Majitelé Agrofertu porušili zákon minimálně dvakrát

10. 8. 2017

(editovaný přepis rozhovoru s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem)

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

Jaká je Vaše prvotní reakce na informaci, že policie žádá o vydání poslance Babiše a Faltýnka?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

Jsou dva kroky majitelů Agrofertu, kde nepochybuji o tom, že byl spáchán trestný čin. A to je dotační podvod u Čapího Hnízda a daňový podvod u korunových dluhopisů Agrofertu. Pokud je to tedy v rámci jedné z těchto dvou kauz, tak to pokládám za naprosto logické.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

Předpokládáte, že se trestní stíhání týká právě některé z těchto dvou kauz?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

Nevím, může to být cokoliv jiného. Já jsem tu žádost nepsal a ani jsem ji neviděl. Co se týče kroků majitele Agrofertu a předsedy správní rady pana Faltýnka, tak vím o dvou krocích, kde osobně nepochybuji o tom, že došlo ke kolizi s trestním zákoníkem. Takže pouze spekuluji a pokládám za logické, že by to byla jedna z těchto dvou kauz. Která to bude, to nám řeknou poslanci mandátového a imunitního výboru. 

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

Jak by teď měl postupovat mandátový a imunitní výbor?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

Zcela standardně. Dokonce tam není ani žádná velká vůle k časové úvaze. Dorazí-li žádost týkající se jakéhokoliv poslance do Sněmovny, musí Sněmovna rozhodnout na své nejbližší schůzi. To znamená, že mandátový a imunitní výbor se musí ze zákona sejít dříve, než se sejde Poslanecká sněmovna ke své zářijové schůzi, aby mohla Sněmovně navrhnout vydání či nevydání poslanců Babiše a Faltýnka.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

Jaké by to rozhodnutí mělo být?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

To záleží na tom, co si vyslechne mandátový a imunitní výbor na svém zasedání. Každá politická frakce tam nominovala svého zástupce, kterému věří. Je pak na něm, aby se seznámil s informacemi, které nejsou logicky veřejné, protože je to součástí trestního řízení. Oni nám pak dají doporučení, zda je máme nebo nemáme vydat. Většinou se Sněmovna kloní k vydání. Pouze pokud tam byla zcela zřejmá kolize s procesím postupem státního zastupitelství, tak by se pravděpodobně nevydávalo. Záleží to ale opravdu na tom, co si vyslechne, projedná a prodiskutuje mandátový a imunitní výbor.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

Pokud by se to týkalo některé z dvou Vámi zmiňovaných kauz, jak bude Miroslav Kalousek na plénuhlasovat?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

Miroslav Kalousek si samozřejmě vyslechne informaci mandátového a imunitního výboru. Nicméně neuhýbám z první věty, kterou jsem Vám řekl, že v případě jak Čapího Hnízda, tak korunových dluhopisů Agrofertu osobně nepochybuji o tom, že došlo ke kolizi s trestním zákoníkem. To je ale můj názor a něco takového se může důvodně domnívat jenom orgán v trestním řízení a definitivně to může konstatovat jenom nezávislý soud. Nemůže to konstatovat žádný poslanec.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

Dedukuji správně, že by Miroslav Kalousek hlasoval pro vydání?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

Ještě jednou. Jsou dva případy, kdy nepochybuji o tom, že byl spáchán trestný čin. Nevím, čeho se týká tato žádost. Nevím, o čem bude jednat mandátový a imunitní výbor. Muselo by se v té žádosti objevit něco velmi znepokojivého, překvapivého a nestandardního, abychom hlasovali proti vydání. Většinou dáváme průchod právu. Poslanci nemají modrou krev.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

Dnes je zhruba dva měsíce a deset dní před volbami. Jak výrazně to může ovlivnit předvolební dění a zasáhnout do voleb?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

To opravdu nevím. Na to se zeptejte politických komentátorů. Ve vztahu k hnutí ANO jsem v situaci soupeřícího subjektu a nechci dělat žádné širokosáhlé dedukce, jak to dopadne.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

Je časový souběh šťastný nebo ne?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

Je nešťastné, že jsou v Poslanecké sněmovně lidé, kteří na každého ukazovali a o každém říkali, že kradli. Přitom je zřejmé, že problémy s trestním zákoníkem mají především oni sami. To je nešťastné.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor ČT24

I když ctíme presumpci neviny?

MIROSLAV KALOUSEK, PŘEDSEDA TOP 09

Samozřejmě. Nicméně pokud je podána žádost o vydání, tak tam důvod minimálně k úvaze o tom, zda se ten člověk choval nebo nechoval řádně, je zcela na místě. Znovu zopakuji, ve dvou případech, ať už korunových dluhopisů nebo u Čapího Hnízda, osobně nemám žádné pochybnosti o tom, že došlo ke kolizi s trestním zákoníkem. Zdůrazňuji, že to je můj soukromý názor. Pokud se dozvím, že se v jednom z těchto dvou případů toto domnívají i orgány činné v trestním řízení, tak to pro mě nebude žádné překvapení. 

zdroj: ČT24, 10. 8. 2016

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme