× Staňte se našimi členy!

Drlíková: Vím, co lidi trápí a jaké jsou jejich starosti

Rozhovor s kandidátkou do Senátu v Jihlavském volebním obvodě Zdeňkou Drlíkovou

30. 9. 2010

* Přijala jste nominaci TOP 09 v Jihlavském volebním obvodě do Senátu. Šlo o těžké rozhodování?

Celý svůj profesní život po absolvování Univerzity Karlovy působím ve zdravotnictví a psychiatrie, která je mým domovským oborem, má souvislost i se sociální politikou. Nejde ryze o medicínskou oblast, ale je na pomezí společenských věd. Kolem mne prošly tisíce lidských osudů. Vím, co lidí trápí a jaké jsou jejich časté starosti. Ty se nevyhnou nikomu z nás. Politika se jejich života sice může dotknout, ale určitě není pro ně tím hlavním. Nezajímá je konfrontační hádání politiků. Naopak je to unavuje, a proto by měla být v politice i slušnost.

* Docílit, aby tomu tak bylo, není asi jednoduché

Je to už bezmála čtyři roky, co jsem se stala městskou zastupitelkou, a i když to není politika vrcholová, určité zkušenosti, jak se dělá, jsem získala. Poznala jsem, že je nezbytné v zájmu věci i ustoupit. Člověk se nesmí bát hledat kompromisní řešení a ctít i názory druhých.

* Zmínila jste se, že je třeba ctít názory druhých. Jaká vlastnost by politikovi neměla chybět?

Určitě zásadovost. Z pohledu své profese jsem nabyla dojmu, že mnozí politici mají pocit, že jim stačí, když působí uhlazeně, umějí dobře mluvit, a proto jsou pro tuto funkci předurčeni. Ono to ale tak vždy není, pouze si to myslí. Na druhou stranu řada z nich umí být díky svým povahovým vlastnostem dostatečně tvrdá, v některých záležitostech neústupná, a následně se prosadí a jsou úspěšní.

* Může vůbec politik nějakým způsobem občanovi jeho problémy pomoci řešit?

Určitě, ale musí je znát, a to znamená, že musí přijít ze života. Bohužel pokud je v politice příliš dlouho, začíná ztrácet kontakt s realitou a pak už vůbec neví, jakými starostmi lidé žijí, co je trápí. Pomáhat jim je odstraňovat může jen tehdy, když o nich ví. Musí si je prostě odžít. Uvědomila jsem si to například na životě seniorů v našem pavilónu, jenž je součástí jihlavské Psychiatrické léčebny, kterou řídím už dvě desetiletí. Vnímám, kolik mají právě staří lidé problémů, ale i jejich děti, které pro ně chtějí to nejlepší. Nevědí však, jak to udělat, aby se jejich rodičům dostalo důstojné péče. Populace prudce stárne a stát se nedokáže o všechny odpovídajícím způsobem postarat. Hodně dětí by chtělo mít rodiče v domácí péči, ale nemají k tomu podmínky. K tomu je třeba udělat legislativní kroky, a na nich bych se v případě svého zvolení chtěla podílet. Rozhodně nejde jen o peníze, i když domácí péče je levnější. Nejcennější je, že onen člověk prožije stáří mezi svými.

* Jak vzala změnu životního stylu, kdy se lékařka mění v političku, vaše rodina?

Doufám, že stejně jako já, že nejde o proměnu. Snažím se zůstat stále stejná. Moje profesní kariéra mě naplňuje. Navíc jsem přesvědčena, že práce v komunální sféře není ryze politická. Řešíme všední problémy, například dotace pro neziskové organizace. Beru svou práci v zastupitelstvu za přelévání zkušeností z profese do zmíněné komunální sféry, a osobně to proto jako politiku nevnímám. Senát je už trochu jiná kvalita, a navíc tam zatím ani nejsem. Není to cíl, ale cesta, a ta je pro mne důležitá. Kandidaturu beru jako šanci rozšířit si i své obzory o další oblast. Rodina to nakonec vzala. Hlavně moje dcera, která mi fandí a jasně řekla - mami, zkus to.

Vladimír Vácha

Právo, 30. 9. 2010, Rubrika: Jižní Čechy, Strana: 10

ŠTÍTKY

Volby:
2010 senát - 52 - Jihlava: Zdeňka Drlíková
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme