Jeseník vozí seniory na poštu, úřad či k lékaři

2. 2. 2017

Nejstarší obyvatele Jeseníku vozí od včerejška po městě speciální vůz. Za dvacet korun je dopraví k lékaři, na poštu nebo na úřad. Jesenická radnice spustila dlouho očekávanou službu Senior taxi. Mezi lidmi vzbudila ohlas. 

Zvýhodněnou dopravu může využít sedm stovek obyvatel města starších pětasedmdesáti let. 
„K 30. lednu jsme vydali 91 průkazek, na radnici leželo dalších pět žádostí,“ sdělila Alena Kalinová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Jeseník. Průkaz si půjde vyřídit i paní Marie. „Pokud to radnice nabízí, proč toho nevyužít. Třeba v zimě se nebudu muset bát, že cestou k doktorovi spadnu na namrzlém chodníku,“ poznamenala seniorka. 

Jeseník zavedl zvýhodněnou dopravu pro své nejstarší obyvatele po vzoru jiných měst v republice. Každý měsíc budou moci lidé využít čtyři jízdy. Za dvacetikorunu je v pracovní dny od 6 do 15 hodin speciální auto doveze i s doprovodem na poštu, úřad, k doktorovi či na hřbitov. 

„Službu jsme zřídili proto, aby si senioři mohli vyřídit ty nejdůležitější věci. Někteří nemají rodinu, která by je mohla odvézt,“ objasnila smysl projektu místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. 

Provozovatele Senior taxi radnice našla až ve čtvrtém kole výběrového řízení, do něhož se přihlásily městské technické služby. 
Pro tento účel zakoupily za tři sta tisíc korun vůz Ford Tourneo, který označily jako SeniorBus. „V případě přetlaku objednávek jsme schopni nasadit druhé vozidlo. 

Řidiče jsme zajistili z řad našich zaměstnanců,“ řekl ředitel Technických služeb Jeseník Jaroslav Ryčl. 
Město podniku zaplatí za ujetý kilometr patnáct korun. Na čtyři roky pro tento účel vyhradilo tři sta tisíc korun. Pokud by o Senior taxi měli lidé velký zájem, může město částku navýšit. 

Zdroj: Šumperský a jesenický deník

Datum vydání:2.2.2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme