× Pojďte do toho s námi.

Ženíšek: Ze Sněmu vyjde sebevědomá TOP 09

Kandidátský projev Marka Ženíška na post 1. místopředsedy TOP 09

29. 11. 2015

Milý pane předsedo Mirku Kalousku, milý pane předsedo Karle Schwarzenbergu, vážené delegátky a vážení delegáti Sněmu, milí hosté.

Předstupuji před vás, abych se ucházel o post 1. místopředsedy.

Chci v následujících několika minutách otevřeně mluvit o tom, jak si představuji TOP 09 v nadcházejících dvou letech a o roli prvního místopředsedy v ní.

Sebevědomí, otevřenost a stejně tak důvěryhodnost. Funkční a akceschopné předsednictvo, především pak jednota, která je dosud naší hlavní komparativní výhodou oproti většině politických stran. To jsou všechno atributy, které od TOP 09 očekávám v následujících dvou letech, a o kterých jsem přesvědčen, že nám umožňují přežít na politické scéně a uspět ve volbách.

Často je nám podsouváno, že TOP 09 bude jiná po tomto Sněmu.

Ano, TOP 09 je jiná v tom, že předsedou strany již není Karel Schwarzenberg a je jím Miroslav Kalousek.

Nebude ale (a ani nemůže být) jiná v tom, že jsme po šesti letech hodnotově ukotvenou stranou, která se může opřít o své voličské jádro. I nadále nepřestaneme zastávat svá stanoviska a stejně tak nepřestaneme být stranou, na kterou je v jejích postojích spolehnutí, především pak v nekompromisním zápasu za individuální svobodu a v odporu k oligarchickému řízení společnosti.

Odmítání rostoucí role státu, který by chtěl mít z občanů nesamostatné jedince bez vlastní iniciativy a závislé na státu, bude po každém Sněmu patřit k pilířům TOP 09. A bude tomu tak i po tomto Sněmu.

Je to rozhodně správná cesta a musí tomu odpovídat i naše sebevědomí, protože při delší trati se to jistě vyplatí. O tom jsem přesvědčen.

Myslím, že to bylo vystiženo úplně přesně v projevu předsedy strany. Naší vizí je stát, který občany neřídí, ale stát, který své občany chrání, podporuje je v jejich aktivitě a spojuje je ke společným nadějím a budoucnosti.

To, co ale musíme změnit je energie a způsob komunikace, protože prostor, ve kterém se pohybujeme, se změnil.

V politice platí, že nerozhodují fakta, ale to, jak jsou fakta vnímána. Rozhodují, bohužel, dojmy o faktech.

Ten souboj o zachováni svobody, jak o něm mluvil Mirek Kalousek ve svém projevu, totiž nebude jednoduchý a neskončí zítra a řada lidí zatím buď ještě nesdílí rizika, o kterých hovoříme, nebo je naopak velmi intenzivně sdílí, ale také čekají, že budeme daleko více nabízet svá řešení problémů např. i v oblasti školství, životního prostředí, kultury nebo sociálních věcí. Byl bych velmi rád, kdybychom v tomto uspěli a pevně věřím, že se nám to v následujících měsících podaří.

Zkrátka a dobře, někdy se nám stává, že vysílač, ze kterého velmi silně a nahlas vysíláme, není naladěn stejně jako přijímač. Navíc je tu stále dost přijímačů, které jsou zapnuty, ale nám se zatím nedaří z řad opozice vysílat nic, co by je teď oslovilo. Jsou to podle mého názoru především mladí a prvovoliči, kteří patřili vždy k určité části našeho elektorátu. A na tom musíme zapracovat a já věřím, že se nám to podaří, protože my ta témata máme. Stačí se podívat do volebních programů, se kterými jsme šli do voleb a díky kterým jsme v posledních šesti letech zaznamenali úspěch, nebo si znovu poslechnout projev Miroslava Kalouska.

Přesto bychom měli zesílit ten náš pomyslný přijímač a daleko více naslouchat tomu, co se v jednotlivých krajích odehrává a jaké tam mají priority a témata a snažili se jim v tom pomoci.

Pokud mi dáte důvěru a stanu se prvním místopředsedou, bude to patřit k mým prioritám, abych byl častým hostem krajských a regionálních organizací a podtrhl tak myšlenku, že TOP 09 je je otevřená strana a umí nejenom vysílat, ale i naslouchat. Protože aktivním médiem musí teď být každý člen a sympatizant TOP 09.

Předpokladem toho všeho, o čem jsem dosud hovořil, je funkční a akceschopné předsednictvo. Předsednictvo, které bude jakýmsi zrcadlem nejužšímu vedení a fórem pro permanentní diskuzi. Záměrně hovořím o zrcadle, nikoliv o alternativě. Stejně tak první místopředseda by neměl být alternativou k předsedovi, ale spíš alternátem v případě nutnosti a někým, na koho se může předseda přirozeně spolehnout. U nás to nefunguje jako v některých politických stranách, které jsou rozděleny na různé frakce, mají více členů i peněz na volební kampaně. Takový luxus si zatím dovolit nemůžeme. Co ale na rozdíl od nich máme, je přirozená jednota a tu si musíme hýčkat.

Funkce statutárního místopředsedy z mého pohledu také předpokládá moderování debaty ve vedení strany a to i směrem k regionům.

Moje představa o prvním místopředsedovi je tedy taková, že je to někdo, kdo především kryje svému předsedovi záda a kdo je určitým moderátorem mezi předsedou a předsednictvem, mezi předsednictvem a výborem, mezi výborem a jednotlivými kraji.

Čekají nás krajské a senátní volby a především pak volby do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Pokud v následujících dvou letech uspějeme, zajistili jsme TOP 09 od této chvíle dalších šest let existence, tedy stejnou etapu, jakou jsme od roku 2009 zatím prošli.

Jsem si jistý, že z tohoto sněmu vzejde sebevědomá, s jasnými cíli a především jednotná TOP 09. Jsem přesvědčen, že společně to zvládneme.

Děkuji Vám za pozornost.

Marek Ženíšek, místopředseda TOP 09

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme