozmohlo internetové sázení a jediný, kdo k němu neměl přístup, byly české firmy. Lidé sázeli na internetu, až se hory zelenaly, ale výlučně u firem licencovaných v zahraničí. Takže z toho neměl český rozpočet ani korunu. V okamžiku, kdy jsme to povolili i českým firmám, na internetu lidé sází úplně stejně jako dřív, akorát významná část z toho koláče je prosázená u českých firem, které tu platí daně.

* Nás spíše zajímá váš náhlý názorový obrat. Dlouho jste internetové sázení odmítal, a pak jste mu najednou otevřel stavidla.

Já jsem to dlouho odmítal prostě proto, že jsem konzervativec a koneckonců jsem byl členem KDU-ČSL a ctil jsem její názor. Nicméně objem prostředků, které tekly do zahraničí bez šance, aby z toho šla koruna do státního rozpočtu, rostl tak, že mi to přišlo stupidní. Tak jsme udělali analýzu a povolili to.

* U tohoto rozhodnutí nestál nějaký lobbista?

Ne, byla to racionální úvaha.

* Jako lidovecký ministr jste se tím otevřeně postavil vůči úplně celé KDU-ČSL, která vás za to tvrdě kritizovala.

Ano, protože jsem byl přesvědčen, že jejich motiv nebyl racionální. Racionální argumenty jsem měl já.

* Tradiční lidovec by namítl, že politikou lidovců je omezovat možnosti hazardu.

Tradiční lidovec se pozná v tom, že nechce slyšet některé racionální argumenty. Proto již nejsem tradičním lidovcem.

Jedenáct milionů jako dárek

* Obrací se na vás osobně nějací lidé ze světa lobbingu?

Občas se to stane úplně každému. Jsou dvě roviny. Jedna je, když chodí třeba tabákové firmy při zvyšování spotřební daně a vysvětlují věci o trhu a některé podvody některých pokoutních výrobců doutníků. To je lobbing v podstatě i užitečný, protože dostanete spoustu informací z praxe o tom, jak by nevhodně nastavená regulace porušila hospodářskou soutěž. Pak jsou i lobbisté, kteří nechtějí prostředí rovných šancí, ale chtějí lepší šanci pro sebe. Těm se člověk snaží vysvětlit, že má povinnost snažit se o rovné prostředí.

* Takže tam asi neprobíhají nabídky něco za něco.

Ne, ne, to si vůbec neumím představit.

* Už mnoho let se mluví o nutnosti regulovat lobbing. Co vy na to?

Když to bude smysluplné, tak ano. Jde o to, aby to nebyl bezzubý zákon. Myslím, že se o něco takového bude muset naše politická scéna pokusit. Ty schůzky by se zcela jistě neměly odehrávat v kavárnách, měly by být evidovatelné.

* Pojďme ke sponzorům TOP 09. Naprosto neznámý veterinář z Brna vám letos daroval 11 milionů korun. To je od jediné fyzické osoby obrovská částka. Ten po vás nic nechtěl?

Já si ani neumím představit, co by chtěl. Mně ta částka taky vyrazila dech, ale jsem ten poslední, kdo by mu to chtěl rozmlouvat. Je tady spousta naštvaných podnikatelů, kterým vadí ta bipolarita ČSSD a ODS, která je často i velmi pevný podnikatelský svorník. To, že jsme před chystanými předčasnými volbami jako jediná strana zveřejnili kompletní seznam našich sponzorů, některé z nich spíše odradilo. Ne každý, kdo daruje peníze, chce být vidět, aby mu neustále volali novináři.

* Ve vašem stranickém desateru stojí: „Mravnost chápeme jako respekt vůči nepsané, avšak vědomé hranici mezi tím, co se sluší, a tím, co se nepatří." Na tomto strana TOP 09 trvá i nadále?

Strana na tom trvá i nadále, a právě proto situaci, o které byla informována v plné míře okolo půlnoci z pátku na sobotu, vyřešila tím jediným možným a nejrazantnějším způsobem.

Ondřej Šťastný, Tomáš Syrovátka
Mladá fronta DNES, 29. 9. 2009, rubrika: Rozhovor, strana: 14
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme