Jakob: Stát má být služba, ne šikana občanů

18. 10. 2017

Na úřadech i na poště musíte stát ve frontách? S formuláři běháte od jednoho úředníka k druhému a ti si vás předávají jako horký brambor? Abyste cokoliv vyřídili, potřebujete rok od roku vyplnit víc papírů? Tak takhle by to opravdu vypadat nemělo. Stát nemá lidi šikanovat! Stát a jeho úředníci mají být pro lidi servisní a profesionální službou. Mám vizi, jak by měl moderní stát vypadat:

Komunikace a servis

Všechny administrativní povinnosti je možné splnit elektronicky. Když se občan i přesto rozhodne jít na úřad, vyřídí všechny záležitosti na jednom místě. Systémy různých agend spolu navzájem komunikují, a proto úřady obíhají dokumenty, ane lidi. Občan může volit elektronicky. Úřady dávají lidem patřičný servis. Ten je zajištěn fungujícími smart aplikacemi například v oblasti dopravy, inteligentních budov, osvětlení či nakládání sodpady.

Jednotné inkasní a kontrolní místo

Občan, živnostník nebo malý podnikatel vyplní jeden formulář a zaplatí daně a pojistné jedinou platbou. Stát si pak vybrané peníze sám rozděluje do jednotlivých systémů. Kontrola přijde jen jednou a prověří vše potřebné při jediné návštěvě.

Otevřenost je nejlepší kontrola

Kterýkoliv občan se může podívat na všechny smlouvy nad padesát tisíc korun, které uzavřou instituce placené zdaní. Nejen to, může se podívat na aktuální čerpání jejich rozpočtů či na to, jak probíhala všechna výběrová řízení. Když je vše veřejné, není prostor pro korupci.

Více peněz pro obce

Současný systém vede k tomu, že obce realizují investice, které pro ně nejsou nezbytné, jen proto, že jsou na ně vypsány dotace, místo aby stavěly to, co nejvíce potřebují. Tyto nepotřebné dotace už neexistují a ušetřené peníze dostávají přímo obce. Ne ministerstva, ale lidé v místě nejlépe vědí, co sami potřebují.

Česká pošta je služba, ne moloch

Česká pošta zajišťuje nezbytné služby pro všechny občany i v menších obcích, a to kvalitně a rychle. Lidem již nenutí losy ajiné komerční produkty, které zajištuje soukromý sektor.

Odpovědnost státu a úředníků

Stát a jeho úředníci odpovídají za svá pochybení. Když stát uloží nezákonně pokutu, zaplatí postiženému občanovi
také pokutu. Zdá se vám to jako utopie? Mně rozhodně ne. Vím, že za čtyři roky se to všechno dá zavést amy budeme žít ve světě, kde stát svým občanů slouží, jak má.

Jan Jakob

starosta Roztok a předseda středočeské TOP 09

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme