Na Jesenicku zněla kovadlina a šlehal oheň

27. 4. 2022

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a radní pro oblast školství Aleš Jakubec podpořili účastníky celostátní soutěže řemeslníků v Horních Heřmanicích na Jesenicku. Své síly tam poměřili budoucí umělečtí kováři, zámečníci a pasíři.

„O Češích se vždycky říkalo, že mají zlaté ruce. V Horních Heřmanicích jsem viděl, že je to pravda. Výrobky, které tady kluci, a dokonce i jedna dívka, vytvářeli, jsou v podstatě umělecká díla,“ ocenil šikovnost mladých soutěžících hejtman Suchánek.
Soutěž pořádala Střední škola gastronomie, farmářství a služeb Jeseník na odloučeném pracovišti v Horních Heřmanicích, kde mimo jiné provozuje vlastní kovárnu. Své dovednosti tam předvedlo celkem šestnáct žáků z osmi škol z celého Česka. Zmiňovaný obor pasířství patří mezi nejstarší řemesla v Evropě. Jeho mistři se zabývali tepáním kovů – vyráběli třeba brnění nebo umělecké ozdoby. Dnes se bez pasířů neobejde rekonstrukce žádného historického interiéru.
Olomoucký kraj investuje každý rok milióny korun do podpory řemesel, po kterých je na trhu práce velká poptávka. Má to smysl, protože zájem o učební obory pomalu narůstá. A některá řemesla, jako právě kovářství nebo pasířství, neodmyslitelně patří k naší kultuře a historii,“ dodal radní Jakubec.

https://www.mediashow.cz/regiony/na-jesenicku-znela-kovadlina-a-slehal-ohen.html

Štítky
Osobnosti: Aleš Jakubec