Výherní hrací automaty v Příbrami skončí

9. 11. 2015

Herny, gamblerství, automaty, hazard. Několik výrazů, které rovněž zaznívaly kampaní před loňskými komunálními volbami v Příbrami. V současnosti se může zdát, že téma již zapadlo do zapomnění, ale opak je pravdou. Novou vyhlášku, která by provozování výherních hracích přístrojů na celém území města zakazovala, projednávala tento týden rada města. Doporučuje ji zastupitelům ke schválení, ti by se tímto materiálem měli zabývat na nejbližším jednání dne 23. listopadu.

„Od loňského roku trpělivě pracujeme na tom, abychom dostali hazard z území města. Naším cílem je Příbram bez automatů, a proto příbramská radnice navrhuje úplné ukončení provozu výherních hracích přístrojů na celém území města, a to nejpozději v příštím roce. Videoloterijní terminály budou mizet postupně tak, jak budou dobíhat jejich povolení, která v minulosti vydalo ministerstvo financí,“ uvedl k usnesení rady místostarosta Václav Švenda.

„Uvědomujeme si, že tímto přístupem dojde do budoucna k určitému finančnímu výpadku v rozpočtu. Jedná se o částku cca 25 milionů Kč za rok. Město se však bude muset bez těchto peněz obejít, nebo je nahradit jiným způsobem,“ uvedl v této záležitosti starosta města Jindřich Vařeka s důrazem na to, že cena peněz z hazardu je pro město Příbram a jeho obyvatele příliš vysoká. „I když se tato suma může zdát vysoká, cena, kterou platíme jako společnost, je podstatně vyšší. V životě jsou hodnoty, které penězi vyčíslit nelze,“ doplňuje místostarosta Švenda s upozorněním, že lidé, kteří podlehnou závislosti na hraní automatů, pak s sebou strhávají rodinné příslušníky, a to mnohdy včetně dětí: „Společenský dopad je tedy zásadní, a trvalejší, než si uvědomujeme.“

Město má rovněž stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které říká, že je zcela v pravomoci obce regulovat provoz loterií na svém území. Zároveň obce nesmí regulací někoho zvýhodňovat a jiného diskriminovat. „Nulová varianta není diskriminační pro nikoho,“ konstatuje místostarosta Švenda.

Snižování počtu míst, kde jsou provozovány výherní hrací přístroje, je navíc v souladu s koncepcí prevence kriminality města. „Samozřejmě, že pouhé snižování výherních hracích přístrojů v Příbrami nezajistí větší bezpečnost občanů, ale může společně s dalšími preventivními opatřeními v rámci každoročně zpracovávaného Městského programu prevence kriminality a pravidelné společné pochůzkové činnosti hlídek Městské policie Příbram a Policie České republiky dále přispívat ke snižování kriminality a na ni navazujících doprovodných jevů,“ vysvětluje dále starosta města.

Než skončí vydaná povolení, budou mít stávající provozovatelé v rámci přechodného období prostor pro změnu podnikání, ale do budoucna nemohou počítat s dalším rozvojem těchto aktivit, či jakoukoliv podporou ze strany radnice: „Každý podnikatel, který generuje pracovní místa, je pro nás partnerem. Bohužel tento druh podnikání provází příliš mnoho sociopatologických jevů,“ dodává místostarosta města Příbrami Václav Švenda na závěr s tím, že žádné nové povolení nebude vydáno, žádné končící prodlouženo. 

Zdroj: Středočeskénovinky.cz; 8. 11. 2015 

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme