Nádraží v náměstí ma zachránit proměna. Nadšenci včele s Radovanem Auerm představily plány.

5. 9. 2021

Náměšť na Hané – U vlakového nádraží v Náměšti na Hané odhalil v neděli spolek Nádraží Náměšť knihobudku. Je přístupná zdarma a bez jakéhokoliv omezení. Cestujícím stačí otevřít skleněná dvířka a půjčit si knížku, časopis, noviny, podle toho, co v ní zrovna je. Četbu si mohou vzít do vlaku a vrátit ji pak do jiné knihobudky, kterých v Česku přibývá. Členové spolku usilují o proměnu chátrající budovy, která už dávno neslouží ani k výdeji jízdenek. Na akci Nádraží mezi Dvěma Světy, tedy mezi minulostí a budoucností, zazněly plány a vize.
„Zachraňovat ano, ale musíme vědět, co s tím chceme dělat,“ shodli se speciální hosté: poslanec Marian Jurečka, starostka městyse Marta Husičková a Radovan Auer ze Šumperského okrašlovacího spolku.
Členové spolku Nádraží Náměšť mají v tomto jasno.
Z chátrajícího objektu, který nyní vlastní Správa železnic, se má stát vstupní brána do Náměště a okolí. Nádražní stavba se promění v muzeum s ubytovacími prostory, kavárnou či půjčovnou kol.
Kompletní rekonstrukce budovy má stát odhadem okolo 4 milionů korun, ale prvotním úkolem je sehnat 750 tisíc. „Před dvěma lety byla budova naceněna na půl milionu, zbytek je na nutnou opravu střechy. Poté budeme postupně shánět další finance a opravovat jednotlivé části do finální podoby, pomoci by mohly i dotační tituly,“ popsal za spolek Petr Tyl.
Kampaň prostřednictvím platformy Startovač bude zahájena v nejbližších dnech. Zájemce si koupí jednu či více takzvaných časoprostorových schránek, které ozdobí vnitřní stěny plánované kavárny. Do schránky každý vloží vzkaz budoucím generacím. Rodokmen, rodinné tajemství, svatební video z nedalekého zámku nebo třeba lahev slivovice. „Pokud vybereme 750 tisíc, ale například Správa železnic se rozhodne budovu zbourat, tak majitelům schránek dáme možnost hlasovat o náhradním místě v Náměšti či blízkém okolí, kde by byly vystavené. Pokud vybereme na Startovači méně, než je cílová částka, tak se všechny peníze lidem vrátí,“ ujišťují nadšenci.
„Pokud jde o knihobudku, tak ta naše je inspirována knihovničkou u fary a kostela v Moravičanech.
Moravičanské okrašlovaci spolek vytvořil takovou krásnou dřevěnou, tvarově podobnou,“ řekl spoluzakladatel náměšťského spolku Martin Kašpar. Do budky, vyrobené jeho strýcem, mohou lidé odkládat i vlastní knížky a časopisy.

„Prvotním úkolem je sehnat 750 tisíc. Budova byla naceněna na půl milionu, zbytek je na opravu střechy.“

Petr Tyl, spolek Nádraží Náměšť

Štítky