Václav (TOP 09): Vyplatí se v České republice podnikat?

16. 6. 2017

Podnikání v České republice je mnohými z nás považováno za jeden velký zlodějský kartel obzvláště, když je tento pocit podporován některými politickými stranami a zejména ministrem financí. Jen málokdo si uvědomuje, co podnikání všeho druhu vlastně obnáší.

Většina živnostníků a podnikatelů to na trhu v České republice nemá vůbec jednoduché. Než jsem se stal živnostníkem, tak jsem 20 let pracoval jako zaměstnanec a popravdě jsem až teď zjistil, co všechno můj zaměstnavatel musel dělat, aby mi mohl zajistit pravidelný příjem, na který jsem měsíc co měsíc nadával. Poté, co jsem se osamostatnil s myšlenkou lehkých výdělků, častých dovolených a krásných automobilů, jsem vystřízlivěl.

Všechno je jinak!

Čas, který jsem předtím věnoval svému zaměstnání se najednou zdvojnásobil a odvody s daněmi se snad ztrojnásobily. Věci, které byly dříve samozřejmostí, se teď staly mou noční můrou. Sehnat práci pro zaměstnance a tím jim zaručit pravidelný příjem je dost náročné a s velkou konkurencí je to sázka do loterie a to nemluvě o administrativě, která je v tomto státě jedna z nejsložitějších – a to i když si platíte svou účetní. Účetní je zcela určitě přínos a hodně vám pomůže, ale papírování se nevyhnete ani vy. Samotná práce trvá osm až deset hodin denně a pak, co všichni zaměstnanci odejdou za svými rodinami anebo zálibami, mně nastává druhá směna – sehnat práci lidem na další den, napsat faktury nebo vypracovat nabídky a do toho vás úřady bombardují nesmyslnými dotazy, věčnými poplatky a státní organizace nabídkami toho, co nechcete.

Místo, aby nám stát starosti ulehčil, tak vymýšlí nové a složitější věci, které naopak starosti přidělávají. Ze zkušenosti vím, že výdělek soukromníka je trnem v oku mnoha lidí, ale většina si neuvědomuje, že pokud zaplatíte odvody, materiál, zaměstnance, DPH, auto, telefon a mnoho dalších věcí, zjistí většina zprvu nadšených podnikatelů, že lituje dne, kdy se do podnikání pustili. Chybí čas a hodně času. Drobní a malí živnostníci a nejen ti mají v ČR velmi těžké podmínky – proto jsem se vlastně rozhodl napsat tento článek. Chtěl jsem poukázat na to, že podnikatel není zloděj ani nepřítel, ale spíše otrok státu, že podnikání v ČR je dřina a mnohými z nás velmi nedoceněná. Věřím, že jednou si lidé budou opět vážit práce, sami sebe a tudíž i lidí, kteří je zaměstnávají.

Tento článek přináší jeden z názorů na vyšší daně a více papírování, bohužel. Ale buďme optimističtí a věřme v lepší budoucnost a to jako podnikatelé a zaměstnanci. A otázka, zda se vyplatí podnikat v ČR? Někteří to mají jednodušší, někteří těžší, ale pokud to děláte srdcem, tak se podnikání zatím ještě vyplatí. Ale je tomu třeba věnovat mnoho času a mnohdy na úkor své rodiny a svých koníčků.

Miloslav Václav, člen krajského předsednictva a předseda místní organizace TOP 09, Česká Lípa

www.i-noviny.cz, 16. 6. 2017

Štítky
Osobnosti: Miloslav Václav