Nová Olomouc: školky do šesti, úřad do sedmi

Olomoucká radnice řekla, jakým směrem se bude město pod jejím vedením ubírat v dalších letech. Počítá s rozsáhlou modernizací či zesílením služeb pro lidi. Třeba delší pracovní dobou úřadů i školek.

17. 5. 2011 | 15:00

OLOMOUC Město s novou tramvajovou tratí,moderním výstavnickým pavilonem a parky protkanými stezkami pro cyklisty a bruslaře.
Nebo také město, ve kterém si můžete úřední věci vyřizovat do sedmi hodin a kde vám dítě ve školce ohlídají do šesti odpoledne.
I takovou budoucnost rýsují Olomouci na příští čtyři roky představitelé politických stran, které po loňských komunálních volbách uzavřely radniční koalici. S takzvaným programovým prohlášením si ODS, TOP 09 a KDU-ČSL daly načas – zveřejnily jej až sedm měsíců po volbách.
„V současné době probíhají přípravné práce na zpracování střednědobého výhledu financování města. Programové prohlášení jsme chtěli s tímto dokumentem sladit. Potřebovali jsme vědět, co všechno do něj můžeme napsat, na co budeme mít peníze,“ vysvětlil zdržení primátor Olomouce Martin Novotný z ODS.
Ekonomická rozvaha ukázala, že město už nebude moci utrácet jako v nejštědřejších dobách, kdy se v položce investic objevovaly i částky přesahující miliardu korun. Současná radnice bude mít na investice v průměru 600 milionů korun ročně. A i ty bude moct utratit jen tehdy, pokud k nim dokáže získat evropské dotace, pokud bude schopná ušetřit na provozu magistrátu a pokud donutí firmy zlevnit účty za zakázky. „Neustále řešíme, jak neomezit rozvoj města a přitom dosáhnout minimálního růstu zadlužení,“ uvedl finanční náměstek Ivo VlachTOP 09.
Mezi plány, s nimiž město počítá, patří hlavně oprava Dolního náměstí a rekonstrukce a dostavba pavilonu A na Výstavišti Flora. „Chceme udržet tradici olomouckých výstav a pověsti Olomouce jako města květin,“ podotkl Ladislav Šnevajs z  KDU-ČSL. Kromě Smetanových sadů, kde sídlí výstaviště, dokončí město i v  Bezručových a Čechových sadech obnovu cest, chodníků a vybavení, přibude i stezek pro bruslení in-line. Stěžejní je pro politiky výstavba nové tramvajové trati na sídliště Povel a Nové Sady. Pokud město získá dotace ze švýcarských fondů, stavba začne letos. Nová čtvrť Šantovka, kterou kolem trati a v bývalém areálu Milo závodů začne stavět soukromý investor, motivovala radní k plánům pomoct přeměnit i jiné bývalé vojenské nebo průmyslové areály. „Bude to konec brownfieldů ve městě Olomouci,“ poznamenal primátor Martin Novotný. Na mysli má například bývalá kasárna u letiště v Neředíně, oblast kolem železniční trati ve Starých Hodolanech nebo část areálu železáren v Řepčíně.

Využít je například k bydlení by měl umožnit nový územní plán, který bude město schvalovat příští rok. V něm by se měla objevit i nová místa, kde se budou moci stavět rodinné nebo bytové domy. V programovém prohlášení se objevily lokality jako například Pražská Východ, Slavonín-Sever nebo Okružní.
Politickým stranám se do společného dokumentu podařilo protlačit i věci, které před volbami zaváněly populismem. Tak možná dojde na výměnu laviček, lamp a také sázení stromů na Horním náměstí. Radnice také slibuje, že jeden den v týdnu prodlouží úřední hodiny magistrátu do 19 hodin. Zatím se však neví, který den to bude a kdy přesně se takto úřad lidem otevře. „Bude to ale brzy, nejpozději v polovině tohoto roku,“ odhadl primátor. Skoro revoluce čeká také na rodiče, které mají děti v městských školkách. I tam bude magistrát možná prodlužovat provozní dobu. Místo v 17.15 by si tak rodiče mohli děti vyzvedávat nejpozději v 18 hodin. „Dotazníkovou metodou budeme vyhodnocovat zájem rodičů. Ve školkách, kde převáží zájem o prodloužení provozní doby, uděláme maximum pro to, abychom lidem vyhověli,“ slíbil náměstek Ladislav Šnevajs.

Mladá fronta DNES | 17.5.2011 | rubrika: Kraj Olomoucký | strana: 1 | autor: Petra Klimková

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme