Fischerův tým volí Schwarzenberga

Poradci neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera v úterý vydali společné prohlášení, ve kterém podpořili prezidentskou kandidaturu Karla Schwarzenberga. Stalo se tak den poté, co Fischer v prohlášení rozeslaném médiím Schwarzenberga ostře kritizoval a nepřímo podpořil Miloše Zemana.

22. 1. 2013

"Podporujeme jednoznačně Karla Schwarzenberga na funkci prezidenta České republiky a vyzýváme všechny voliče, aby ve druhém kole neopomenuli volit," píše se v prohlášení sboru odborných poradců Jana Fischera.

Výrazná tvář Fischerovy předvolební kampaně Jan Pirk neskrývá své překvapení z Fischerova rozhodnutí. Známý kardiolog v úterý řekl, že on osobně má naopak menší výhrady vůči druhému z postupujících do finále volby, kloní se tedy spíše ke Karlu Schwarzenbergovi.

"Podporujeme jednoznačně Karla Schwarzenberga na funkci prezidenta České republiky a vyzýváme všechny voliče, aby ve druhém kole neopomenuli volit," píše se v prohlášení sboru odborných poradců Jana Fischera.

Kromě kardiologa Jana Pirka jsou mezi uvedenými jmény také lékař Martin Jan Stránský, ústavní právník Jan Wintr či advokátka Hana Marvanová. Uměleckou sféru pak zastupuje osoba výtvarníka Jana Pištěka.

"My nejsme vázáni žádnou vnitrostranickou disciplínou," poznamenal Pirk. Právě on loni v říjnu na ministerstvo vnitra doručil petiční archy s více než sto tisíci podpisy občanů, kteří podpořili Fischerovu kandidaturu.

Ve volbách ale někdejší šéf úřednické vlády neuspěl, za dvojicí Zeman-Schwarzenberg skončil na třetím místě. Nepomohla mu i výrazná kampaň v závěru předvolebního boje vedená Schwarzenbergovým týmem a upozorňující na Fischerovu údajnou názorovou nevyhraněnost i jeho členství v předlistopadové KSČ. Bezprostředně po své prohře Fischer nikoho nepodpořil. Po týdnu vydal prohlášení, kde nynějšímu předsedovi TOP 09 vyčetl jeho účast ve vládě, jeho spojování s exprezidentem Václavem Havlem, ale především jeho vyjádření o Benešových dekretech, kterým prý poškodil ČR. Naopak Zemana Fischer označil za politika, se kterým sice často nesouhlasí, ale jehož názory jsou známé a dlouhodobě konzistentní.

Fischer: To byla jiná situace

Fischer dával před volbami najevo, že ze soupeřů je mu Schwarzenberg nejbližší. "To ale bylo v nějaké situaci, to bylo v době, kdy jsem mohl počítat, že budu pro druhé kolo potřebovat i hlasy jeho voličů. Situace se ale změnila. Já si to vážně musím rozmyslet," reagoval nedávno pro Mladou frontu Dnes.

Přímé podpoře jednoho z kandidátů se ale nakonec vyhnul. "Věřím, že to jsou nezávislí, svobodní a přemýšliví lidé, kteří volí dle svého názoru, a ne podle toho, jak jim kdo zavelí. Nepotřebují tedy ani mé rady," zakončil Fischer své vyjádření s tím, že volit půjde.

"Je to jeho soukromý názor, který nedává jako doporučení svým voličům. Má na to právo," poznamenal Pirk. Dodal, že on sám má také výhrady k oběma postoupivším kandidátům, na rozdíl od Fischera prý ale menší vůči Schwarzenbergovi.

aktualne.cz, 22. 1. 2012, rubrika: Prezidentské volby 2013

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme