× Pojďte do toho s námi.

Gazdík: Kandiduji, abychom neztratili post ve vedení

Rozhovor s poslancem Petrem Gazdíkem

4. 12. 2013

Jak čtete vy ono nezvolení Miroslava Kalouska? Vy zřejmě – alespoň podle hlasů v pozadí – tyto problémy mít nebudete, takže nejde o nechuť dát místopředsednické křeslo TOP 09 a Starostům...

Vidím to minimálně jako popření těch proklamací, které zaznívaly před volbou místopředsedů, a to z různých stran: nebudeme si vzájemně kádrovat kandidáty. Nakonec k tomu došlo. Samozřejmě jsme věděli, že Miroslav Kalousek vzbuzuje emoce – a netajil to ani předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Zkrátka byli jsme si toho vědomi, ale my jsme ostatním jejich kandidáty nezpochybňovali a totéž jsme očekávali od nich.

Ale už dřív bylo jasné, že 1. místopředseda může mít problémy –popsal to i deník Insider podle zdrojů z nitra některých politických stran už dva týdny před volbou. Bylo tedy taktické ho nasadit?

Já vyjednával Miroslavu Kalouskovi podporu a zaznamenal jsem právě to, že kádrovat se nebude. Ta podpora, alespoň ta proklamovaná, se zhroutila prakticky těsně před volbou – a jestli s tím pánové a dámy počítali už dřív, tak mi to prostě nesdělili.

Ale sám říkáte, že jste si byli vědomi "emocí", které Miroslav Kalousek vzbuzuje. Tak znovu: proč jste takto do té volby šli?

Protože je to zkušený parlamentní politik. A pochopil bych to, kdyby měl na krku trestní stíhání jako někteří nově zvolení kolegové z nových i takzvaně zavedených stran. Ale nemá. A byla to volba TOP 09, koho nasadí.

Teď nasazuje vás – předsedu Starostů a nezávislých, tedy ani ne přímo TOP 09...

I to je rozhodnutí klubu, reakce na odpor kolegů ve Sněmovně. A jako nutnost, aby TOP 09 a STAN nepřišly o křeslo místopředsedy jako čtvrtý nejsilnější klub.

Takže více konsenzuální tvář?

Tak tohle nebudu hodnotit já, ale ti, kdo půjdou – v tajné volbě – hlasovat.

Co když to neklapne?

Tak se z toho nezhroutím, nemyslím, že by se můj život odvíjel od toho, jestli jsem, nebo nejsem funkcionář Sněmovny a jestli mám auto s řidičem, nebo ne. Po autu s řidičem opravdu netoužím. Na druhou stranu neznám nikoho, kdo by s rozkoší prohrával. Takže ano – když do té volby jdu, přeji si být zvolený.

Netoužíte po autě s řidičem – to zní populisticky...

To možná ano. A chápu, že zvlášť po výlevech populismu, které zažíváme teď. Ale opravdu si neumím představit, že by mě řidič vozil třeba do Suché Loze. To opravdu ne.

Jan Němec

aktualne.cz, 4. 12. 2013, rubrika: Politika

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Petr Gazdík
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme