Švenda: Chtěl bych zvýšit důvěru lidí v Senát

1. 10. 2020

V obvodu Příbram do Senátu kandiduje bývalý místostarosta Příbrami, zástupce ředitele střední školy a místní podnikatel Václav Švenda.

Považuje za nutnost, aby tento hlas byl zkušený v komunální politice a zároveň měl energii a elán s věcmi pohnout. V Senátu se chce zaměřit například na přetíženou dopravu, nedostatek pitné vody a užší komunikaci se starosty i občany z regionu. Jeho dlouhodobým tématem jsou transparentnost a antikorupční opatření, která v minulosti již úspěšně zavedl na příbramské radnici.

* Proč byste právě Vy měl být senátorem?

Mám zkušenosti s řízením okresního města, střední  školy i vlastního podnikání. Díky tomu už mohu říct - vím co je třeba a jak to zařídit. Senátní volby mají často ten nešvar, že kandidáti v lepším případě slibují něco zcela mimo kompetence senátora nebo kandidují tzv. na jméno. Já nechci svou kandidaturu stavět na tom, čeho chci jako jednotlivec dosáhnout, ale jak mohu pro region využít své kompetence. Chci být senátor, který je dostupný občanům a starostům, který pomáhá řešit konkrétní problémy a zastupuje jejich zájmy na vyšších úrovních. A chci tak činit bez ohledu na stranické dresy. O tom ta funkce senátora je, o vnesení regionálního pohledu a zkušenosti do celostátních témat.
 
* Co jsou podle Vás ty nejpalčivější problémy našeho regionu?

Příbramský senátní obvod je velmi rozsáhlý a s velmi rozmanitými problémy. Například obyvatele rychle se rozvíjejících obcí kolem Prahy trápí nedostatečná kapacita škol a absence potřebné infrastruktury, někde kvůli extrémní dopravní zátěži léta marně volají po vybudování nových dopravních staveb a jinde zase bojují s nedostatkem pitné vody. Senát vnímám jako místo, kde má mít skrze svého zástupce hlas i ta nejmenší obec, Proto bych jako senátor usiloval o co nejužší kontakt se zástupci měst i občany. Následně bych využil vlastních zkušeností a vážnosti funkce senátora k otevírání dveří, které budou třeba. Možná to nejsou na první pohled pompézní plány, ale je to poctivá práce, díky které je pak o občany postaráno.
* V Příbrami jste známý i díky své antikorupční politice, bude i toto Vaše téma v Senátu?

Když jsem nastupoval na post místostarosty, měla Příbram pověst středočeského Palerma. V našich výběrových řízeních vyhrávaly “obálky”, ve kterých ani nebyla vložená žádná nabídka. Za jeden z největších úspěchů naší spolupráce se starostou Jindřichem Vařekou považuji, že jsme ihned po nástupu do úřadu občanům otevřeli radnici, rozbili staré struktury a fungování města dostalo jasná pravidla. Stejné principy bych prosazoval v celém obvodu, o životě v obcích nesmí rozhodovat to, kdo má kde kamarády.

* Jako jedno z volebních témat v Příbrami rezonuje i rozebrání uranových hald. Jaké je Vaše stanovisko?

Předně si nemyslím, že je to téma do voleb, protože to vede k strašení našich občanů. Volby jsou za týden, ale ten strach v lidech zůstane i dlouho poté. Haldami se v Příbrami zabýváme již od roku 2015 a jak odstranění tak ponechání má svá pro a proti. Osobně bych respektoval přání obyvatelů přilehlých lokalit, kteří si dlouholeté rozebírání hald za svými domy nepřejí. Rozhodně bych je ale nestrašil tím, že se na ně vyvalí radioaktivní prach. Státní podnik DIAMO musí mít všechna patřičná povolení, včetně EIA posuzující vliv na životní prostředí. Než se kopne, budou skutečnými odborníky posouzena všechna rizika.
* Jste zástupcem ředitele střední školy v Příbrami. Jaký je Váš názor na distanční výuku? 

U nás na škole jsme na distanční výuku připraveni, víme, že může přijít každým dnem. Co bych jako zástupce ředitele a učitel uvítal, je lepší informovanost. Mám dlouhodobě pocit, že ministři a hygienici rozhodují, aniž by měli kontakt s realitou běžného života. Trávíme celé dny v roušce v plných třídách, aby se žáci stejně nakonec promořili na tělocviku nebo při hudebce. Učitelé tahají domů stohy učebnic ze strachu, že ze dne na den zase “něco přijde” a nebudou moci do svých kabinetů. Naštěstí jsme stihli alespoň podzimní maturity. Teď bych chtěl vidět našeho senátora, jak klepe ministrovi na dveře a říká mu: Myslete na učitele, myslete na žáky i jejich rodiče, a jak zasáhnete do jejich životů. Dejte jim včasné informace. Nechte studenty dodělat maturity. Podejte školám pomocnou ruku, začněte pracovat na programech pro podporu distanční výuky, školte pedagogy a chraňte je, protože i oni často spadají do ohrožených skupin. Je to ostatně jeden z důvodů, proč kandiduji. Protože v situacích jako je tato potřebujeme silný a energický hlas.

* Co byste jako senátor rád změnil? 

Chtěl bych zvýšit důvěru lidí v Senát. Proto nabízím vizi vykonávání mandátu senátora, který si neplní jen své ústavní povinnosti, ale zastává také funkci jakéhosi ochránce svého obvodu. Chci být senátor, který je dostupný občanům a starostům, který pomáhá řešit konkrétní problémy a zastupuje jejich zájmy na vyšších úrovních. Zkrátka byl bych rád, kdyby občané věděli, kdo je jejich senátorem a měli v něho důvěru.

převzato z: Pribram.cz

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme