Lídři koalice SPOLU přijeli za sedláky z Asociace soukromého zemědělství

1. 6. 2021

To, že značnou část volebního programu koalice SPOLU tvoří plány na nutné změny v oblasti zemědělství, lesnictví a venkova, je již poměrně známým faktem. Jasný signál, že těchto změn je třeba dosáhnout mimo jiné právě větší podporou menších subjektů a rodinných farem, vyslali lídři koaličních stran Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Petr Fiala (ODS) a Marian Jurečka (KDU-ČSL), kteří věnovali část svého programu návštěvě farmy předsedy ASZ regionu Benešov Pavla Dudy a jeho rodiny v Tisku u Pravonína. Pozitivní atmosférou nabité akce se zúčastnil i předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek a řada sedláků zejména z benešovského regionu.

„Cesta k úspěchu podle nás nevede přes bezskrupulózní pohlcení konkurence, my ji vidíme v poctivosti. A to je směr, kterým se ubíráte vy, sedláci. Proto máte náš obdiv a úctu. Rádi bychom vám tuto cestu usnadnili tím, že vám k vašemu snažení zajistíme ty nejlepší podmínky v podobě nekomplikování práce různými omezeními a byrokratickými nesmysly,“ řekla v úvodu Markéta Pekarová Adamová.

Petr Fiala ve své řeči zdůraznil potřebu změn v zemědělském sektoru prostřednictvím větší podpory sedláků, kteří na venkově trvale žijí a hospodaří, a jež vidí jako přirozenou cestu péče o krajinu a také jako producenty kvalitních lokálních potravin.

„Vnímáme to, co nám říkáte, co vás trápí a nebereme to na lehkou váhu. Vaše potraviny s příběhem a pestrá krajina jsou pro nás zásadním důvodem, abychom konali ve váš prospěch, na řečnění jsou tu jiní…,“ uvedl Marian Jurečka.  

Pavel Duda s rodinou představil přítomným politikům svou 70hektarovou farmu, na které se zabývá především pěstováním brambor a na menší výměře se věnuje i pěstování obilnin a řepky. Spoustu času mu zabere i správa 120 hektarů obecních lesů a s rodinou chová drobné hospodářské zvířectvo, avšak jen pro svou potřebu. Pavel Duda zmínil také spolkovou činnost se svými kolegy v benešovském regionu ASZ a také jako místostarosta v obci Pravonín všeobecně informoval spolu se starostkou obce Janou Lapáčkovou o místní situaci.    

Předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek velmi ocenil zájem všech lídrů koalice o sedláky z Asociace a také jejich zájem o konzultaci na zemědělském a venkovském programu, který se připravoval v předchozích měsících. V programu se tak i díky tomu objevil nejen jasný důraz na změnu současných priorit v dotační politice, na omezení růstu byrokracie či na skutečnou podporu rodinnému hospodaření, ale také celá řada dalších konkrétních kroků, které je pro rozvoj vesnice a podnikání formou klasických farem včetně jejich harmonického skloubení s životním prostředím potřeba bezodkladně začít dělat.

Tohoto setkání v prostředí rodinné farmy se zúčastnila také řada regionálních politiků z koalice SPOLU a starostů z okolních obcí. Je jistě na čase, aby se tato slovní podpora a ujištění daná sedlákům podařilo promítnout do reality po podzimních volbách.

Šárka Gorgoňová, mediální oddělení ASZ ČR, dne 28. 5. 2021

Převzato z: Asociace soukromých zemědělců

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme