× Pojďte do toho s námi.

Feri: Ministerstva spolu soutěží, nespolupracují. A na tiskovém oddělení zdravotnictví by si Blatný měl udělat pořádek

16. 11. 2020

Dlouhé měsíce hlavně opozice volá po plánu řešení boje s koronavirem. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek představil Protiepidemický systém ČR, tedy PES. „Mám velké pochybnosti, že se tento systém v praxi prosadí,“ komentuje v Interview Plus poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Jako hlavní důvod svých pochybností uvádí nutnost zavedení nouzového stavu pro všechny stupně platnosti systému PES.

„Poslanecká sněmovna nemá obecně chuť prodlužovat nouzový stav, udržovat ho v rozsahu několika dalších měsíců. Pak ale ministerstvo připravilo systém, který je líbivý, je to pěkná tabulka, ale v praxi zcela neprosaditelný,“ myslí si poslanec, který je členem sněmovního ústavně právního výboru.

Obává se, že ministr Blatný bude muset brzy „vyložit karty na stůl a říct: budeme to muset přepracovat, upravit a zkalibrovat“. Stejně podle Feriho dopadne ve sněmovně Blatným avizované prodloužení nouzového stavu o 30 dní.

„Budeme o tom ve čtvrtek pravděpodobně rozhodovat, ale co je důležité, to je odůvodnění návrhu na prodloužení nouzového stavu, které není a nikdy dobré nebylo. Není bytelné. Nejsou přesně vymezeny cíle, kterých má být dosaženo, ani velmi přesně vymezena základní práva, která mají být omezena,“ vypočítává.

Předpokládá proto, že poslanci sice nouzový stav prodlouží, rozhodně to ale nebude o požadovaný měsíc.

Web covid.gov.cz

Nestává se u nás často, aby opoziční poslanec pomáhal vládě, ale Dominik Feri je výjimkou. Přišel totiž s nápadem vytvořit jeden vládní web, na kterém by byla všechna aktuálně platná vládní opatření a informace spojené s pandemií covid-19 v Česku. Stránky covid.gov.cz jsou hotové, práce na nich trvaly 14 dní.

„Už to není můj projekt, a to z prostého důvodu – už jsem s tím premiéra a ministra zdravotnictví obtěžoval docela dlouho,“ přiznává. Jeho role končí, protože je poslanec opoziční „a není udržitelné, aby opoziční poslanec aktivně pomáhal vládě.“

Doufá ale, že budou ministerstva spolupracovat, protože to je podle Feriho důvod, proč něco podobného nevzniklo už dávno. „Ten důvod je rezortismus. Ministerstva spolu soutěží, nespolupracují. Každý chce mít nějaký ten svůj výsledek.“

Novinky se úředníci dozvídají z médií a tiskových konferencí, ani v této těžké době nefunguje mezirezortní výměna informací.

Byla to zoufalost

„Projekt se povedl, těch 14 dní bylo šibeničních, ale podařilo se to zvládnout. To nebyla vstřícnost, ale zoufalost. Z toho, že mi na Instagram chodí každý den 1000 až 1500 dotazů. Lidé prostě nevědí, na koho se obrátit, a první kdo se jim na sociálních sítích objevil, jsem byl já.“

Také se domnívá, že kdyby existovaly internetové stránky už od počátku pandemie, nemusela by být přetížená covidová informační linka 1221, ani krajské hygieny nebo sami starostové. A přidává ještě jednu zkušenost, která ho hodně „naštvala“.

„Doporučil bych ministru zdravotnictví, aby si udělal pořádek na tiskovém odboru. Protože to je něco opravdu strašného. Přijde mi, jako kdyby jejich mobily neuměly přijímat smsky nebo hovory. Nekomunikují, nespolupracují. To je něco, na co se budu ministra muset ještě ptát,“ dodává Dominik Feri v Interview Plus.

Poslechněte si celý rozhovor s poslancem TOP 09 Dominikem Ferim

Zdroj: Český rozhlas Plus, Interview Plus, 16.11.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Dominik Feri
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme