Czernin: Kaprů na Vánoce bude dost

13. 11. 2015

Kaprů na Vánoce bude dost, hlásí středočeští rybáři. Většina ryb se již čistí na sádkách, za pár týdnů už z bran rybářství budou denně vyjíždět nákladní auta plná kaprů na vánoční trhy. 

„Na Vánoce vydáme zhruba pětatřicet tun ryb. Vozíme je po regionu do Nymburka, Poděbrad, Kolína či Mladé Boleslavi. Letos je dobrá produkce kaprů,“ potvrdil například majitel rybářství v Nouzově na Nymbursku, předseda regionu Nymburk a člen krajského výboru TOP 09 Tomáš Czernin, který bude 18. listopadu slavnostně otevírat opravený rybník Komárov, jehož hráz před dvěma lety praskla. Příští rok tak už ho opět rybáři z Nouzova budou lovit. 

A dobře je i jinde. „Jen na menších rybnících, kde kvůli horku bylo málo vody, vyrostly menší ryby, jinak je vše v normálu,“ potvrdil vedoucí sádek ve Mšeci na Rakovnicku Petr Topka, že horké léto rybí osádce nijak vážně neuškodilo. „Čím je více teplo, tím více kapr žere a přibývá, na druhou stranu v horku chybí ve vodě kyslík a bývají problémy. My jsme je řešili pouze na dvou třech rybnících, kde máme ryby plůdkové. Je tedy možné, že se letošní horko projeví až v příštím roce právě na nedostatku násady,“ zhodnotil majitel nouzovských sádek. Otázkou podle Tomáše Czernina tak zůstává, zda nebude kvůli nedostatku násady méně ryb o příštích Vánocích. „Případně se budeme snažit plůdek pořídit jinde,“ ubezpečil Czernin. 

Půst od září 

Již v polovině září se přestávají ryby, které jdou na vánoční trh, krmit, aby se vyčistily. Více než dvě třetiny středočeských chovných rybníků je v tuto chvíli vyloveno a přendáno do sádek. „Tady se v čisté vodě zbaví tuku a bahenního zápachu. Na sádkách zůstávají dva týdny až půldruhého měsíce,“ sdělil Czernin. Vyšší teploty posledních týdnů mnohde výlovy zbrzdily. Tam, kde to nestihli před nástupem nenadálého tepla, musí teď počkat, až se zase ochladí. Lidé tak stihnou ještě koupit kapra přímo u vody. Ušetří tím i desítky korun na kile. Jinak budou ceny kaprů u obchodníků stoupat zřejmě jen o pár korun. „Produkce je zhruba stejná jako loni, zhruba 1 750 metráků ryb, z toho 60 tun půjde na zpracování a zbytek do přímého prodeje. Náš kapr je k dostání na sádkách v Benešově, Jankově, Olešovicích a stáncích v oblasti Benešova, Týnce nad Vltavou a Vlašimi,“ potvrdil ředitel společnosti Líšno František Kalous. Jeho firma hospodaří na necelých 600 hektarech rybniční plochy v okresech Praha-východ a Benešov a už stihla od poloviny září rybníky vylovit. 

Rybářství Tomáše Czernina nechalo výlovy velkých rybníků až na přelom listopadu a prosince. Lidé si sem mohou přijít rybu koupit za mnohem nižší ceny než u obchodníků. „Od rybníka si lidé kapra odnesou za 60 až 65 korun za kilogram. Výlovy máme třeba 25. listopadu na rybníku Pustý v Dymokurech nebo 2. prosince na rybníku Vražda v Nouzově. Zájemci mohou přijít i týden před Vánocemi na sádky v Nouzově. Tady jsou ceny o něco vyšší než u rybníka, protože už je tu nějaká manipulace a více práce,“ upřesnil Czernin. „Stánkaři si konečnou cenu určují sami a může být okolo 90 korun za kilogram.“ To na sádkách ve Mšeci je podstatně dráže než na Nymbursku. Kilo kapra je tu u menších kaprů za 85 korun za kilogram, u ryb nad 2,5 kilogramu váhy za 89 korun. 

Přesné letošní ceny u obchodníků si rybáři netroufají odhadnout. Záleží prý hodně na cenách, se kterými „vyjedou“ na jihu Čech. „Třeboňská rybářství jsou největší v zemi. Obsadí maximum trhu i ve středních Čechách a menší podniky se musí přizpůsobit cenám, které oni nastaví, abychom prodali. Naše cena na sádkách, 70 korun za kilogram, se asi moc měnit nebude. Ale uvidíme, s čím Jihočeši přijdou,“ říká František Kalous z rybářství Líšno. Vesměs všechna rybářství prodávají kapry na svých sádkách ještě 23. prosince. V Nouzově a Líšně třeba do 18.00, ve Mšeci zavírají o dvě hodiny dříve. 

Celkovou předvánoční produkci ryb odhaduje vedoucí mšeckých sádek Topka na 250 až 260 tun. Na vánoční trh půjde zhruba polovina kaprů, zbytek se zpracovává a vyváží nejvíce do Polska a Německa. „Poslední tři roky se nám daří na Vánoce prodat téměř vše, co vylovíme, zbývá minimum,“ říká Topka. „Na Vánoce mají lidé poslední roky zájem spíše o větší než menší kapry, preferují kousky nad 2,5 kilogramu,“ dodal Topka. Zhruba polovinu kupovaných kaprů na středočeských sádkách musí obsluha zákazníkovi zabít a vykuchat, ostatní si kapra odnášejí živého. „V tašce kapr při převozu vydrží tak hodinu, když je zima, tak i více. Chlorovaná voda ve vaně kaprovi ale rozhodně nesvědčí, záleží na síle jedince, jak dlouho v ní přežije. To už je lepší dešťová voda. Ale je lepší rybu hned po příjezdu domů zabít. Také pozor na teplotní šok. U nás na sádkách má voda třeba sedm stupňů a ve vaně třeba šestnáct, což kapr nemusí přežít,“ uzavřel Topka. 


***

Recept Kapr v mikrovlnce podle hraběte Czernina

Tenhle recept si oblíbili i sami rybáři. Zvládnete ho snadno a navíc nezabere mnoho času! * Suroviny: kapr o hmotnosti 1,5 kg, šťáva z 1 citronu, mletý černý pepř, 3 stroužky česneku, půl svazku petrželky, 1 větvička majoránky, 1 výrostek celeru, 4 polévkové lžíce oleje, 6 polévkových lžic suchého vína, 1 citron * Postup: Omytého a osušeného čerstvého kapra na hřbetě několikrát nařízneme a uložíme podélně do mikrovlnné mísy. Citronovou šťávu smícháme s propasírovaným česnekem, se solí a pepřem. Jemně nasekané bylinky smícháme s olejem a vínem a následně s citronovou šťávou. Rybu touto marinádou pomažeme po povrchu i zevnitř. V mikrovlnné troubě ji poté povaříme 5 minut při nastavení 600 wattů a následně 13 až 15 minut při teplotě 360 wattů. Asi v polovině času rybu otočíme. Po vaření necháme kapra asi 5 minut v klidu, poté naporcovaného a obloženého kousky citronu servírujeme s nasolenými bramborami a hořčicovou omáčkou. Podávat můžeme se suchým bílým vínem či pivem. 

Eva Havelková

Zdroj: Mladá fronta DNES; 13.11.2015; Rubrika / pořad: Střední Čechy

Štítky
Osobnosti: Tomáš Czernin
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme