Farský: Za výsledek, kterého jsme za Nečasovy vlády dosáhli, se nestydím

Rozhovor s exposlancem a starostou Semil Janem Farským

Co považuje za největší úspěchy, kterých Nečasova vláda dosáhla? Stejně jako v minulém volebním období vytvoří STAN opět společnou kandidátku s TOP 09. Jak se společná kandidátka utváří a jaké výhody shledává ve spojenectví? Nejen na to jsme se ptali starosty a bývalého koaličního poslance Jana Farského (STAN), řeč byla ale i o prioritách, které má na komunální úrovni, či naopak o problémech, které aktuálně trápí obyvatele Semil.

3. 9. 2013

TOP 09 stejně jako v minulém volebním období vytvoří společnou kandidátku se STAN. V čem vy osobně shledáváte hlavní výhody spolupráce a budete opět kandidovat i vy osobně?

TOP 09 je stabilní stranou, která plní svůj volební program. Svoji cestu nedláždí populistickými hesly a lidem ukazuje realitu. Je založená na hodnotách tradic, odpovědnosti a prosperity. A na stejném základě je založena i práce starostů. Spojení je tak naprosto logické. Konkrétní výhodou je schválení navýšení rozpočtového určení daní, díky kterému obce v České republice dostaly 11 mld. Kč navíc. Pro Semily to znamená cca 15 mil. Kč ročně. Během dvou let si tak jsme schopni našetřit na novou školku pro 100 dětí, případně na kompletní rekonstrukci sportovního areálu.

TOP 09 se netají ambicí stát se nejsilnější stranou na pravici. Domníváte se, že se jí to podaří? A byť strana představí program a zahájí kampaň až 12. září, podle slov Miroslava Kalouska jedním z témat bude "zápas o demokratický charakter státu". Vymezil se také proti heslu "Prosadíme dobře fungující stát", na který chce voliče lákat ČSSD. "Fungující stát může být klidně i diktatura. Ale nám půjde o plně demokratický fungující stát a o to svedeme střet". Ztotožňujete se s těmito předvolebními hesly? A prozradíte již nyní některé hlavní priority STAN?

Ztotožňuji. Hlavní priority STANu budou zveřejněny na tiskové konferenci.

Jakým způsobem se vlastně utváří společná kandidátka a program? Bývají například nějaké neshody ohledně hlavních priorit?

V diskuzi. Různé názory samozřejmě jsou. A díky nim má diskuze smysl. Závěr je však konsensuální.

Nečasova vláda byla velmi nepopulární. Jak byste vy osobně hodnotil uplynulé volební období? A vzal jste si z něj nějaké poučení či varování?

Nečasova vláda byla nepopulární stejně jako ostatní vlády ve světě, kde probíhá krize. Vláda se orientovala na boj proti korupci  - byly uvolněny ruce státním zástupcům i policii, ostatně i Nečasův konec je toho důkazem. Byl zpřísněn zákon o veřejných zakázkách. I díky němu klesla cena stavebních prací v průměru o čtvrtinu. Podařilo se omezit imunitu po letech prázdných slibů. Po dvaceti letech se podařilo zdanit hazard. Byly schváleny církevní restituce, což byla zákonná povinnost od počátku 90. let a povinnost uložená Ústavním soudem. Vláda se dále soustředila na stabilizaci rozpočtů a Česká republika je 8. nejdůvěryhodnější ekonomikou světa. Díky tomu šetříme ročně cca 40 mld. Kč na úrocích za státní dluh. Zvýšily se úspory obyvatel a klesla výše zadluženosti občanů. To vše jsou ozdravné kroky. Letos je nejnižší schodek od roku 2008. Nezaměstnanost je v porovnání se zbytkem Evropy nízká. Do České republiky se za prací a výdělkem stěhují Španělé, Italové a další. Kdo by si to kdy pomyslel. Dělaly se i chyby. Komunikace mnoha věcí byla zoufalá. Ale za výsledek se nestydím a myslím, že i v krátkodobém horizontu bude vnímán pozitivně. Na základě faktů, ne emocí.

Působíte nejen jako poslanec, ale i jako starosta Semil. Co považujete ve funkci starosty za svůj největší úspěch a co je vaší prioritou do konce volebního období?

Že město funguje. Za toto volební období se nám podařilo dokončit rekonstrukci náměstí, vystavět nový most přes Jizeru propojující pohodlnou cestou město. Cyklostezku, která je novou dopravní páteří. Stavíme vodovod pro místo, kde lidem docházela roky voda, investujeme do oprav místních komunikací, opravujeme veřejné osvětlení. Aktuálně je vypsána architektonická soutěž na zázemí pro sportovní stadion. A při tom všem se nám daří snižovat zadluženost. Zatížení dluhy bude v roce 2014 nejnižší od roku 1998.

Nyní se v Semilech sice míra nezaměstnanosti snížila v důsledku sezonních prací, podle březnových údajů Ministerstva práce a sociálních věcí je v Semilech na jedno volné místo 21 uchazečů, což je v tomto směru nejhorší bilance v Libereckém kraji. Co s tím? Jak se snažíte z pozice starosty zajistit v Semilech trvalá pracovní místa? A jsou nějaké nadějné vyhlídky do budoucna?

Snažíme se stávajícím zaměstnavatelům vycházet vstříc a nové lákat. Bohužel doba příliš nových investic nepřináší. Nová pracovní místa jsme si slibovali od realizace geotermální elektrárny a s ní spojené výroby levného tepla, občané tento projekt ale pro přílišnou novost odmítli.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových kritizoval semilskou radnici kvůli nedostatečné péči o pozemky na sídlišti Řeky. Požádal proto město o jejich vydání. Radnice považuje žádost za absurdní a pozemky si míní nechat, v důsledku čehož se chce ale stát o pozemky soudit. Jak se kauza aktuálně vyvíjí? Domníváte se, že dá soud městu za pravdu? A co by případně znamenal opačný verdikt?

Úřad nás nikdy za nedostatečnou péči nekritizoval. Úřad pouze konstatoval, že na pozemcích jsme nevykonávali vlastnické právo a proto je chce zpět. Jedná se však o pozemky pod budovami a tam si výkon vlastnického práva nedovedu představit. A nedovede to ani úřad, proto očekávám, že soud rozhodne, že pozemky byly, jsou a budou města. Celý spor má základ v žádosti bytového družstva, které vlastní domy na těchto pozemcích a rádo by je zakoupilo. Pokud je bude kupovat od města, musí zaplatit cenu v místě obvyklou, pokud by je vlastnil stát, dostane je ze zákona zadarmo. A proto se prostřednictvím úřadu snaží prokázat, že pozemky jsou státu…

Kateřina Synková

parlamentnilisty.cz, 3. 9. 2013

Štítky
Osobnosti: Jan Farský