Gazdík využije hlášku z Pelíšků

Filmové hlášky, které bývají většinou součástí přátelských rozhovorů u piva, letos prosakují také do předvolební kampaně. TOP 09 a STAN ve Zlínském kraji sáhla po zlidovělém výkřiku herce Jana Kodeta z filmu Pelíšky, kterým si ulevil ze vzteku proti komunistům. Neuvede ho ale celý, neboť nechce být vulgární.

3. 10. 2013

„Proletáři všech zemí... Souhlasím s Janem Kodetem, Petr Gazdík,“ bude stát na billboardech a plakátech strany, jíž je Gazdík v kraji volebním lídrem.

„V době, kdy společnost směřuje stále více doleva a na Východ, se tento památný výrok velmi hodí. Podporu nám vyjádřil také režisér Pelíšků Jan Hřebejk. S autorskými právy tak problém mít rozhodně nebudeme,“ vysvětlil Gazdík.

Naráží tím na předvolební song Tomáše Úlehly, který vede zdejší volební blok Jany Bobošíkové. V refrénu používá slova „metelesku blesku“, která však zazněla už ve známém filmu Marečku, podejte mi pero. Jeho spoluautor Zdeněk Svěrák se kvůli tomu už obrátil na svého právníka a je připraven se o autorství soudit.

Úlehla se tomu diví a tvrdí, že to jako hlášku z filmu nezná. „Je to zaklínadlo, které znamená něco jako mávnutí kouzelného proutku,“ reagoval Úlehla.

Gazdík si je jistý, že se do podobné situace nedostane. Billboardy a plakáty se objeví ve městech i u cest do konce týdne.

TOP 09 a STAN chce být v kampani originální. Od Dopravního podniku si proto pronajme trolejbus, který zvenku upraví na Linku Svobody, jež bude jezdit ze Zlína do Otrokovic. Nevynechá žádnou zastávku a bude zdarma.

„Mezi pasažéry budou naši kandidáti a ve čtvrtek 10. října i Karel Schwarzenberg. Cestující si s ním budou moci svobodně promluvit,“ naznačil Gazdík. Schwarzenberg se pak zastaví také v restauraci Canada Pub v centru Zlína. Linka Svobody není uvedena v jízdních řádech. Na silnici se objeví čtyřikrát, vždy mezi 15 a 18 hodinou.

(ill)

Mladá fronta DNES, 3. 10. 2013, rubrika: Kraj Zlínský, str. 1

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme