Výstavba trutnovského centra duševního zdraví míří do finále

V Trutnově pomalu finišují stavební práce na novém centru duševního zdraví. Díky krajské investici za zhruba 55 milionů zde vznikne odpovídající zázemí pro mobilní či krizové služby, nebo centrum denních aktivit pro pacienty s duševním onemocněním. Většinu nákladů na projekt pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

21. 5. 2020

„Stavební práce jsou již v závěrečné fázi. Než centrum uvedeme do plného provozu, musíme ještě zajistit potřebné vnitřní vybavení. Nové zázemí centra za zhruba 55 milionu korun, které vzniká na místě bývalého kulturního domu v Trutnově, bude v plném provozu pacientům sloužit od ledna příštího roku,“ řekl radní pro oblast investic a majetku Václav Řehoř.

Trutnovské centrum duševního zdraví provozuje Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, které je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.

„Činností těchto center chceme předcházet vzniku obtížně řešitelných situací, zkracovat délku hospitalizací a vytvořit pomyslný most mezi stávající ambulantní a lůžkovou psychiatrickou péčí. Tato centra poskytují jak zdravotnické, tak sociální služby osobám s duševním onemocněním. Péče neodstraňuje pouze symptomy onemocnění, ale především obnovuje a podporuje běžnou roli těchto osob ve společnosti. Významným členem pracovního týmu v rámci personálu je také takzvaný peer konzultant, což je osoba, která má s duševním onemocněním vlastní zkušenost," vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

V Královéhradeckém kraji v rámci pilotního projektu péče o duševní zdraví fungují dvě zařízení. Kromě zmíněného Centra duševního zdraví Trutnov je klientům k dispozici také centrum péče o duševní zdraví v Hradci Králové.

Jiří Klemt

Zdroj: Královéhradecký kraj

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme