Klápště (TOP 09): Jakákoli povrchová těžba s sebou přináší devastaci krajiny

4. 3. 2020

V dalším díle Politické koridy jsme se krajských zastupitelů a kandidátů zeptali na jejich pohled na obnovu těžby čediče na Tlustci. Jde o aktuální téma, po dvaceti letech se má v místě těžba znovu rozjet.

Otázka je následující: Souhlasíte s obnovou těžby na Tlustci a proč? Jak by měl kraj dále postupovat?

Obpověď našeho člena Jiřího Klápštěho:

Jakákoli povrchová těžba s sebou přináší devastaci krajiny. Krajiny, která představuje otisk historie naší země. Zanikne řada míst, která si od mala pamatujeme, a k nimž nás pojí i určité pouto. V kontrastu s těmito hodnotami však musíme vnímat i potřebu rozvoje, ke kterému je nezbytný dostatek kvalitních surovin. Než vozit suroviny stejné kvality přes půlku Evropy, je racionálnější využít zásoby v daném místě. V případě kopce Tlustec se však jedná o krajinnou dominantu, kterou nelze odpovídajícím způsobem nahradit. Zároveň nelze ani vyloučit dopady na zde žijící obyvatele, např. poškození nemovitostí, hlučnost či prašnost. Ujišťování těžařů o minimalizaci dopadů těžby je nutno brát se značnou rezervou. V lokalitě se nachází řada zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, kterým by zaniklo jedno z mála míst jejich existence. Z těchto důvodů by nemělo dojít k obnově těžby na Tlustci.

Bohužel zde Liberecký kraj trestuhodně zaspal. Se zásobami kamene na Tlustci počítá Regionální surovinová politika Libereckého kraje schválená v roce 2011 a současně zastupitelstvo obce Brniště odsouhlasilo obnovení těžby. Tyto dva momenty bohužel zásadně podkopávají snahy o neobnovení těžby, přičemž v obou mohl Liberecký kraj vyvinout daleko dříve odpovídající aktivitu, a to zejména v komunikaci s okolními obcemi. 

Současné snahy našeho kraje o odpis zásob přes Ministerstvo průmyslu a obchodu či spoléhání se na neochotu báňského úřadu obnovit těžbu, považuji za bušení do zavřených vrat (čedič z Tlustce má nadprůměrnou kvalitu a zároveň míst těžby tohoto nerostu u nás postupně ubývá). V tuto chvíli má Liberecký kraj prakticky jedinou možnost, a to ve spolupráci s dotčenými obcemi nepřipustit jakékoli ústupky těžařům, zejména z hlediska podmínek pro spuštění těžby, uvedených v Regionální surovinové politice, o což se budeme v maximální možné míře snažit.

WWW.LIBERECKA.DRBNA.CZ, 3.3.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Klápště

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 LIBERECKÝ KRAJ

Karlovská 161
460 10 Liberec

info@lib.top09.cz
telefon: +420 604229308

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Martina Rambousková

martina.rambouskova@top09.cz

telefon: +420 604229308

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme