Spojenci představují program. Chtějí krajem pohnout do 21. století

9. 9. 2020

Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení, jsou jedinou koalicí ve středních Čechách. Hlavním mottem je pohnout Středočeským krajem. Program se opírá o tři stěžejní oblasti - chování ke krajině, průjezd krajem a život v kraji. Hlavním důrazem kampaně je pak pozitivní změna. 

“Středočeský kraj si zaslouží, aby byl špičkou mezi regiony nejen u nás, ale i v rámi Evropské unie. Náš kraj musí být krajem 21. století. Potenciál na to společně máme, jen ho předchozí krajské vlády nebyly schopny využít. Chceme s naším krajem pohnout, proto spojujeme síly, zkušenosti i energii,” uvádí program kandidát na hejtmana Jan Jakob. 

Program Spojenců představuje jak celokrajská témata, tak plány pro jednotlivé regiony. “Vycházíme z toho, že střední Čechy jsou rozmanité a každý z regionů se potýká s odlišnými problémy. Program jsme tvořili odspodu, nejdřív jsme vypracovali vizi rozvoje pro každý z 12 regionů, z nichž jsme potom identifikovali stěžejní témata pro celý kraj. Našimi prioritami jsou změna přístupu chování ke krajině, zajištění hladkého průjezdu krajem autem i hromadnou dopravou a obohacení života v kraji, aby zde lidé skutečně žili a ne jen přespávali,” shrnuje Jakob hlavní body programu. 

Téma životního prostředí zaštiťuje Jana Krumpholcová (Zelení), zastupitelka Mladé Boleslavi a krajinná inženýrka: “Zdravý kraj potřebuje vodu místo betonu, půdu místo skladišť a zdravou přírodu místo lánů s jedy. Zasadíme se o obnovu meandrů, tůní a lesů. Vytvoříme krajský fond na podporu a zadržování vody v krajině. Podpoříme hospodáře a sedláky, kteří zachovávají úrodnou půdu pro další generace,” uvádí Krumpholcová k tomuto bodu. 

Druhým tematickým okruhem programu Spojenců je život v kraji, který konkretizuje Pavel Telička, předseda hnutí Hlas a bývalý místopředseda Evropského parlamentu: “Spokojený Středočech potřebuje rozmanitý život místo nudy, inovace místo stagnace a řešit věci digitálně místo dojíždění. Vytvoříme pracovní místa v regionech, aby Středočeši už nemuseli za dobrou prací dojíždět. Z kraje skladišť uděláme kraj inovativní, vytvoříme fond pro podporu inovací a start-upů. Zajistíme středočeský portál občana, díky němuž už lidé nebudou muset fyzicky na úřady,” uvádí Telička. 

Konkrétní plány pro oblast dopravy přibližuje lídr kandidátky Jan Jakob (TOP 09), starosta Roztok a místopředseda TOP 09: “Středočeši jako řidiči a cestující potřebují silnice místo tankodromů, průjezd místo špuntu a bezpečnost místo bezohlednosti. Změníme způsob, jakým jsou spravovány krajské silnice. Vyjednáme kompromisy klíčové pro výstavbu nových silnic a dálnic. Zásadní důraz budeme klást na ekologičtější dopravu, včetně železniční a cyklo, avšak i na elektromobilitu a vodík.”

Celý program ZDE

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme