Trutnovská nemocnice rozšiřuje své rehabilitační oddělení

Nově revitalizované prostory rehabilitačního oddělení trutnovské nemocnice nabídnou od 1. října více místa. Počet lůžek se zde zvyšuje o sedm, na celkový stav 27 míst. Vyšší kapacita rehabilitace jde ruku v ruce nejen s navýšením počtu ortopedických operací, ale oddělení počítá také s péčí o pacienty s postcovidovými potížemi.

30. 9. 2021

„Rehabilitační oddělení sloužilo letos několik měsíců covidovým pacientům. Jakmile se nám lůžka uvolnila, začali jsme s revitalizací, do které jsme investovali bezmála 1 400 000 korun. Díky tomu jsou prostory rehabilitace nyní přívětivější a navíc nabízí více místa,“ říká předseda správní rady Oblastní nemocnice Trutnov Miroslav Procházka.

Podle primářky Silvie Šidákové (TOP 09) umožní navýšení kapacity rehabilitačního oddělení reagovat na větší množství operačních výkonů, kterým se ortopedický tým v těchto měsících snaží snížit dopad půlročního útlumu plánované péče. „Pacienty po ortopedických operacích přebíráme do akutní rehabilitační péče většinou týden po zákroku, tím jim pomůžeme k rychlejší rekonvalescenci a ortopedickému oddělení zároveň uvolníme lůžko pro dalšího pacienta,“ popisuje efektivní systém navazující péče v trutnovské nemocnici primářka Šidáková (TOP 09).

Rehabilitační oddělení je zároveň připraveno pomoci také lidem, kteří mají potíže po prodělaném covidu-19, například s dýcháním. „Dechové obtíže po nemoci nemusí souviset pouze s plícemi. Dýchání je komplexní funkce, účastní se ho nejen plíce, ale také hrudník, jeho svaly, bránice. A právě zde je naše práce. Když uvolníme ztuhlý hrudník, zlepší se i dech. Kromě individuální práce fyzioterapeutů je naše oddělení vybaveno kyslíkem, chodícím pásem a pomůckami pro trénink dechových funkcí, což tuto léčbu skvěle doplňuje,“ vysvětluje Silvie Šidáková (TOP 09).

Navyšování počtu rehabilitačních míst je zároveň logickým krokem ve vztahu k demografickému vývoji a stárnutí populace. Kvalitní rehabilitační péče může seniorům pomoci žít aktivněji.

Lucie Chytilová

Zdroj: Královéhradecký kraj

Štítky
Osobnosti: Silvie Šidáková
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme