Švenda: Uranový důl Bytíz čeká rekonstrukce, po níž se otevře veřejnosti

14. 12. 2023
Uranový důl Bytíz na Příbramsku čeká rekonstrukce, po níž se otevře veřejnosti. Středočeští radní dnes souhlasili s vyhlášením veřejné zakázky na dodavatele stavebních prací. Hodnota zakázky je téměř 26 milionů korun. Dokončení rekonstrukce a otevření nové expozice je plánováno začátkem roku 2026, informoval Josef Holek z krajského úřadu.

Středočeský kraj získal průmyslový areál od státního podniku Diamo. Hornické muzeum Příbram, které je příspěvkovou organizací kraje, se snaží o proměnu areálu v návštěvnický provoz od konce roku 2017. Po letech příprav a údržbových prací začíná chystat expozici ve stylu takzvaného posledního pracovního dne doplněná interaktivními a multimediálními prvky. Návštěvníkům má nabídnout pohled na historii uranového hornictví na Příbramsku.

Obnova a rekonstrukce areálu začala v roce 2018, do této chvíle řemeslníci například opravili střechy a elektroinstalaci. Celková rekonstrukce bude zahrnovat kromě kompletní opravy budovy turbokompresorovny také vytvoření zázemí pro návštěvníky i zaměstnance včetně prostor pro pokladny a prodej suvenýrů. Součástí bude vybudování příjezdové komunikace a parkoviště pro návštěvníky muzea.

Bytíz je s hloubkou 1504 metrů třetím nejhlubším dolem v ČR. Fungoval mezi lety 1955 až 1991. Příbramské uranové ložisko se zapsalo s 36 procenty celostátního objemu těžby uranu do dějin československého i mezinárodního hornictví a zařadilo ČR mezi hlavní těžaře uranu na světě. Jeho historie je však spojena se zneužitím práce politických vězňů komunistického režimu 50. let. "Právě tuto smutnou část národní historie připomíná výstava Hrdinové protinacistického odboje v uranových dolech, kterou mohou návštěvníci již nyní zhlédnout ve venkovních prostorách dolu Bytíz. Výstava je k dispozici v češtině i angličtině a zůstane zájemcům přístupná i v průběhu rekonstrukce," uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda (TOP 09).

Převzato z: Příbram

Štítky
Osobnosti: Václav Švenda
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme