Jakob: Podávám návrh na zachování mokřadu u Lysé nad Labem

29. 5. 2020

Krajští zastupitelé 24.6. loňského roku schválili prodej pozemků u Lysé nad Labem za účelem výstavby výcvikového areálu Světa záchranářů. Jak se ale nyní ukazuje, zastupitelé nebyli dostatečně informování o podobě pozemku a jeho významu pro ekosystém. Zastupitel Jan Jakob (TOP 09) proto navrhuje usnesení revokovat a tím mokřad u Lysé nad Labem zachovat. 

“Když jsme před rokem hlasovali pro prodej pozemku o výměře 88 000 m2 u Lysé nad Labem, činili jsme tak s přesvědčením, že jde o nesporně bohulibý počin, protože zde měl stát výcvikový areál Světa záchranářů. Materiál, který jsme k hlasování dostali, však neobsahoval informaci, že na pozemku se nachází pro ekosystém významný mokřad, který by se tímto musel vysušit,” přibližuje opoziční zastupitel Jan Jakob kontext hlasování.

Nyní se k této záležitosti vyjádřili odborníci na ochranu přírody, kteří upozorňují, že lysecký mokřad je zvláště cennou lokalitou pro zadržování vody v krajině a také jako hnízdiště ohroženého ptactva. “Ihned po obdržení expertní studie, která nesporně potvrzuje význam mokřadu v boji se suchem a označuje jej jako hnízdiště ohrožených druhů ptactva, jsem začal zjišťovat podrobnosti. Naštěstí se ukázalo, že k převodu pozemků od města Lysá nad Labem zatím nedošlo,” uvádí Jakob k aktuální situaci.

Jan Jakob následně na krajský úřad doručil návrh usnesení, který vysušení mokřadu zabraňuje. “Vzhledem k nově zjištěným skutečnostem jsem požádal hejtmanku Středočeského kraje a ostatní zastupitelské kluby o zařazení bodu na pondělní zasedání krajského zastupitelstva a předložil jim návrh usnesení, které ruší původní usnesení o prodeji pozemku. Zároveň podávám návrh, abychom aktivně hledali nový pozemek pro výstavbu “Světa záchranářů”, jelikož jde o významný projekt. Nesmí však vyrůst na zničeném ekosystému. Vysoušet mokřady, když nás čekají drastická sucha, si zkrátka nemůžeme dovolit,” uzavírá Jakob.

Jan Jakob

starosta Roztok, předseda středočeské TOP 09, místopředseda TOP 09

Štítky
Osobnosti: Jan Jakob
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme