Do Hradce se vrátí cyklověž, vyrůst má mezi malšovickým stadionem a Flošnou

Hradeckým cyklistům začne brzy sloužit moderní parkovací dům pro kola neboli cyklověž. Radnice jej plánuje umístit v Malšovické ulici v bezprostřední blízkosti letního koupaliště Flošna naproti fotbalovému stadionu. Vzniknout má v rámci iniciativy na podporu cyklodopravy a je součástí širšího balíčku opatření na doplnění a zmultifunkčnění fotbalové arény financovaných prostřednictvím dotace Královéhradeckého kraje. Balíček pro posílení cyklodopravy u arény má hodnotu téměř 24 milionů korun. Většinu z této částky tvoří finance určené k pořízení cyklověže, která umožní rychle a bezpečně ukládat kola. Její stavba má být zahájena v první polovině příštího roku.

28. 3. 2024

„Důkladná analýza a diskuse v projektovém týmu nás přivedly k výběru optimální lokality pro nový parkovací dům pro kola. Jeho umístění ve střední části parkovací plochy, v místě výjezdu do Malšovické ulice, umožňuje snadný přístup k hlavním cílům cest, připojení na stávající chodníkovou síť a cyklostezky, a také využití existující infrastruktury pro elektrické připojení bez nutnosti zásahů do zeleně nebo parkovacích míst," sdělil Lukáš Řádek (TOP 09), náměstek pro oblast městských investic a rozvoje města.

Přesné parametry parkovacího domu pro kola budou součástí výběrového řízení na zhotovitele. Město ale už nyní plánuje vycházet z obecně známých řešení. Dům by mohl mít kapacitu 118 kol na ploše 64 metrů čtverečních. Cyklistům kromě bezpečného uschování jízdního kola by měl poskytnout také místo pro uložení cyklistického vybavení a menších zavazadel. „Cyklověž by měla spojovat několik moderních prvků tak, aby měli cyklisté zajištěné největší pohodlí i pocit bezpečí. Například její obsazenost by uživatelé mohli zkontrolovat nejen na místě, ale zároveň online. Systém by měl být také uzpůsobený tak, aby ke kolům měly znemožněný přístup třetí osoby. Uložení kola by navíc mělo být pod dohledem kamerového systému,“ dodává náměstek Řádek (TOP 09).

Na podporu cyklodopravy v Hradci Králové byl schválen balíček opatření, který je financován prostřednictvím dotace Královéhradeckého kraje. Ten zahrnuje kromě zmultifunkčnění Malšovické arény také různá vylepšení pro cyklisty a pěší v okolí stadionu. Celý balíček opatření pro zlepšení cyklistické infrastruktury má hodnotu téměř 24 milionů korun. Většina těchto financí připadne právě na výdaje spojené s výstavbou cyklověže. Její finální cena ale vzejde až v výběrového řízení, které chce město vypsat v létě. Se zahájením stavby radnice v případě příznivého vývoje počítá v první polovině příštího roku.

Zdroj: Magistrát města Hradec Králové

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme