Jakob: Mokřad u Lysé nad Labem dál čeká na verdikt

1. 6. 2020

Krajské zastupitelstvo dnes hlasovalo o budoucím osudu mokřadu u Lysé nad Labem. Vloni zastupitelstvo schválilo prodej pozemků za účelem výstavby Světa záchranářů, ovšem předložený materiál postrádal informaci, že se na daném území nachází pro ekosystém významný mokřad. Zastupitel Jan Jakob (TOP 09) proto dnes zastupitelstvu předložil návrh na zachování mokřadu a nalezení nového pozemku pro Svět záchranářů. Tento návrh nakonec nebyl přijat, krajské zastupitelstvo však prozatím pozastavilo platnost přijatého usnesení.

 

“Předložil jsem dnes zastupitelstvu návrh na zachování mokřadu u Lysé nad Labem. Vloni jsme odhlasovali, že na tomto místě má vzniknout Svět záchranářů. Bohužel jsme k materiálu nedostali kompletní informaci, na jakém typu pozemku má vyrůst. Je to významný projekt, ale nesmíme připustit, aby kvůli němu byl vysušen pro ekosystém významný mokřad,” uvádí Jakob. 

 

Krajské zastupitelstvo nové skutečnosti uznalo, avšak prozatím definitivní rozhodnutí odložilo. “Jsem rád, že jsme dosáhli alespoň dílčího úspěchu, i když za sebe bych byl mnohem klidnější, kdybychom prosadili zachování mokřadu a začali s hledáním jiné vhodné lokality,” komentuje Jakob. 

 

Mokřad Žabák si tak sice na verdikt ještě do srpna počká, i tak jde ale o výrazný posun. "Děkuji odborníkům, kteří nám dodali expertní posudek k významu mokřadu. Osobně se nyní budu účastnit všech jednání týkajících se tohoto pozemku a nadále budu s odborníky v úzkém kontaktu konzultovat následující kroky kraje," uzavírá Jakob.

Jan Jakob, starosta Roztok, předseda středočeské TOP 09, místopředseda TOP 09

Štítky
Osobnosti: Jan Jakob