Adamová: Stát musí zásadně změnit přístup k podnikatelům

Svou stranu TOP 09 chtěla podpořit roznášením letáků. Dnes ji Markéta Pekarová Adamová vede do voleb a říká, že je potřeba napravit škody po covidové pandemii, kterou vláda brutálně nezvládla. K tomu jsou podle ní nejlepší zkušení profesionálové, jaké nabízí koalice Spolu.

11. 5. 2021

Proč jste se rozhodla zapojit do politiky?

S nadsázkou řečeno mě k zájmu o politiku přivedl Jiří Paroubek. Jako velmi mladému člověku mi vadila brutalita zásahu na CzechTeku a nelíbila se mi jeho rozhazovačná socialistická politika. Jenže jsem neměla stranu, kam bych si podala přihlášku.

To se změnilo až se vznikem TOP 09?

Do strany mě přitáhly osoby pánů zakladatelů Kalouska a Schwarzenberga. Měla jsem u nich jistotu, kam se bude strana ubírat, a zcela jsem s tím směrem souzněla. Proto jsem do ní vstoupila brzy po založení. Chtěla jsem s tím jakkoliv pomoci – i když třeba jenom roznášením letáků.

Jak se politika stala vaší profesí? Od roznášení letáků do sněmovny je to kus cesty…

Vstoupila jsem do organizace na Praze 8, a protože jsem v té době pracovala v personální agentuře, dostala jsem tam na starost vstupní pohovory s novými členy. Tím pádem mě prakticky všichni tamní členové znali. Když se pak skládala kandidátka do místního zastupitelstva, navrhli mě na ni. A já přijala. Nikdy to nebylo tak, že by mě samotnou lákaly nějaké vyšší funkce. Zní to možná trochu zvláštně, ale ke všemu jsem se nakonec dostala tak, že mě někdo z kolegů někam navrhl. Já jsem potom chvíli zvažovala, jestli je to dobrý nápad, a nakonec s pokorou akceptovala. Tak to bylo ostatně i s mojí kandidaturou na předsedkyni strany. Nebylo to okamžité rozhodnutí – ale o tom už jsem mnohokrát mluvila.

Jste připravená na to, kdyby vás v případě volebního úspěchu nominovali do vlády?

Teď je potřeba se soustředit hlavně na to, abychom jako jediná středopravicová koalice dokázali přesvědčit co nejvíce lidí. Slušný volební výsledek je podmínkou k tomu, abychom vůbec měli šanci dát naši zem zase dohromady. Nemá smysl porcovat medvěda, který ještě běhá po lese. Ale jako lídr strany musí být člověk připraven i na převzetí odpovědnosti na vládní úrovni. Takže bych se určitě nezalekla.

Chcete dát zemi zase do pořádku. Které hlavní kroky k tomu podle vás povedou?

Klíčové bude napravit škody po covidu, které jsou enormní. Na úrovni státního rozpočtu, jenž je zatížen historicky vysokým schodkem, bude nutné zkrotit výdaje a přivést hospodaření státu do rozumných mezí. V soukromém podnikání, kde se řada odvětví ocitla doslova na lopatkách, musíme pomoci k opětovnému rozjezdu. Proto je nutné, aby se zásadně změnil přístup státu k podnikatelům a živnostníkům.

Myslíte si, že vláda živnostníky a menší firmy odepsala?

Všechno tomu nasvědčuje. Dnešní vládní koalice koronavirovou pandemii brutálně nezvládla. Ale speciálně ve vztahu k podnikatelskému stavu se chová doslova likvidačně. Přitom jsou to zpravidla lidé aktivní, samostatní, kteří od státu nic moc nežádají ani neberou a chtějí jen férový a spravedlivý přístup. Dnešní vláda jim ho neposkytuje a naší rolí má být, abychom tento přístup od základu proměnili. Musíme jim otevřít příležitost k tomu, aby se dovedli zachránit.

Řada opatření státu nehledí na skutečnou pomoc, ale hlavně na to, aby je nebylo možné zneužít. Myslíte, že vláda považuje své občany za podvodníky?

Kdybych byla jízlivá, řekla bych, že je to zřejmě metoda „podle sebe soudím tebe“. Ale zcela vážně: tohle je to nejhorší, co vláda vůči lidem i firmám předvádí. Podnikatele neustále vykresluje jako ty, kdo chtějí někoho okrást – zákazníky, stát… Tohle je sen každého autoritáře, vytvořit iluzi třídního boje. K občanům se vláda chová, jako kdyby byli buď nesvéprávní hlupáčci, které je třeba řídit, nebo dokonce syčáci, nad kterými je potřeba práskat bičem. Musíme lidem i firmám znovu vrátit důstojnost, důvěru a svobodu. Stát je tu proto, aby jim sloužil, ne aby je šikanoval.

Abyste to mohli prosadit, musíte uspět ve volbách. Proč by lidé měli volit koalici Spolu?

Když budu potřebovat vytrhnout osmičku, půjdu za zkušeným zubařem, nesvěřím se do péče očařovi ani kardiologovi. A budu si vybírat zubaře, který už úspěšně ošetřil řadu pacientů. To je přesně to, co nabízíme my – zkušenosti a profesionalitu. Politika je také profese a kvalita politika roste s jeho zkušenostmi. V této dramatické době je obzvláště zapotřebí, aby naši zemi vedli a spravovali lidé, kteří vědí, jak na to. Amatérismu a neschopnosti jsme si za současné vlády užili ažaž.

Zdroj: Reportér, 10.5.2021

Štítky