Langšádlová: Krádež? Ne, restituce a posílení rodinných vazeb

Komentář poslankyně Heleny Langšádlové

16. 8. 2011

Vládní návrh důchodové reformy se setkal s kritikou ze všech různých pozic. Někdy jde o přínosné konstruktivní návrhy, jindy pouze o ideologické a prázdné výkřiky.

Ze strany odborů se setkáváme s emotivními slogany typu „krádež a tunelování průběžného systému.“ Přitom vláda akceptovala jejich námitky proti povinnému vyvázání z průběžného pilíře a nastavila je jako dobrovolný. Tím se sice poněkud oslabí motiv diversifikace zdrojů a razantnost reformy, na druhou stranu nikdo nemůže vládu obviňovat, že chce nutit občany ukládat peníze u „zlých finančních skupin“, jak se je snaží vykreslit odbory.

Levicová opozice ani odbory však nevysvětlily, jaká míra povinného přerozdělování v průběžném pilíři je optimální a která už nikoli. Neumí argumentovat, proč 28 % hrubé mzdy znamená dobrý stav a 25 % po případném vyvázání již stav špatný. Naopak je potřeba zdůraznit, že navyšování míry přerozdělování probíhalo historicky s rozvojem socialistického modelu sociálního státu, který vedl k růstu zadlužení, míry odvodové zátěže i růstu nezaměstnanosti. Nyní nastává opačný trend, kdy se část prostředků vrací občanům a zvyšuje se míra individuální odpovědnosti.

Pokud odbory nazývají možnost spořit si své prostředky na vlastní účet krádeží, pak bychom mohli ve stejném duchu nazvat krádeží zvyšování sazby důchodového pojištění v minulosti.  Z tohoto pohledu pak vláda navrhuje jakousi částečnou restituci a vrácení prostředků těm, kteří si je vydělali, aby o nich sami rozhodli.

Ačkoli socialistická opozice zároveň vládu kritizuje za asociální a protirodinnou politiku, důchodová reforma přináší jednoznačné posílení mezigenerační solidarity. Prostředky již nebudou výlučně projezeny v současnosti na úkor dluhu zanechaného budoucím generacím. Vyšší zdanění současné spotřeby a následné zapojení privatizačních prostředků pro kryti transformačních nákladů znamenají odlehčení tíživého břemene v budoucnosti.

Za výrazný nástroj prorodinné politiky považuji dědictví naspořených peněz v navrhovaném kapitálovém pilíři. Dalším důležitým prvkem bude možnost posílat procentní bod z platu přímo rodičům-důchodcům. Představovala bych si mnohem větší rozsah tohoto opatření. Jsem nicméně ráda aspoň za tento minimální prorodinný aspekt důchodové reformy, který povede k zesílení rodinných vazeb, jež byly dlouhodobě oslabeny sociálním státem socialistického typu.

Helena Langšádlová
místopředsedkyně Rozpočtového výboru PS PČR

parlamentnilisty.cz, 16. 8. 2011

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme