O stovky milionů více do rozpočtů obcí v Libereckém kraji

29. 5. 2012

Novela rozpočtového určení daní (RUD), kterou vládě předložil ministr financí Miroslav Kalousek, posílí rozpočty obcí v celé ČR o několik miliard korun. V Libereckém kraji to bude znamenat posílení o 580 milionů korun.

„Po schválení novely by i Libereckém kraji měly obce větší příjmy ze sdílených daní. I ta nejmenší z nich by dostala nově minimálně 7 800 korun na jednoho obyvatele, dnes má přitom pouhých 6 300 korun. Nejvíce pomůže novela zákona obcím od 500 do 50 tisíc obyvatel. Právě ty na nespravedlivý systém dělení daní dosud nejvíce doplácely,“ říká k návrhu Jiří Kočandrle, předseda krajského výboru TOP 09 Liberecký kraj a lídr kandidátní listiny TOP 09 Liberecký kraj podzimních krajských voleb 2012.

Novela je výsledkem vyjednávání mezi koaličními stranami a kompromisem mezi požadavky TOP 09/STAN a ODS, která dlouho odmítala snížení rozpočtů čtyř největších měst – Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. „Stávající návrh ubírá čtveřici největších měst z rozpočtů méně než původní návrh. V úhrnu 1,1 miliardy. Na druhou stranu ale ruší původně plánované kompenzace, které velkým městům měly pomoci překlenout první roky se sníženým rozpočtem. Jsem přesvědčený, že všechna čtyři města si s tímto zkrácením svých rozpočtů poradí a že je to bude motivovat k dalšímu posilování efektivity a transparentnosti jejich hospodaření,“ říká k návrhu Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové.

Novela RUD ubírá z rozpočtu Prahy 650 milionů, Brna 203 milionů, Ostravy 158 milionů a Plzně 90 milionů ročně. Celkově se ale obcím v rámci RUD rozdělí o 12 miliard korun více, především díky tomu, že návrh do rozpočtového určení přidává prostředky původně určené na národní dotační tituly. Toto opatření starostové vítají, nárokové čerpání je podle nich totiž transparentnější a vylučuje korupci či klientelizmus, s nimiž se v praxi při přidělování těchto prostředků někdy setkávali.

Ambicí koalice je, aby novela RUD byla schválena ještě na červnové schůzi Poslanecké sněmovny a mohla platit od ledna roku 2013.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme