Projev Petra Gazdíka na 4. celostátním Sněmu TOP 09

28. 11. 2015

Vážený pane předsedo, vážený pane 1. místopředsedo, vážení členové TOP 09v a milí hosté,

stojím tu nyní před vámi v den, který bude bezpochyby změnou v životě vaší politické strany. Jak velkou, záleží jen na vás a na vašem suverénním rozhodnutí.

Stojím tu před vámi jako váš politický partner na celostátní úrovni. I když už je jasné, že do krajských voleb společně nepůjdeme, neznamená to žádné třenice v poslaneckém klubu.

Spolu s vámi budeme bojovat proti EET, protože nejsme přesvědčeni, že omezí daňové úniky, ale že jen posílí Velkého bratra a umožní státu další sběr dat o firmách a  podnikatelích.

Spolu s vámi budeme bojovat i proti socializačním snahám Sobotkovy vlády, jako je třeba povinný předškolní rok v mateřské školce. Stejně jako vy si nemyslíme, že stát je moudřejší a zodpovědnější než rodiče.

My, jako hnutí Starostové a nezávislí, tlačíme přece jen o něco víc na decentralizaci státu: chceme přesunout co nejvíce rozhodování co nejblíže lidem, chceme posílení pravomocí místních a krajských samospráv. A stát chceme štíhlejší, ale silnější v těch oblastech, ve kterých je nezastupitelný: zjm. v oblasti obrany, vnitřní bezpečnosti nebo zahraniční politiky.

Když se ohlédnu, vidím společné úspěchy, které jsme prosadili díky oboustranné a oboustranně výhodné vzájemné spolupráci TOP 09 a našeho hnutí Starostové a nezávislí. Připomenu například z našeho hlediska důležité rozpočtové určení daní, které spravedlivěji zohlednilo menší města a obce.

Vy všichni víte, že šlo o pokrok v posílení pravomocí obcí – a tedy o posílení demokracie a svobody této země. A také o další krok ve skutečném boji s korupcí, který alespoň částečně omezil neprůhledné dotací z centra.

Pro samostatný postup v krajských volbách jsme se rozhodli – ve vzájemné shodě – před několika lety. Nepředepisujeme našim krajským organizacím společné kandidátky. Nechali jsme to na nich – a je to tak dobře.

Přesto si nemyslím, že bychom hlavní soupeře v těchto nadcházejících volbách měli vidět sebe navzájem. A proto pevně věřím, že úvahy, které už i veřejně zaznívají z nitra vaší strany, jsou úvahami planými – mám na mysli nápady nazvat krajské kandidátky „TOP 09 s podporou starostů“ s malým „s“, která jen obměňuje naši společnou politickou značku. Vždyť „TOP 09“ je silnou značkou, která nemá zapotřebí takto mást voliče.

Pojďme, každý sám, prorazit svými programy a osobnostmi a společně pak zamezme – podle vůle voličů – vzniku komunistických koalic, bojujme proti všemocnému státu, Velkému bratrovi a pokusům o socialistické experimenty. Bojujme za demokracii a osobní svobody každého občana.

Vážení členové TOP 09,

Karel Schwarzenberg říká, že Evropa nebyla nikdy od 2. světové války v takovém neklidu, v jakém je nyní.

Žijeme v době, kdy se Evropa a Evropská unie otřásá. Žijeme v době, kdy se ve Sněmovně stále častěji mluví o potřebě větší „efektivity“ a že stát může být řízen jako firma. O to víc bychom měli spolupracovat my, byť jako dvě suverénní uskupení, kteří tyto názory nesdílíme. Naše programy se v tom hlavním rozhodně nevylučují: chceme opravdu efektivní Evropskou unii, chceme parlamentní demokracii, chceme demokratickou diskusi.

Myslím, že z toho všeho, co jsem právě řekl, jasně vyplývá, že se máme čím vzájemně i do budoucna obdarovat.

Nevím, jaká bude budoucnost. Jedno ale vím jistě: obě naše politická uskupení může pozvednout jedině vzájemná velkorysost a zároveň i pokora, oběma nám může uškodit pýcha.

Vy teď vykročíte do trochu jiné etapy, i když vás Karel v žádném případě neopouští.  Přeji vám do budoucna hodně štěstí a úspěchů a pro tento sněm dobrou volbu.

K tomu vám pomáhej Bůh.

Petr Gazdík, 1. místopředseda STAN

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme