TOP 09: Důstojné a zasloužené penze zaručí jen jejich reforma

5. 10. 2017

TOP 09 je dnes jedinou politickou stranou, která chce znovu otevřít diskusi o důchodové reformě a hledat k ní politický konsenzus. Znovu to potvrdila předvolební diskuse kandidátů do sněmovních voleb v plzeňském klubu Totem. Za TOP 09 zde promluvila městská zastupitelka a zástupkyně ředitele školy Ilona Jehličková.

„Český penzijní systém ve své dnešní podobě není udržitelný nejen dlouhodobě, ale už ani ve střednědobém výhledu. Všechny strany znají odhad Evropské komise, že se s problémy začneme potýkat již po roce 2030, přesto jen TOP 09 chce po volbách prosadit důchodovou reformu,“ říká Ilona Jehličková, která za TOP 09 kandiduje na 3. místě krajské volební listiny.

„Podle Komise patří náš penzijní systém mezi nejohroženější v EU. Důchodci tvoří asi pětinu naší populace, v roce 2030 jich bude čtvrtina. Jak roste počet penzistů a prodlužuje se délka starobního důchodu, logicky klesá podíl lidí v produktivním věku. Aby budoucí důchodci dostali za svou práci a odvody důstojný důchod, není možné zařídit bez reformy. A čas nám utíká,“ zdůrazňuje naléhavost problému Ilona Jehličková, která se sociálními věcmi zabývá jako členka komise města Plzně.

TOP 09 se ale zaměřuje i na další problémy, související se stárnutím populace. „Vedle jiných rozvinutých zemí u nás vnímáme velkou míru znevýhodňování kvůli věku, příliš častý pocit osamělosti seniorů, jejich velmi nízkou zaměstnanost, nedostatek komunitních služeb – a k tomu navíc nízké penze s výhledem dalšího poklesu,“ popisuje Ilona Jehličková, která se vedle profese učitelky a zástupkyně ředitele základní školy sama dlouhodobě věnuje dobrovolnické práci v humanitárních organizacích.

Jednou z priorit TOP 09 je posílení dlouhodobé zdravotně sociální péče v domácím prostředí. „Důstojně, ba spokojeně lze stárnout doma, pokud službami podpoříme kvalitu života seniorů s mírným nebo stabilním zdravotním omezením. Pokud jim v krizových situacích poskytneme rychlou podporu blízko bydliště, dostupnou nemocniční péči pro akutní případy, rehabilitaci po onemocnění nebo úrazu. A kvalitní ošetřovatelskou nebo rezidenční péči podle toho, co si senioři podle svých potřeb a přání sami svobodně zvolí,“ míní Ilona Jehličková.

Eva Šafránková, krajská manažerka TOP 09

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme