Tlustého vířivka, Škromachův bazén... a Heger hovoří od kanálu

19. 9. 2013

Ač se to nezdá, Vlastimil Tlustý, Zdeněk Škromach a Leoš Heger mají společný zájem: vodu. Ten poslední, exministr zdravotnictví, se inspiroval právě svými dvěma předchůdci. Uvelebil se u veslařského kanálu v Hradci Králové a s kamennou tváří pronesl: "Vztah vody a politiky je opravdu vážné téma."

Nápad vznikl jako reakce na místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha. Ten například v srpnu rozšířil geografické vědomosti diváků jeho Hovorů od bazénku o zajímavost, že teď v Austrálii je zima a "na Vánoce to bude zřejmě obráceně" (o Škromachově pořadu jsme psali zde).

"Promluvy Zdeňka Škromacha od bazénku se staly klasikou, která svojí směsicí populismu a zápecnictví přímo vybízí k ironické reakci. Jelikož nemám bazén, využil jsem svého členství ve veslařském klubu,půjčil si kanál hradeckého Labe a začal videem Hovory od kanálu. Bez bazénku by to ale nebylo ono, proto jsem si jako kulisu pořídil alespoň nafukovací," vysvětluje Heger na svém blogu.

Sám exministr zdravotnictví je nadšený veslař. Ke sportu se sice dostal, jak sám uvádí, až "s pátým křížkem na krku", to ale jeho vášeň nijak neumenšuje. Proto tedy zvolil veslařské prostředí.

"Když se vrátíme asi tak pět let zpátky, vzpomeneme si na příhodu, kdy se jeden známý politik nechal filmovat s vířivkou. Vířilo to tam, hezká děvčata - a pane, jak to zaznělo v politice. Všechno bylo jinak," vzpomíná v klipu Heger na exposlance ODS Vlastimila Tlustého a demonstrativně víří prsty v zeleném bazénku s Ferdou Mravencem.

Nesmí chybět ručník

Dál se už Heger v oranžovém tričku vrací ke Škromachovi. "Od toho bazénku zaznělo spousta velkých moudrostí a diskusí. Pak jsme o tom přemýšleli a já jsem si říkal - no to prostě nemůžeme zůstat pozadu (...) Doufám, že z toho kanálu také vzejdou nějaká moudra. Snad konečně budou na naší straně," přeje si politik, který je nyní volebním lídrem TOP 09 a Starostů v Královéhradeckém kraji.

"A každý správný cestovatel po politických galaxiích musí mít taky ručník," loučí se v závěru s ručníkem kolem krku Heger.

Tentokrát už ne v odkazu na české politiky, ale na spisovatele Douglase Adamse a jeho dílo Stopařův průvodce po galaxii. V té se ručník, univerzální pomůcka, hodí například proti žravé obludě Blátotlačce. K čemu pomůže ručník Hegerovi, se uvidí 26. října při sčítání hlasů ze sněmovních voleb.

Autor: Jan Wirnitzer | iDNES.cz

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme