Jeden triumf Schwarzenberga, ovládl preferenční hlasy

Popularita Karla Schwarzenberga, která vyvrcholila, když se probojoval do druhého kola prezidentské volby, zdá se, neklesá. Předseda celkově čtvrté TOP 09 vyhrál volby co do počtu preferenčních hlasů. Zakroužkovalo ho téměř 38 tisíc lidí.

O jedenáct tisíc méně získala druhá Miroslava Němcová (ODS), superlídryně svého času nejsilnější pravicové strany, které však po aféře na Úřadu vlády zůstalo věrných pouhých 7,7 procent voličů. Ti zakroužkováním vyjádřili značnou podporu i bývalému primátorovi Bohuslavu Svobodovi a exministrovi školství Petru Fialovi.

Tak jako před třemi lety je vítězem voleb sociální demokracie. A opět s menším výsledkem, než doufala. Ve vedení už se řeší, čí je to vina. Nejčastěji se za viníka označuje vedení ČSSD za to, že zakázalo osobní kampaně. "Na nich tak máme tři procenta dolů. A jen proto, že se Sobotka bál Haška, že ho přeskáče," zlobil se jeden z přítomných straníků. A tak to skutečně dopadlo.

Celkovou třetí příčku v kroužkovací bitvě obsadil právě místopředseda vítězné ČSSD Michal Hašek, který svého stranického soupeře a předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku porazil o více než tři tisíce hlasů. Za Sobotkou jen těsně skončil Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Na šestém místě se umístil lídr ANO Andrej Babiš, o kterém se mluví jako o faktickém vítězi voleb. Celkové desáté místo obsadil s deseti a půl tisíci kroužků lídr zelených Ondřej Liška, jehož strana překročila pouze tři procenta a do poslaneckých lavic tak nezasedne.

Dvanáctým nejčastěji kroužkovaným kandidátem je středočeský lídr a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Z lidovců je nejkroužkovanějším kandidátem Jiří Mihola, lídr strany v Jihomoravském kraji. Skončil šestnáctý. Lídr Úsvitu Tomio Okamura se svými 8,6 tisíci kroužky skončil až na devatenáctém místě. Voliči komunistů pak nejvíce podpořili Jiřího Dolejše v Praze, ale dostali ho pouze na třiadvacáté místo.

aktualne.cz, 26. 10. 2013

Štítky