Jakob: Nevím, co Babiš KSČM slíbil. Myslí si, že země patří jemu

7. 6. 2021

Zástupci opozice jsou přesvědčeni, že svolat schůzi k nedůvěře vládě mělo svůj smysl. Kabinet Andreje Babiše (ANO) nakonec hlasování ustál díky komunistům, kteří odešli ze sálu. „Nevím, co Babiš slíbil komunistům. KSČM ukázala, že je koaliční stranou hnutí ANO,“ řekl poslanec a místopředseda TOP 09 Jan Jakob v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Opozici se ani do třetice nepovedlo vyslovit vládě premiéra Andreje Babiše nedůvěru. Pro návrh hlasovalo 89 poslanců, k potřebné stojedničce však chyběli komunisté, kteří už dopoledne řekli, že návrh pravicové opozice nepodpoří, a dál se jednání ani nočního hlasování neúčastnili.


Přesto jsou zástupci opozice přesvědčeni, že vyvolání hlasování mělo svůj smysl. „Neudělali jsme chybu. Z projevu premiéra bylo opět poznat, co si skutečně myslí. Že země patří jemu. Moc se těším na říjnové volby, kde voliči rozhodnou, jestli chtějí vládu oligarchy, či demokratických stran,“ řekl Jan Jakob v pořadu.


Komunisté hlasovali nohama


Hlasování podle něj bylo nezbytné i z důvodu, aby se každý poslanec musel vyjádřit, na které „straně barikády“ stojí. „Poslanci mohli buď podpořit nedůvěru, nebo mohli hlasovat proti, či takzvaně nohama (komunisté odešli ze sálu, čímž podrželi vládu; pozn. red) . Výsledek je jasný. Zjistili jsme, že vláda má stále podporu komunistů, i když říkali před časem něco jiného,“ uvedl poslanec TOP 09.


Že komunisté nebudou pro návrh hlasovat, si rozhodli už na středeční schůzi výkonného výboru. „Vláda naši důvěru nemá, ale pravicové strany už vůbec ne. Tohoto zbytečného divadla se nebudeme účastnit a odcházíme pracovat pro občany,“ řekl u řečnického pultu předseda KSČM Vojtěch Filip před odchodem poslanců ze sálu.
Někteří komunisté také argumentovali tím, že je o podporu návrhu předem nikdo z opozice nežádal a nejednal s nimi. „Tady ale nešlo o to přesvědčit komunisty, ale o prosté vyslovení nedůvěry vládě, důvodů bylo mnoho. Nevím, co Babiš komunistům slíbil. KSČM však ukázala, že je jeho koaliční stranou,“ prohlásil Jakob.


Kauza Feri nám neublíží


Místopředseda TOP 09 se také na CNN Prima NEWS vyjádřil ke kauze Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí. I když Jakob bývalého kolegu označil za velice pracovitého, nemyslí si, že by kauza TOP 09 či koalici Spolu nějak výrazně ublížila.


„Feri udělal nejrychlejší možný krok, jaký mohl, což je za poslední dobu v naší politické kultuře nevídané,“ dodal místopředseda TOP 09. Tím narážel na to, že mladý politik rezignoval na poslanecký mandát, vystoupil z TOP 09 a ani nebude kandidovat v říjnových volbách do Sněmovny.


Kdo však nahradí Feriho na pražské kandidátce, Jakob nechtěl podrobněji komentovat. Vyloučil však, že by koalice intenzivně zvažovala řeporyjského starostu Pavla Novotného (ODS), a k alternativě v podobě poslance a pražského zastupitele Jana Čižinského také příliš neřekl. Naznačil však, že by místo měl zaujmout někdo z TOP 09.

Převzato z: CNN Prima News

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme