Jakob: Kraj potřebuje digitální dálnici. Ušetří lidem čas.

3. 9. 2020

Jako otec čtyř dětí si musí uspořádat týdenní program tak, aby se kromě politiky stihl věnovat rodině a také přátelům, pro něž rád udí domácí speciality. Z postu krajského zastupitele nyní Jan Jakob míří na nejvyšší pozice na hejtmanství. Voličům nabízí zkušenosti ze starostování v Roztokách, kde radnici řídí celou jednu dekádu. V městském rozpočtu se mu podařilo najít desítky milionů korun na investice. Změnil ale také atmosféru na městském úřadě.
„Když jsem nastupoval, některé odbory téměř nefungovaly. A domnívám se, že se za dobu mého starostování změnil způsob, jak úředníci přistupují k občanům. Úřad jsme hodně otevřeli, i po stránce výběrových řízení,“ říká lídr kandidátky Spojenci pro Středočeský kraj, která sdružuje TOP 09, Zelené a hnutí Hlas.

* Hodláte tedy na kraji využít zkušenosti z komunální politiky?

Nepochybně. V Roztokách jsem starostou už deset let a ta zkušenost je naprosto zásadní. Jak z jednání v městském zastupitelstvu, tak s úřady. Vyzkoušel jsem si domlouvání koalic, hledání priorit pro město a cílů nejen na jedno volební období. Často šlo o složité hledání kompromisů. Velmi důležitá je pak komunikace a spolupráce s lidmi. Přicházejí s různými problémy, snažím se jim pomoci.

* Jsou potíže Roztockých obdobné jako v jiných regionech?

Mnohé jsou podobné. Ale kraj je velký, takže jiné nesnáze řeší lidé v Roztokách a dalších městech a obcích v prstenci kolem Prahy, a trochu jiné problémy jsou ve vzdálenějších místech. Nejen obce, ale i kraj by měl lidem ulehčovat život.

* Jak hodnotíte své účinkování na kraji, kde jste v opozici?

Jsem hrdý, že patřím k jediným dvěma zastupitelům, kteří jsou v opozici po celé volební období. Rozhodně jde o zajímavou zkušenost. Sedět v poslední lavici a čelit hlasovací mašinérii koalice, kdy je více než složité s něčím pohnout.

* Nezdá se vám to frustrující?

Dá se říct, že ano. Nicméně se nám některé věci podařilo prosadit. Například jsme pomohli zabránit zničení mokřadu Žabák v Lysé nad Labem. Na to jsem také hrdý. Stejně tak na úspěch, kdy jsme zabránili zavření školy, kam chodí handicapované děti. Dále jsme pomohli prosadit, aby podmínky v okolí vodní nádrže Želivka nebyly natolik svazující, že by se tam doslova nedalo žít. Jsou to zdánlivé drobnosti, ale dodávají mi elán, že mé angažmá přece jen má smysl.

* Co vám na současném vedení hejtmanství nejvíc vadí?

Musím bohužel konstatovat, že je především naprosto nekompetentní. Opomenu-li známé skandály kolem osoby paní hejtmanky, tak kraj stagnuje a nikam se neposouvá. Byl bych rád, kdyby se Středočeský kraj, který má obrovský potenciál, konečně stal regionem 21. století. Jsme patrně na počátku ekonomické krize. Nejsou to úplně optimální vyhlídky. Myslím, že největší ekonomické důsledky nás ještě čekají.

* Poznamená to podle vás řízení úřadu a celého regionu?

Určitě, ale jde zároveň o jednu z posledních příležitostí, kdy se může kraj někam posunout. Musíme jít směrem k inovacím, digitalizaci, zefektivnění chodu úřadu, ale i podpoře podnikatelů a služeb pro občany. Kraj si s sebou nese velký dluh podinvestovanosti. A není to jen záležitost stávajícího vedení, úřad nebyl vedený dobře už v minulých funkčních obdobích.

* Co byste v případě zvolení hejtmanem udělal jako první?

Je třeba, aby byl úřad přívětivý vůči svým občanům, což se o něm nyní říct nedá. Naopak může aspirovat na titul „Němé barikády“, protože spoustu informací tají před veřejností i zastupiteli. Ať už jde o auditní zprávu o hospodaření Krajské správy a údržby silnic (KSÚS), kdy jsme dostali zčásti začerněné dokumenty, nebo aktuální kauzu odměn některých klíčových pracovníků úřadu. Víme jen kolik, ale ne za co. Je třeba vše zveřejňovat a soutěžit. To považuji za klíč k efektivnímu hospodaření a úsporám.

* Vadí vám rozbité silnice, máte plán na zlepšení jejich stavu?

Myslím si, že to není až tak složité. Je potřeba dělat opravy s nějakou základní strategií, především opět soutěžit. Jsem přesvědčený, že se tak dostaneme jak s cenou, tak s kvalitou na lepší úroveň. Co se týká rekonstrukcí, mám pocit, že se dělají nahodile a chaoticky. A rovněž je nutné pečlivě soutěžit. Pak by měl být výsledek brzy vidět.

* Ke konci spěje integrace hromadné dopravy, podařila se?

Stále jsme jen v půli cesty. Pořád, jak tvrdím, nejsme v 21. století. V tom smyslu, že když někdo jede z jednoho konce kraje na druhý, měl by si koupit v mobilu jednu jízdenku. A ta pak má platit všude, a dostane se tak i za hranice kraje. Jedna jízdenka funguje na některých úsecích, ale provázanost chybí.

* Hodně sázíte na moderní technologie, že?

Součástí našeho programu je projekt digitální dálnice. Spočívá v tom, že podpoříme přístup k internetu i v těch nejzapadlejších vesničkách. Ať už rozšířením 5G sítí, optických kabelů, či wi-fisítí. Kromě národních a krajských na to existují také evropské peníze. Zároveň by měl na digitální úrovni 21. století fungovat rovněž krajský úřad.

* V čem digitalizace Středočechům nejvíc pomůže?

Díky těmto opatřením nebudou lidé muset jezdit s lejstry do Prahy na úřad a zpět. Kvalitní připojení bude výhodou i pro podnikatele a zaměstnance. Jarní koronakrize nás naučila, že zaměstnanci nemusejí nutně sedět v kanceláři a mohli by mít mnohem efektivnější home office. Což ve výsledku znamená obrovskou úsporu jedné z nejcennějších věcí, kterou lidé mají. A to je jejich čas. Spousta Středočechů tráví měsíčně hodiny na cestách za prací. Pomůže to dopravě, protože nejlepší doprava je ta, která nevzniká. Zároveň budou nižší emise, takže pomůžeme i životnímu prostředí.

* Které je rovněž jednou z vašich volebních priorit?

Naším cílem je hlavně dělat opatření k zadržování vody. Ač se to nezdá, protože letos hodně pršelo, hrozba sucha trvá. Cestou není rušení mokřadu, jako se málem stalo v případě Žabáku v Lysé, ale jejich vznik a zachování. Určitě sem patří také prostředí ve městech, tam bych rád podpořil obce při vysazování zeleně. Je nutné postupovat koncepčně. Kraj může například na boj se suchem získat dotační peníze z Evropské unie. Máme dokonce odborníky, jako je dvojka naší kandidátky Pavel Telička, který se právě těmto záležitostem na evropské půdě věnuje. Máme know-how, jak peníze získat, a nabízíme je.

* S kým byste po volbách nechtěl jít do krajské vlády, a naopak?

V rámci naší volební koalice jsme se zavázali nespolupracovat s extremistickými stranami. Takže nepřipadají v úvahu komunisté, SPD ani Trikolóra. A dohodli jsme se, že nebudeme spolupracovat ani s hnutím ANO. Jsme tedy připraveni jednat s demokratickými stranami, tedy s ODS, STAN, a dovedu si představit spolupráci s Piráty.

Převzato z: MF DNES, autor Marek Kočovský

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme