Kalousek: Prioritou je pro nás vláda, nikoli předčasné volby

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvítal rozhodnutí premiéra Petra Nečase (ODS) podat v pondělí rezignaci. Prioritou TOP 09 je podle něj zajistit podporu vládě rozpočtové odpovědnosti. O jménu budoucího premiéra se však bavit nechtěl. "To je předčasná diskuse," říká Kalousek v rozhovoru pro Lidovky.cz.

16. 6. 2013

Premiér Nečas rezignoval. Co to znamená pro TOP 09?

My si toho rozhodnutí velmi vážíme, jako odpovědného rozhodnutí. Pan premiér nám to oznámil a my jsme mu poděkovali za jeho práci. Bylo to politicky odpovědné rozhodnutí a ty další představy zcela konvenují s našimi. Chceme učinit vše pro to, abychom získali důvěru Sněmovny a vláda rozpočtové odpovědnosti mohla pokračovat. Pokud by se to nepodařilo, pak jistě budeme hledat rychlou dohodu o předčasných volbách.

Znamená to, že prioritou je pokračování současné vlády s jiným premérem, tedy i bez Petra Nečase?

Karel Schwarzenberg řekl, že předčasné volby by pro naši stranu byly volbou v případě, že by vláda rozpočtové odpovědnosti nedostala ve Sněmovně důvěru. Nemyslím si, že pan předseda v tu chvíli myslel na vládu Petra Nečase. V tu chvíli myslel obecně koaliční vládu.

Zdá se, že ve hře o místo premiéra je hlavně ministr průmyslu Martin Kuba, je to tak?

To je naprosto předčasná diskuse. Respektujeme, že nominant na předsedu vlády bude z ODS. Ale není to tak, že budeme respektovat jakékoli jméno. Na tom jméně se musíme domluvit v koalici a do té doby já žádné nebudu komentovat.

Lidovky.cz, Karel Hrubeš

lidovky.cz, 16. 6. 2013, rubrika: Domov

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme