Švenda: Archeologové na Rakovnicku našli poklad světového významu

15. 11. 2021

Zlatý poklad, který nalezli archeologové na Rakovnicku tvoří přezka a prsten, jež byly s s největší pravděpodobností součástí dobového lupu z hrobu bohatého aristokrata.

„Je to vlastně souhra šťastných náhod. My tu starou cestu, která už je na starých vojenských mapách, sledujeme dlouhodobě, protože nám samozřejmě z toho vyplývalo, že byla využívána už ve středověku, ne-li ve starším období," řekla Kateřina Blažková, archeoložka Muzea T.G. M. Rakovník.

Tyto šperky z doby stěhování národů jsou unikátní nejen svojí drahokamovou výzdobou, ale také hmotností. Celý tento soubor obsahuje více než 150 gramů ryzího zlata.

„Jedná se tedy o přezku rozlámanou na tři kusy. Chybí polovina záchytného rámečku a panty, kterými byl ten rámeček s háčkem přichycen k té ploténce," řekla Kateřina Blažková.

Z historického pohledu je hodnota nevyčíslitelná, cena se ale pohybuje v řádech desítek milionů. Štěstím bylo, že poklad našli spolupracovníci rakovnického muzea, kteří ho neznehodnotili, ale dokázali poznat jeho význam.

„Mám velikou radost, že se takto unikátní poklad našel právě na území Středočeského kraje. Je to poklad, který má světový význam, v Česku nemá obdoby. Společenským významem se dá přirovnat například ke středověkým korunovačním klenotům," řekl Václav Švenda, radní Středočeského kraje.

Zlaté nálezy ale rozhodně nezůstanou uzavřené, muzeum má v plánu otevřít výstavu.

„Teď bude záležet i na shánění finančních prostředků, budeme dávat i nějaké dotace. Chceme, aby výstava byla nejen z hlediska vitrín a vybavení fundusu na dobré úrovni. Zároveň chceme využít různé multimediální technologie, aby to zaujalo i mladou generaci," řekla Magdalena Elznicová Mikesková, ředitelka Muzea T.G.M. Rakovník.

Na poklad bychom se mohli do Rakovnického muzea vydat už v příštím roce.

Převzato z: Praha TV

Štítky
Osobnosti: Václav Švenda
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme