Okresní města v Olomouckém kraji nechtějí přijít o mladé, postaví byty

19. 7. 2021

Udržet ve městě mladé, vzdělané lidi. Takový cíl má jesenická radnice, která se chce pustit do výstavby bytů. Lákadlem má být družstevní bydlení, které bude dostupné mladým rodinám. Otázkou ale je, zda omezený počet nových městských bytů pomůže při řešení bytové krize, která se pořád prohlubuje.

„Chceme postavit družstevní byty. Půjde o cenově přijatelné bydlení určené zejména pro rodiny, které mají potíže se získáním vlastního bydlení. Na byty budou moci dosáhnout pouze lidé s trvalým pobytem ve městě,“ popsala starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Členy družstva se podle ní budou moci stát lidé, kteří nevlastní jinou nemovitost, plánují v něm dlouhodobě žít a vzdají se možnosti byt pronajímat. Město bude jedním ze zakládajících členů družstva.
„Nechceme, aby byly tyto byty rozprodány jako investiční, ale aby sloužily k trvalému bydlení našim lidem. Proto jdeme cestou dostupného družstevního bydlení, kde pravidla bude určovat město. To stanoví, kdo se může stát družstevníkem, kdo bude v domě bydlet,“ vysvětlil místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo.
Jeseník má naplánované místo na výstavbu
Město má už vytipovanou lokalitu, kde nové byty vyrostou. Jedná se o území navazující na sídliště Dukelská a 9. května. Podle platného územního plánu je zde možné stavět bytové domy v otevřené zástavbě. Veškeré sítě a technická infrastruktura už jsou vybudovány.
O výstavbě bytů uvažuje také olomoucký magistrát. Jde o takzvané dostupné bydlení pro mladé lidi, seniory či sociálně potřebné.
„Proto město nechalo zpracovat materiál Koncepce dostupného a sociálního bydlení na roky 2021–2027,“ sdělil mluvčí magistrátu Michal Folta.
Město čeká, jaké další nástroje pro stavbu dostupného bydlení obcím připraví stát, především ministerstvo pro místní rozvoj. „Hledáme varianty financování, například společného projektu se soukromým investorem,“ přiblížil Folta.
Šumperská radnice už nechala zpracovat projekt na výstavbu startovních bytů pro mladé rodiny v místní části Temenice. „Tyto byty citelně chybí. Abychom mladé lidi ve městě víc udrželi, chceme zde vybudovat dvanáct takových bytů,“ objasnil starosta Šumperka Tomáš Spurný.
Další plány má město v lokalitě pod domovem pro seniory, kde zvažuje vybudování svého bytového domu, ve kterém bude dvacet až třicet bytů.
Přerov a Prostějov se nepřidají
Ostatní okresní města s výstavbou bytů ve své režii nepočítají. „Nemyslím si, že by město mělo být developerem v oblasti výstavby nových bytů, vyjma bytů sociálních. A těchto má Přerov dostatek, asi osm set,“ sdělil primátor Přerova Petr Měřínský.
Radní pro oblast majetku Michal Zácha upozornil, že prioritním úkolem města, co se týká bytového fondu, je jeho modernizace.
„To je finančně velmi náročný úkol. Obecně si myslím, že bychom se měli spíše zaměřit na rozvojové lokality pro výstavbu rodinných domů a využít v této oblasti spolupráci s developery,“ řekl.
Výstavbu bytů neplánuje ani Prostějov. „Investoři staví v Prostějově byty, které jsou potřeba, takže není důvod, aby město do tohoto procesu vstupovalo vlastními investicemi,“ sdělila náměstkyně prostějovského primátora Alena Rašková.
Město má podle dost svých bytů, do kterých musí investovat. „Nebylo by dobré stavět další městské byty,“ podotkla.

https://www.impuls.cz/regiony/olomoucky-kraj/druzstevni-byty-startovaci-byty-koncepce-bydleni-jesenik.A210716_134202_imp-olomoucky_kov

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme