Petice bojuje za nový přechod

Obyvatelé ulice Josefa Beka v Olomouci nemohou bezpečně přes cestu. Město hledá řešení

27. 4. 2011 | 15:00

Olomouc - Auto za autem projíždí denně Jižní ulicí v Olomouci Slavoníně. Řidiči nohu z pedálu skoro nesundají a řítí se zde více než povolenou padesátikilometrovou rychlostí. Přes silnici však chybí přechod. Děti se tak nemají jak dostat do školy a dospělí třeba na autobus. Lidé proto sepsali petici, ve které zebru požadují. Radní jim nyní částečně vyhověli a budou pro nový přechod hledat vhodné místo. Začít stavět by se mělo příští rok.

Aut přibývá

Doprava se podle místních zhoršuje rok co rok. Jižní ulice je totiž jednou ze spojek k nákupnímu centru na Horním Lánu. Původně byla zastavěná jen z jedné strany. Před několika roky na jejím druhém břehu vyrostly nové bytové domy. Lidé, kteří v nich žijí, se však nemohou přes cestu dostat, protože jim chybí přechod. „Dostat se na druhou stranu silnice je opravdu nebezpečné. Řidiči tudy jezdí velmi rychle, protože silnice je rovná a dlouhá. Aut také každým rokem přibývá a cesta je velmi frekventovaná. Nemohou zde přejít děti, které míří do školy, a ani ostatní, kteří jdou třeba nakoupit nebo na autobus,“ popsala situaci v Jižní ulici Danuše Boková, která v ulici žije a zároveň je předsedkyní městské části Slavonín,.
Místní proto sepsali petici, pod kterou se připojilo přes dvě stě lidí. Chtěli, aby radní začali situaci v Jižní a přilehlé ulici Josefa Beka řešit a postavili zde již dlouho plánovaný přechod. Požadavky obyvatel podpořila také komise městské části. „Zebra je tu nutná. Jinak je to kličkování mezi auty a hazardování se životem. Pokud bude automobilů ještě více, tak už tady nepřejde nikdo. Možná by bylo dobré, kdyby tu hlídali rychlost vozidel nebo nějak regulovali jejich počet,“ vysvětlila Boková.
Radní museli na petici zareagovat. Rozhodli se, že budou pro přechod hledat vhodné místo, aby lidé mohli bezpečně cestu přejít. „Požadavek místních chápeme a chceme jim vyhovět. Problém ale je, že obyvatelé by si přáli přechod v  místě, kde není možný kvůli platným normám, které jej tam nepovolují. Zadali jsme proto studii, která někde poblíž vytipuje lepší místo,“ vysvětlil náměstek primátora Ivo Vlach s tím, že zřejmě kvůli legislativě zde zebru nevybudoval ani investor, který postavil nové bytové domy. „I když jsou tam chodníky na výstavbu připravené,“ doplnil náměstek.

Druhý úspěch

Začít stavět by radní chtěli příští rok. Zebra by měla současně propojit chodník v ulici Josefa Beka s chodníkem, který je zatím navržený v plánech na výstavbu nového domu s pečovatelskou službou. Budova by měla vyrůst nedaleko nové zástavby.
Ve Slavoníně jde už o druhý přechod, který si místní peticí vybojovali. V prvním případě požadovali zebru u  školy v Zolově ulici, který by se měl letos začít stavět.

Olomoucký deník | 27.4.2011 | rubrika: Olomoucko | strana: 3 | autor: LUCIE BUKVOVÁ

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme