× Pohněme s tím. Společně!

Čermák: Zkušeností mám dostatek

Rozhovor s kandidátem do Senátu za TOP 09 Tomášem Čermákem

12. 10. 2010

* * Kandidujete za TOP 09 do Senátu v obvodě 70 - Ostravaměsto. Proč jste se tak rozhodl?

Především proto, že mi byla kandidatura za TOP 09 nabídnuta. V minulosti, jako rektor Vysoké školy báňské-technické univerzity Ostrava, jsem podobných nabídek dostal více, ale vždy jsem je odmítal. Bylo pro mne důležitější se plně věnovat rozvoji univerzity a nevtahovat ji do politiky, nepolarizovat ji skutečností, že rektor je angažován ve straně. V současnosti podobné zábrany nemám, v lednu jsem ukončil funkční období rektora.

* * Máte obrovské pedagogické zkušenosti, ale jen velmi malé v politice. Jak se s tím v případě zvolení vyrovnáte?

Za 14 let práce rektora, šest let prorektora či jako místopředseda Rady vysokých škol jsem se podílel na přípravě dokumentů, které byly realizovány v podobě zákonů. Jsem zakládajícím členem Fóra průmyslu a vysokých škol, Inženýrské akademie ČR a v posledních letech stojím v čele mezinárodní sítě vzdělávacích institucí z oblasti inženýrského vzdělávání a výzkumu - iNEER. Všechny tyto aktivity mají přímý vztah k politice. Rovněž mé působení ve statutárních orgánech velkých průmyslových podniků regionu jakož i příprava strategických dokumentů pro transformaci severomoravské průmyslové aglomerace jsou cennou zkušeností. Proto si nemyslím, že bych měl nedostatek zkušeností pro případ, že budu zvolen.

* * Čemu se chcete v Senátu věnovat?

Chtěl bych, aby reformy školství, výzkumu, vývoje a inovací směrovaly Českou republiku na růstovou trajektorii v dlouhodobém časovém horizontu a nekonzervovaly současný stav, který sice zajišťuje pohodlné přežívání určitých zájmových skupin, ale z hlediska prosperity a konkurenceschopnosti naší země v globálním světě neslibuje nic dobrého.

* * V politice se řadoví poslanci i senátoři rozhodují podle takzvané stranické disciplíny. Jste si vědom faktu, že vás to může svazovat?

Nabídku kandidatury jsem dostal jako nestraník, a to stranou, s jejímiž programovými cíli se ztotožňuji. Vím, že každé koaliční vládnutí přináší kompromisy a že cesta k prosperitě přinese řadu nepopulárních kroků. Jsem však přesvědčen, že další zadlužování České republiky je neodpovědné vůči nastupujícím generacím a zabránit tomu může jen silná koalice. Těmito prioritami se budu v případě zvolení řídit, věřím, že se nedostanu do rozporu se svým svědomím.

Pavel Karban

Právo, 12. 10. 2010, Rubrika: Severní Morava a Slezsko

ŠTÍTKY

Volby:
2010 senát - 70 - Ostrava-město: Tomáš Čermák
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme