Langšádlová: Dobrá alternativa k Evropské unii neexistuje

14. 11. 2015

V souvislosti s migrační krizí stoupá procento odpůrců Evropské unie, a to nejen v České republice. I když s mnohými rozhodnutími na evropské úrovni nelze souhlasit, je stále lepší podílet se na rozhodování a přesvědčovat své partnery, než stát mimo Unii a nemít možnost ovlivnit vůbec nic.

Při pohledu na dějiny Evropy je zřejmé, že naše minulost je minulostí válek a konfliktů mezi evropskými státy a národy. Tento tragický vývoj vyvrcholil dvěma světovými válkami. Mír na našem kontinentu není samozřejmostí a jedná se o případ teprve posledních desetiletí. Rozhodující měrou k tomu stavu přispěla evropská integrace.

Také hospodářské přínosy z členství v EU jsou očividné a nemám na mysli pouze dotace pro Českou republiku. Mluvím především o odstraňování překážek mezinárodního obchodu. To je pro malou, otevřenou ekonomiku životně důležité a představuje motor hospodářského růstu, stejně jako zahraniční investice. Kdybychom nebyli součástí EU, byl by náš hospodářský růst výrazně nižší a byla by zde i výrazně vyšší nezaměstnanost.

Jistě lze souhlasit s tvrzením, že evropská integrace neprobíhá ideálně. Existuje zde příliš protichůdných názorů a zájmů. Všechny členské státy a jejich představitelé dělají mnoho chyb. Těm nelze zabránit jinak, než trpělivou diskusí a vyjednáváním. Je to však, podle mého názoru, jediná správná cesta. EU se zabývá spoustou nepodstatných harmonizací a mnoha dalšími nedůležitými otázkami.

Sama také kritizuji některé kroky EU v migrační politice, např. kvóty považuji za zcela nedomyšlené. Množství peněz z evropského rozpočtu, které směřují na prevenci i řešení migrace, není dostatečné vzhledem k závažnosti tohoto problému. Odmítám však populistické výkřiky, že bychom kvůli azylové politice měli z EU vystupovat.

Ti, kdo horují pro vystoupení z Unie, nepředstavili žádnou alternativu, jak by to mohlo vypadat. Obnovili bychom kontroly a fronty na hranicích? Zavedli bychom znovu překážky pro obchod a cla? Společné problémy by se řešily pomocí tisíců dvoustranných jednání a smluv? Obávám se, že taková alternativa by vedla k hospodářskému úpadku a bezpečnostní destabilizaci.

Proto hledejme řešení uvnitř nikoli mimo Unii. Odlišné názory na migraci se nesmí stát průhlednou záminkou pro destrukci všeho dobrého, co Unie přinesla. Ani migrační krizi nemohou řešit jednotlivé státy, ale pouze EU společně.

Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09

zdroj: echo24.cz, 14. 11. 2015

Štítky
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme