Čermák: Zkušeností mám dostatek

Rozhovor s kandidátem do Senátu za TOP 09 Tomášem Čermákem

12. 10. 2010

* * Kandidujete za TOP 09 do Senátu v obvodě 70 - Ostravaměsto. Proč jste se tak rozhodl?

Především proto, že mi byla kandidatura za TOP 09 nabídnuta. V minulosti, jako rektor Vysoké školy báňské-technické univerzity Ostrava, jsem podobných nabídek dostal více, ale vždy jsem je odmítal. Bylo pro mne důležitější se plně věnovat rozvoji univerzity a nevtahovat ji do politiky, nepolarizovat ji skutečností, že rektor je angažován ve straně. V současnosti podobné zábrany nemám, v lednu jsem ukončil funkční období rektora.

* * Máte obrovské pedagogické zkušenosti, ale jen velmi malé v politice. Jak se s tím v případě zvolení vyrovnáte?

Za 14 let práce rektora, šest let prorektora či jako místopředseda Rady vysokých škol jsem se podílel na přípravě dokumentů, které byly realizovány v podobě zákonů. Jsem zakládajícím členem Fóra průmyslu a vysokých škol, Inženýrské akademie ČR a v posledních letech stojím v čele mezinárodní sítě vzdělávacích institucí z oblasti inženýrského vzdělávání a výzkumu - iNEER. Všechny tyto aktivity mají přímý vztah k politice. Rovněž mé působení ve statutárních orgánech velkých průmyslových podniků regionu jakož i příprava strategických dokumentů pro transformaci severomoravské průmyslové aglomerace jsou cennou zkušeností. Proto si nemyslím, že bych měl nedostatek zkušeností pro případ, že budu zvolen.

* * Čemu se chcete v Senátu věnovat?

Chtěl bych, aby reformy školství, výzkumu, vývoje a inovací směrovaly Českou republiku na růstovou trajektorii v dlouhodobém časovém horizontu a nekonzervovaly současný stav, který sice zajišťuje pohodlné přežívání určitých zájmových skupin, ale z hlediska prosperity a konkurenceschopnosti naší země v globálním světě neslibuje nic dobrého.

* * V politice se řadoví poslanci i senátoři rozhodují podle takzvané stranické disciplíny. Jste si vědom faktu, že vás to může svazovat?

Nabídku kandidatury jsem dostal jako nestraník, a to stranou, s jejímiž programovými cíli se ztotožňuji. Vím, že každé koaliční vládnutí přináší kompromisy a že cesta k prosperitě přinese řadu nepopulárních kroků. Jsem však přesvědčen, že další zadlužování České republiky je neodpovědné vůči nastupujícím generacím a zabránit tomu může jen silná koalice. Těmito prioritami se budu v případě zvolení řídit, věřím, že se nedostanu do rozporu se svým svědomím.

Pavel Karban

Právo, 12. 10. 2010, Rubrika: Severní Morava a Slezsko

ŠTÍTKY

Volby:
2010 senát - 70 - Ostrava-město: Tomáš Čermák
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme