Reakce poslankyně Jitky Chalánkové na prohlášení ministra zahraničí ke kauze dětí Michalákových

23. 12. 2014

České ministerstvo zahraničí zaslalo podle informací v médiích norskému velvyslanectví v Praze diplomatickou nótu, ve které informuje norskou stranu, že Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí je schopen garantovat Denisovi a Davidovi Michalákovým bezproblémový přechod od pěstounů k matce do českého prostředí, vypracovat jim individuální studijní plán a poskytnout soudní ochranu po dobu nezletilosti. Rovněž se táže, v jakém termínu může norský soud rozhodnout o nové žalobě, kterou podala norská právní zástupkyně Evy Michalákové paní Janne Fjelnseth.

Jsem ráda, že Česká republika je schopna garantovat rodině Michalákových potřebnou péči, což, mimochodem, považuji za naprostou samozřejmost.

Z médií však bohužel není patrné, zda nóta splňuje i zadání, dané vládě usnesením Poslanecké sněmovny č. 545 ze dne 9. prosince tohoto roku, a zda žádá Norsko o vysvětlení, proč čeští státní občané Denis a David Michalákovi dál zůstávají v pěstounské péči cizích lidí, norských státních příslušníků, přestože původní důvod pro umístění dětí do pěstounské péče pominul, a proč oba sourozenci byli a zůstávají od sebe trvale odděleni. Takový dotaz je zcela legitimní, nelze jej považovat za zásah do nezávislosti norských soudů a norské úřady musí být schopny dát na tyto otázky kdykoli odpověď bez ohledu na to, že paní Michaláková zahájila v Norsku nové řízení. Žádám tudíž pana ministra Zaorálka, aby v této věci bezodkladně konal!

Současně připomínám, že opravné prostředky byly v Norsku vyčerpány již dne 21. května 2013 odmítnutím odvolání norským nejvyšším soudem. To znamená, že uplynul rok a půl, kdy český stát měl a mohl konat, ale nekonal. Připomínám i vyjádření uznávaného specialisty na mezinárodní právo, doc. Vladimíra Balaše, podle kterého není poskytnutí diplomatické ochrany nijak výjimečnou záležitostí. A připomínám dále možnost podat na Norsko mezistátní žalobu ke štrasburskému soudu podle čl. 33 Evropské úmluvy o lidských právech. Tento návrh opět předložím Sněmovně, bude-li to nezbytné.

Jitka Chalánková, poslankyně a členka Petičního výboru na podporu návratu dětí Michalákových do ČR

ŠTÍTKY

Volby:
2013 poslanecká sněmovna - Olomoucký - 1. Jitka Chalánková
Osobnosti:
Jitka Chalánková

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 OLOMOUCKÝ KRAJ

Palachovo nám. 620/1
779 00 Olomouc

info@olm.top09.cz
telefon: +420 606709868

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Kateřina Šišková

Katerina.Siskova@top09.cz

telefon: +420 606709868

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme