Komunální volby 2018

Volby se uskuteční ve dnech 5. a 6. října

Vyhledávání kandidátek

Abyste mohli zjistit, zda u Vás TOP 09 kandiduje, připravili jsme vyhledávání kandidátek. Můžete hledat rovnou dle názvu konkrétního území (funguje napříč všemi kategoriemi od obcí, přes města, statutární města a Prahu až po městské části a obvody) nebo nechat si vypsat kandidátky v určitém kraji či okrese. Kandidátky se průběžně doplňují.


Kandidátka TOP 09 a nezávislých  pro komunální volby 2018 v Olomouci

Více informací naleznete zde

Jak hlasovat ve volbách do zastupitelstva

Podzimní komunální volby rozhodnou o tom, kdo bude spravovat Vaši obec v následujících čtyřech letech. Volič muže vybírat své zastupitele mezi všemi kandidátkami. Jak je to možné? Každý volič obdrží jen jediný volební lístek, na kterém však budou uvedeny všechny kandidující volební strany. Muže pak volit buď jednotlivou stranu, a nebo si vybrat jednotlivé kandidáty z libovolných kandidujících stran. Pro každou obec je maximální počet hlasů/křížků jiný, odpovídá počtu zastupitelů obce. Bližší informace o hlasování v komunálních volbách naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Křížkujete? Tak ještě počítejte

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách mnohem více hlasů než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent. Volič, který by chtěl volit jen jednu konkrétní stranu a zároveň jakoby uplatnit "preferenční" hlasy na kandidátce a zakřížkoval by např. jen 5 kandidátů z 35, ale nikoli celou kandidátku, by dal pouze těchto 5 hlasů a 30 zbývajících by propadlo.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Nevěříte? Máme příklad:

Obec má 15členné zastupitelstvo. Stranu XY vede neoblíbený lídr, který dostal od voličů pouze 10 hlasů. Dalších 12 kandidátů získalo po 120 hlasech, 2 kandidáti pak každý 110 hlasů. Strana dostala tedy celkem 1670 hlasů a získala 1 mandát.

Kdo bude nakonec zastupitelem?

Mandáty se rozdělují podle pořadí na kandidátní listině. Lídra může přeskočit jen kandidát, který by získal alespoň o 10 % hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta. Průměr je 111,33 hlasů a nutný počet hlasů pro přeskočení je tedy o 10 procent více - 122,46 hlasů. Takový výsledek nemá nikdo, i když většina kandidátů získala dokonce 120 hlasů. Zastupitelem za stranu XY se přesto stává její lídr, který získal jen 10 hlasů.

Možná proto ve volbách do obcí a měst skočí na kandidátkách výš pouhá desetina kandidátů…

Dá se dělat jediné, sdělit toto všem, kteří chtějí jít k volbám a netuší, že by mohli promarnit své hlasy. A také volit odpovědně - celou kandidátku strany TOP 09 či koalic a sdružení, kde jsou její osobnosti.

Třetí číslo TOPlifu s naší Terezkou Vodákovou
14. 8. 2021

Třetí číslo TOPlifu s naší Terezkou Vodákovou

Další číslo TOPlife je tady a mnohé z vás nejpíše zastihlo někde u vody. Což je pro naši redakci skvělá zpráva, protože jste se zajisté už nudili. Prázdniny jsou v plném proudu a cestování po světě v mnohém připomíná legendární počítačovou hru hledání min. Každou cestu do zahraničí obestírá napětí z toho, jestli vytoužená dovolená doslova nevybuchne a neskončí už na českém letišti nebo na hranicích. A když už byl váš tah úspěšný a vítězoslavně jste se dostali do cílové země, den co den nervózně merčíte situaci a doufáte, že si naše vláda, vláda cizí země či letištní personál nevymyslí další překážky, kterými by vám návrat zkomplikoval. Cestování ještě nikdy nebylo napínavější!

Celý článek
Pojďme SPOLU do kina!
10. 8. 2021

Pojďme SPOLU do kina!

Zveme Vás do letního kina na báječný český film Ženy v běhu.

Celý článek
Prostějovský zastupitel, trenér mládeže Aleš Matyášek
26. 7. 2021

Prostějovský zastupitel, trenér mládeže Aleš Matyášek

Prostějovský zastupitel, trenér mládeže, učitel Křesťanské a etické výchovy, milující otec a dědeček. To je náš další kandidát v letošních volbách v rámci koalice SPOLU. Představujeme Vám pana Aleše Matyáška.

Celý článek
Nejmladší kandidátkou v Olomouckém kraji je studentka politologie
19. 7. 2021

Nejmladší kandidátkou v Olomouckém kraji je studentka politologie

Tereza Vodáková je nejmladší kandidátkou v Olomouckém kraji v rámci koalice SPOLU. Rodačka z Jeseníku v současné době studuje na Univerzitě Palackého na Katedře politologie a evropských studií.

Celý článek
Lídrem za TOP09 v Olomouckém kraji je ředitelem festivalu Světa knihy Radovan Auer
12. 7. 2021

Lídrem za TOP09 v Olomouckém kraji je ředitelem festivalu Světa knihy Radovan Auer

Představujeme Vám našeho lídra v letošních volbách do poslanecké sněmovny za TOP 09 v rámci koalice SPOLU21.

Celý článek
Kdo může být v příští vládě, pokud ji bude sestavovat koalice SPOLU
29. 6. 2021

Kdo může být v příští vládě, pokud ji bude sestavovat koalice SPOLU

Kdo může být v příští vládě, pokud ji bude sestavovat koalice Spolu? Například ministrem kultury by mohl být ředitel festivalu Svět knihy a člen předsednictva TOP 09 Radovan Auer.

Celý článek
Návštěva lídrů koalice SPOLU v Olomouckém kraji
16. 6. 2021

Návštěva lídrů koalice SPOLU v Olomouckém kraji

V pátek 11.června navštívili Olomoucký kraj předsedové stran koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka. Jejich cílem bylo pohovořit s lidmi o tématech, které je trápí, setkávat se s drobnými podnikateli a podpořit jejich úsilí.  Náš tým měl tu čest strávit celý den s paní předsedkyní naší strany a naším hlavním kandidátem za TOP 09 Radkem Auerem. Děkujeme a opět se moc těšíme na další setkání.  

Celý článek
Koalice SPOLU zahájila kampaň a odzvonila éře populismu, drancování veřejných financí a úpadku morálky
20. 5. 2021

Koalice SPOLU zahájila kampaň a odzvonila éře populismu, drancování veřejných financí a úpadku morálky

Koalice SPOLU včera zahájila kampaň před sněmovními volbami. Lídr koalice na premiéra zdůraznil, že cílem koalice je kromě vzdělané a prosperující České republiky patřící na Západ také návrat hodnot a morálky do politiky. Představitelé koalice na Moravském náměstí symbolicky odzvonili éře populismu, drancování veřejných financí a úpadku morálky.

Celý článek
Blišťanová: Lepší doprava na severu kraje je reálná
31. 8. 2020

Blišťanová: Lepší doprava na severu kraje je reálná

Při každé cestě vlakem mezi Jeseníkem a Olomoucí mne napadá, zda musí těch 112 kilometrů trvat dvě hodiny. Spojení severu kraje se zbytkem regionu ale není na úrovni 21. století ani na silnících. Tohle se prostě musí zlepšit.

Celý článek
Matyášek: Byznys, nebo výchova?
31. 8. 2020

Matyášek: Byznys, nebo výchova?

Mým krédem je výchova. Volný čas jako fenomén moderní společnosti ze všech stran obejmula svými chapadly mantra úspěchu, byznysu a marketingu, která pronikla i do rozhodování komunálních struktur. Jako ledovcem jsou politické špičky fascinované pouze vrcholem, který jsou schopny uzřít nad hladinou. To ostatní jakoby neexistovalo.

Celý článek
1 2 3
Články 1 - 10 z 26
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme